Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tapahtumat

Tapahtumat Kisat, kisatulokset, safarit, ajopäivät, kokoukset, yms.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 08.03.2009, 11:21
Jeeper:n Avatar
Jeeper Jeeper ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 14.01.03
Sijainti: PäHäMa/FJDC
Viestit: 4.133
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Tuomo Näytä viesti
Mitä sä oikeen kuvittelet?!? Kyllä mä olin ihan tuolla Ilon Talossa juomassa masennukseen kun en päässy mukaan. Puolenyön aikaan sisälle ja poistuin sitten kotio kun ystävälliset järjestyksenvalvojat ilmoittivat että nyt olis Virtasen pojan aika lähtee.. Eetza soitti yöllä, olivat tulossa jo kotiin päin. Eikä edes suostunu tulemaan paariin..ihme jätkä.
tulipa tuossa mieleen.... Vehvi tais unohtua Simpan Volvon lavalle..... lieneekö vielä siellä, vai saiko kyydin joltain Lahteen?

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 08.03.2009, 12:12
Tuomo Tuomo ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 03.04.08
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 788
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Jeeper Näytä viesti
tulipa tuossa mieleen.... Vehvi tais unohtua Simpan Volvon lavalle..... lieneekö vielä siellä, vai saiko kyydin joltain Lahteen?
Vehvi oli soitellu n. klo 06:30... Melkein arvaan mitä olis ollu asiaa
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 08.03.2009, 12:25
fopa:n Avatar
fopa fopa ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 03.04.05
Sijainti: kuusankoski, Finland.
Viestit: 156
Perusasetus

Kuvatuksia


Jokunen kuva.



















Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 08.03.2009, 12:35
pyykkipoeka:n Avatar
pyykkipoeka pyykkipoeka ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 23.10.06
Sijainti: mikkeli, Finland.
Viestit: 837
Perusasetus

Kiitokset mukavasta kisasta järjestäjille !! Julkinen anteeksipyyntö Annalle lauantai aamun sähläyksestämme, en näköjään aina ymmärrä mitä luen tai kuulen

Kisa sujui osaltamme aamuyön tunteihin asti ihan mukavasti. Tiimimme vinssiapinat (Rohmo ja Juhis) jaksoivat juoksennella hyvin, minä ja Kunde lähinnä nautiskelimme ajelusta, kunnes räsähti,kilahti ja kolahti....Ilman Frimon, Kuutvuoren ja Rikun apua, olisimme varmaan vieläkin siellä metsässä...KIITOKSET !!

Ruuhkaa esiintyi paikoitellen paljon, mutta sopu sijaa antaa..
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 08.03.2009, 14:04
jakenbj jakenbj ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 10.04.03
Sijainti: Tupos
Viestit: 2.132
Perusasetus

Jokohan tuloslistat olis jossain näkösällä???
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 08.03.2009, 16:08
Anna Anna ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 01.03.06
Sijainti: Luumäki, Finland.
Viestit: 36
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jakenbj Näytä viesti
Jokohan tuloslistat olis jossain näkösällä???
Tuloslistat viimeistään huomenissa, annoin tehtävän Mylpylle, mutta Mylppy on todennäköisesti vielä kotomatkalla ja yhtä väsynyt kuin minäkin, eli ei varmaankaan tälle päivälle uskalla luvata tuloksia. Oli tarkoitus että ottaisin tikulle tulokset ja laittaisin tänne, mutta se unohtu, yllätys, joten nyt tähän hätään en niitä tänne saa, valitettavasti.
__________________
Anna
Montenegro Off Road Club ry. #11
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 08.03.2009, 16:09
Anna Anna ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 01.03.06
Sijainti: Luumäki, Finland.
Viestit: 36
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja pyykkipoika Näytä viesti
Kiitokset mukavasta kisasta järjestäjille !! Julkinen anteeksipyyntö Annalle lauantai aamun sähläyksestämme, en näköjään aina ymmärrä mitä luen tai kuulen
Kiitos mukaville kilpailijoille!

Ja ei se mitään Pyykkipoika,saat anteeksi!!
__________________
Anna
Montenegro Off Road Club ry. #11
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 08.03.2009, 16:35
panzer:n Avatar
panzer panzer ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 28.02.06
Sijainti: SuurHämeenlinnan rajamailla
Viestit: 1.861
Perusasetus

Kiitos Montenegron talkooporukalle ja erikseen vielä kauniille kilpailunjohtajalle! Neitsyys tuli menetettyä!...............Siis tää oli eka kisa! Mitäs luulitte?
MAC #2 tiimi kiittää ja pahoittelee aiheuttamaansa pauketta Suomalaisessa metsässä! Tai siis se oli se brittiauto joka paukutti!
__________________
"Vaikka minä vaeltaisin pimeässä laaksossa, en pelkäisi mitään pahaa, sillä minä olen pahin pimeys laaksossa"
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 08.03.2009, 17:25
junnu78:n Avatar
junnu78 junnu78 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 06.03.06
Sijainti: mikkeli, Finland.
Viestit: 2.782
Perusasetus

panzerilla neitsyys meni, mut poikuus on tallella...
no nii, ja asiaan, kiitos annalle ymmärryksestä myös meidän kohelluksen kestämiseen!
reissu oli mainio, kun ei tarvinnut kisaa ajaa, vaan keskityttii viihtymiseen
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 08.03.2009, 17:31
Morjenz:n Avatar
Morjenz Morjenz ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 23.11.06
Sijainti: Tuusula, Finland
Viestit: 1.806
Perusasetus

Mä haluan kanssa vähän sotkea topiccia ja kertoa, miltä tuntu olla enskertaa mukana kisoissa!

Kiitokset kilpailunjärjestäjille hyvistä ajoalueista ja hyvästä organisoinnista... Jaetut paperiohjeet oli myös hyvät!

Sitten kiitokset kaikille meidän tiimiä metsässä auttaneille

Joo, elikkäs kaikenkaikkiaan tapahtumasta jäi todella hyvä maku! Ajoalueet oli kivoja, lähes kaikille rasteille oli helppo päästä ja pysty perääntymään jos ei uskaltanut hakea... Kilpailijoilla näytti olevan hauskaa ja apuakin sai aina kun sitä sattui tarvitsemaan.

Oma kisa meni kyllä enemmänkin ihmetellessä. Saatiin vissiin joku 30 rastia tms... Ensimmäisellä alueella haettiin vissiin vaan viis rastia ja jäätiin autteleen muita ja ihmettelemään tunniksi pariksi... Sitten oli kahvitauon aika Käytiin vissiin kaks,kolme tai neljä kertaa traileriparkissa huilailemassa... Monttu oli kohtuu hauska alue, helppoja rasteja oli riittävästi ja etenkin se rummun sisällä oleva rasti oli aika hassu... (ei saatu vinssilläkään vedettyä frendin LJ:stä joustoja senverran pois, että ois mahtunu kunnolla ja ei kyllä ois takaluukkukaan tainnu riittää).

Ihme kyllä autostakaan ei hajonnut mitään (ikkunanveivi putos jonnekkin metsään). Ajettiin kait joku 13-14 tuntia jonka jälkeen palautettiin muistikortti kun apparia alko jo senverran väsyttämään... Enskerralla täytyy lepäillä ennen kisoja paremmin ja valmistella auto aikasemmin ajokuntoon...

Taidanpa tulla seuraavaankin cuppikisaan

Ainoa miinus oli se, että kilpailunjohtajalta tulleessa tekstiviestissä kerrottiin tulosten julkaisemisen aikaistuneen klo 12.00. Viesti tuli 11.57 perille ja aateltiin, että palkintojenjako tilaisuus on normaaliin paperissa lukeneeseen aikaan (kun siitä ei viestissä sanottu) Ei sillä, ettäkö sieltä ois jotain kotiinviemiseks asti saanu, mutta ois ollu kiva kuunnella ja olla taputtamassa muille, jotka oikeasti osaa ajaa metsässä

Ja anteeksi niille tiimeille, jos satuttiin olemaan jonkun tiellä!
__________________
Vaik mää en mistään mitään tiedäkkään!
Vastaa lainaten
  #11  
Vanha 08.03.2009, 18:06
Repro:n Avatar
Repro Repro ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.10.04
Sijainti: Lappeenranta, Finland.
Viestit: 9.050
Perusasetus

Ois teille vissii jotain kotiin viemistä ollukin.
__________________
Montenegro Offroad Club#10
Montenegro Racing #4
Vastaa lainaten
  #12  
Vanha 08.03.2009, 18:39
mikjus:n Avatar
mikjus mikjus ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 5.965
Perusasetus

Kiitokset Montenegrolle kisojen järjestämisestä. Ajoalueet oli hyvät ja rasteja hauskoissa paikoissa. Ainoa hakematta jäänyt rasti oli leivinuni joka oli yleisöalueella putkessa. Ei vaan BJ mahtunut sinne mitenkään niin että kisa tai rekisterinumeron olisi saanut kuvaan. Tuplauunotus rasti oli kanssa hauska ja hetki tähyiltiin mm. ylös puuhun ennen kuin toinen rasti löytyi. Ensimmäiseksi valittu olisikohan ollut läntisin ajoalue oli melko ruuhkainen ja rasteille sai jonkin verran jonottaa. Onneksi tämän jälkeen porukka ilmeisesti hajaantui enemmän kun muilla alueilla oli paljon väljempää. Viimeiseksi ajettiin pohjoisin ajoalue ja siellä oli oikein haskoja mäki rasteja. Pakkasessa muutaman kymmenen sentin puuterilumi oli sellaista tervaa että tasasellakin sai vetää kaikki lukot päällä ykköspakkia että pääsi välillä eteenpäin. Moni mäkeen kovalla vauhdilla rastille kaahaus päättyi siihen että jarrua painettaessa auto liusui salamana takaisin alas. Välillä laskut oikeen hirvitti kun ei tiennyt oliko ne alas asti peilijäätä.

Auto toimi onneksi moitteitta ja ainoa huolenaihe oli räikkäwarni joka otti siipeensa jo Heinolan kisassa kun vinssattiin sillä ilmeisesti vähän liikaa. Räikkä pyöri vähän tuskasesti ja hieman paheni kisan aikana. Maalissa kateltiin että vinssipedin päällä on metallimujua joka on tullut kun rumpu on kahnuttanut vinssin runkoon. Rummut naurettavat muoviset päätylaakerit ilmeisesti sulaneet pois.

Pohjoisella alueella vinssattiin niin paljon että rupes jo keltaset optimatkin hyytymään kun vinssatessa xenonit sammuili jännitteen tipahtaessa. 61 laturi ei oikeen tainnu jaksaa ladata tyhjäkäynnillä kunnolla. Onneksi oli optimat sillä mitään ongelmia ei kuitenkaan tullut vaan vinssit pyöri loppuun asti ok.

Viimeinen rastialue oli kerätty loppuun joskus puolen yön jälkeen. Kortti palautettiin kisakeskukseen 1:09. Ajoaika 15h46min muistaakseni. Sai vedettyä normaalia paremmat yöunet salin parvella. Modin voitto tuli kotiin mutta taas oli nobo tiimi ja natkulitkin pelottavan lähellä. Samuli vielä yöllä juksasi meitä että natkulit oli jo lähteneet viimeiselle alueelle kerättyään kaikki muut rastit ja sitten tulikin jo kiire mussuttaa lihapiirakkaa että pääsis ittekkin sinne alueelle

Kiitokset vielä velipojalle, Eetzalle ja Nikolle appareina olosta. Tiimityöskentely toimi upeasti ja sen takia tuloksia tuli ilman että olisi tarvinnut kaahata metsässä tai muutenkaan ajaa mitenkään verenmaku suussa. Hauskaa oli koko rahan edestä.

Kotimatkalla laukesi bertasta ohjaus simpukka niin että pumppu pysähty kuin seinään. Onneks lähti hihna luistamaan eikä letkut räjähtäny ja kun hinna poistettiin niin kaurapuurotehostuksella saatiin auto ajettua kotiin.

Muutama random rastikuva. Eetzan ulottuvuudesta oli taas kerran hyötyä.











No tää kuva on menny ihan piparix






maalissa 1:08. Tämmönen lopetusrasti pitäs olla joka kisassa ja siitä pitäs kattoo se aika. Vois sitten rauhassa laskee itse ne pisteet. Omaan lappuu merkattiin vaan MAX -25 kun yksi 25p rasti jäi hakematta.
Vastaa lainaten
  #13  
Vanha 08.03.2009, 21:31
Anna Anna ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 01.03.06
Sijainti: Luumäki, Finland.
Viestit: 36
Perusasetus

[QUOTE=Morjenz;540529]Ainoa miinus oli se, että kilpailunjohtajalta tulleessa tekstiviestissä kerrottiin tulosten julkaisemisen aikaistuneen klo 12.00. Viesti tuli 11.57 perille ja aateltiin, että palkintojenjako tilaisuus on normaaliin paperissa lukeneeseen aikaan (kun siitä ei viestissä sanottu) Ei sillä, ettäkö sieltä ois jotain kotiinviemiseks asti saanu, mutta ois ollu kiva kuunnella ja olla taputtamassa muille, jotka oikeasti osaa ajaa metsässä [QUOTE]

Olen pahoillani etten laittanut viestiin palkintojenjaon aikaa. Alkuperäisestihän tulosten piti olla esillä n. 13.00, ja virallisen protestiajan jälkeen, puoli tuntia, olisi ollut palkintojenjako.
Päätin kuitenkin aikaistaa tuloksia koska pisteet oli saatu laskettua hyvissä ajoin ja porukka oli odottanut jo todella kauan kotiinpääsyä.
Viestiin olisi saattanut mahtua myös noin kellonaika palkintojenjaosta, mutta voin myöntää ettei ollut älyä niin paljoa enää siinä vaiheessa että olisi sen muistanut siihen lisätä.
__________________
Anna
Montenegro Off Road Club ry. #11

Viimeksi muokannut Anna : 08.03.2009 21:32 Perustelu: Fiksattu Quoten hakasulku
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Saarekoll 2009 29.01-01.02.2009 Kynnapas Tapahtumat 4 03.02.2009 13:07
Lost in Eksytys, eli hukkunutta ja löytynyttä Kentsu Tapahtumat 32 02.03.2008 17:34
Offivarusteen sivuista vepele Tekniikka & Jutustelu 25 14.01.2008 20:53
Offivarusteen Xenonvalot! kenni Tekniikka & Jutustelu 23 18.06.2007 18:25
America LOST to Iraq in Pentagon wargame MäIte Terrorism 0 01.02.2003 17:18


Sivu luotu: 16:10 (GMT +2).