![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Heitin auton aamulla lasin vaihtoon. Lasi kaverit kyselivät käytettiinkö takalasin lämppäriä. Sanoin että kyllä. Se kuulemma paukauttelee noita vanhoissa autoissa. Iän myötä piuhat happanee sun muuta ja tulee jotain virtapiikkejä tms, mikä sitten poksauttaa lasin. Takuu ei kuulemma kata takalasin lämmitystä. Tosin nyt vaihtavat tuon vielä takuuseen, mutta eivät uudesta lasista kytke lämmitystä. Mutta jotenkin tuo selitys kyllä vähän ontuu. Miksi siinä lasissa on lämmitys jos sitä ei saa käyttää kun se rikkoo ikkunan?? Enkä usko että siellä joku virtapiikki sitä lasia rikkoo.
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
Taitaa ennemmin katkeet - toimivien lämmittimenlankojen aikaansaamat lämpötilaerot aiheuttaa jännityksiä lasiin kuin "virtapiikit".
Rellun Meganeissa on kanssa ilmenny samaa, syyksi sanottin lasin läpi tuleva pyyhkijänakseli. |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Mulla KE-35(vai 36) HT corollasta tahto takalasi mäjähdellä ihan omia aikojaan. Epäilen ufoja
![]()
__________________
__________________________________________________ _____________________________ Jos toimintasavu pääsee ulos, tulee se pussittaa. Päiväkodissa sentään rehellisesti hakattii lapioilla jos vitutti. Nykyään ei enää saisi edes sanoa ääneen jos vituttaa. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Tai avaruussäteilyä...
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Folio takaikkunaan niin ei säteile
![]() Eilen kun sen auton sitten haki sieltä lasin asennuksesta niin oli toinen kaveri asentanut sen lasin. Epäili hieman ettei se takalasin lämmitys sitä kyllä ole tehnyt. Mutta sanoi ettei kytkenyt sitä toimintaan. Pitäs kuulemma käydä mittauttamassa että takalasin lämmityksessä on oikeat arvot. Mitkä nekin sitten ikinä ovat.. Mutta tuo kaveri veikkas että takaluukku on ehkä joskus saanut osumaa, se on korjattu ja ovi pääsee jotenkin vääntyileen. Sanoi että lasi oli asennettu syvälle, mitä sekin sitten tarkoittaa. Nyt asensi sen kuulemma vähän korkeammalle ja kellumaan siihen. Joten oven vääntymisen ei enää pitäisi rikkoa ikkunaa. Pitää varmaan kytkee se takalasin lämppäri takaisin toimintaan. Sitten jos lasi sanoo uudelleen poks niin ottaa ne piuhat vaan irti ja sanoo etten ole mitään lämppäriä käyttänyt kun ei saanut ![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Ostettu Blazerin takalasi | pattis | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 30.09.2008 00:04 |
O: Hjn takalasi | Jörmelö | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 11.08.2006 05:19 |
kas sanoi kardaani ja kiertyi kerälle.. | velikani | Chit-Chat | 7 | 02.08.2006 16:19 |
Ja Opel sanoi pumpumpum | Nerd-O | Chit-Chat | 9 | 06.07.2005 11:39 |
Vesipumppu poks | Niko | Tekniikka & Jutustelu | 14 | 29.12.2004 13:36 |