![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Onko tuo mikon laitos samanlaisella tekniikalla, ilman porttoloita? Näyttäs siltä.. ja varmaan tietää tuosta modaamisesta enemmän.. Portot kyllä helpottaa kardaanin kulmissa tuohon verrattuna..? Ei kuitenkaa 54":sia oo tulossa..? mites ne portaalit kardaani kulmiin vaikuttaa,ei taida tulla kun maavaraa ja korkeutta lisää
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Siis, ei tarvii niin paljon korottaa alustaa kun on portot.. --> (Edit: Rautalankaa vielä) kardaanikulmat pysyy lievempinä..
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
ei oo korotettu (vakio jouset)
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Kysy Vuorsolalta, miten se on tuon toteuttanu..(luultavasti on korotettu jousilla --> no problems) Mutta itse modaisin laatikon kulmaa ja kääntäsin koko pakettia mahdollisimman paljo, mikäli et halua alustaa korottaa enää.. eipäilen että et.?
![]() Säästät ainakin monta vikapaikka jos et tuota alla olevaa tee! Viimeksi muokannut Teme : 23.01.2009 23:34 |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Katsopas, olettekin törmäänneet samaan ongelmaan kuin meikäläinen. Aluksi oli todella lähellä ja meni ohi kyllä kun tallilla zoomaili, metsässä sitten sopivassa kallistuksessa ja kiven kolossa vääntäessä kardaani otti kiinni laatikkoon juuri tiivisteen kohdalle ja työnsi tiivisteen laatikon sisälle ja öljyt ulos. Joku onkin joskus saattanut nähdä meikäläisen G:n ajettuna kenoon kiven päälle ja äijän räikän kanssa väsäilemässä auton alla.
Ongelmasta päästiin kun käänsin kone-laatikkopaketin runkoon nähden hiukan vinoon. eli laatikon takapää on hiukan vasemmassa reunassa, ja sitten mittailin tarkasti että jousituksen normaaliasennossa etuakseli on keskellä runkoa, mun tapauksessani pitkillä jousilla piti panhardia jatkaa noin 30 milliä. Ja tietenkin panhardissa pitää olla todella timmit puslat. Loppuviimeksi näillä laitteilla ei ola mitään merkitystä vaikka panhardi olisi sen verran pidempi että akseli kulkisi vaikka 20 mm toisessa reunassa. Niin... se tuplanivel on takakardaanin jakolaatikon päässä, se kuvassa näkyvä takakardaanin lähdön dampperilimppu on poistettu, mikä toki osaltaan hiukan lievetää kardaanin lähtökulmaa, ja sitten tuplanivel. Mitään ongelmia ei ole ollut ja joskus on saatettu hiukan painaa varovaisesti kaasuakin... (1,6 barin ahtopainemittari meni ympäri...) Viimeksi muokannut MikkoVuorsola : 25.01.2009 16:56 Perustelu: ... |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Ei ole enää muistikuvaa mersun akseleista mutta tossa portaalissa taitaa olla murikka keskemmällä kun mersun alkuperäsissä. Tossa ei kyllä laatikon kääntely auta. Kartaani osuu joko laatikon kylkeen tai sitten pohjaan jo pienissäkin sisään joustoissa. Välikartaanin ristikoilla ei saa laatikon perää siirrettyä tarpeeksi sivulle tai ylös. Siis ristikoissa loppuu kääntövara.
|
#7
|
|||
|
|||
![]()
parin päivän miettimisen ja rauhoittumisen jälkeen kävin vähän mittailemassa ,jakolaatikkoa siirretään n5cm raunaanpäin,kallistetaan vähän sekä pysty että vaaka akselilla ja kone laatikko paketti niin reunaan kun saa sekä hiukan kallistettuna tällöin pitäisi olla riittävästi tilaa kardaanilla. kyllä menee taas helpoksi
![]() |
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
Tanner RMX LS2 Jeep CJ7 V8 |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Harjoitus tekee mestaajan ja erehtymien on inhimillistä, mutta saman virheen toistamien olisi tyhmyyttä. Ja jos kaveria voi neuvoa niin minä teen sen ainakin mielelläni, ettei toisten tarvitse edetä yritys-erehdys taktiikalla, ts. keksiä pyörää uudelleen.
Onkos projekti edennyt? |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Remedyn tuleva Alan Wake | mikjus | Chit-Chat | 2 | 09.05.2010 17:21 |
Tuleva haulikkomies??? | Poor | Chit-Chat | 3 | 16.09.2007 17:55 |
Kierrejousen sisälle tuleva pohjaanlyöntikumi | MK | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 12.10.2004 07:10 |
Tuleva kokoontuminen!! | BlackJack | Vuosimallit 1984-1996 | 2 | 07.07.2004 19:22 |
Tuleva käly | Elmo | Jokes | 0 | 20.06.2002 13:07 |