Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 03.01.2009, 17:01
IHKULAINEN:n Avatar
IHKULAINEN IHKULAINEN ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 09.08.07
Sijainti: Salo, Finland.
Viestit: 148
Perusasetus

Kirjotellaanpa taas jotain kun jotain on tolle tullu tehtyä.

2" sisähalkasijalla olevan pakoputkiston tein pakosarjalta loppuun asti. Takakardaanin vieressä läpivirtaava vaimennin jonka tein reikäputkesta, teräs-ja mineraalivillasta sekä kahdesta sammuttimesta. Takana joku työkoneen turbovaimennin. Tarvittaessa mahtuu vielä kolmaskin vaimennin. Huomasin että hyviä ja halpoja mutkia saa kun ostaa varaosa putkenosia. Itse osti jonkun Volvo takaputkia, joista sai hyvälaatuisia mutkia useamman. Hintaa tommosella mutkaputkella alle 10e ja mutkat paljon laadukkaampia kuin esim. motonetin pakoputken rakennus-mutkat.
Etuputkilla ei ollut oikein tilaa, ku en älynnyt tehdä pakoputkitunnelia samalla, ku tein vaihdelaatikolle tilaa. Mutta kyllä ne mahtus ku tarpeeks kauan värkkäs. Tosin alustamassat saattaa sulaa. :/

putket maalasin sinkki-alumiini maalilla. Pitäis kestää lämpöö ja näyttää hyvältä.

DIY-vaimennin:



takavaimennin:


etuputket:



Tuli myös pakosarjaa muokattuu hieman tiivisteiden mukaan. Melkoset pykälät oli kannesta pakosarjaan, ja "sekondääri" lähtöjä laajensin 33mm --> 39mm !



Nivan putki vs. 900hp Nissanin putki :C


Nivaan tulee Megasquirt II v3 ruiskua ja sytkää ohjaamaan.
Megasquirt-boksin rakennussarjan tilasin ameriikasta, tinailin sen tuossa olohuoneessa kasaan. Myös stimulaattorin kasasin, millä tuon boksin toiminta testataan. Hyvin pelaa!

Honda CBR900 40mm läppärungot hommasin täydellisenä pakettina Britanniasta Ebayn kautta halvalla.. Imusarjan tein vesijohtoputktesta ja -mutkista.

Rakennus-sarja:


Valmis boksi ja stimu:


Johtosarja:


Imusarjan teko.
7cm x 1cm laippaan reijät 35mm reikäsahalla ja akkukoneella n.30 asteen kulmassa.


vingun kanssa tarkempi sovitus kanteen. Hyvä tuli!



Melkeen kaikki osat on hankittuna. Läppärunkojen suuttimet olivat juuri oikean kokoiset, ja kaasuläpän asentoanturikin toimii boksin kanssa. imuilma ja moottorinlämpöanturitkin ostettu motonetistä ja kaliproitu. Lambda pitää vielä hommata ja sähköt tehdä. ...ja paljon muuta..

Kierroslukutieto ja perusennakko otetaan virranjakajan hall-anturilta, jota Mega ymmärtää suoraan. Täytyypi vielä jumittaa jakajan keskipako- ja alipaine-ennakkosäätimet.

Kytkinsysteemi tuli tuossa myös rakenneltuu. Heivasin Ladan nestekytkimen.
Jatkoin kytkinpoljinta konehuoneen puolelle ja virittelin takaveto-volvon kytkinvaijerin. Ihan hyvin pelaa. Ja saa hyvin säädettyy, ku säätö molemmista päistä.

poljin:


Konehuoneen puolelta. Täytyy joku laatikko tehä tohon päälle:


Ja auton alta:


Ja vielä jotain vanhoja kuvia:

Vasen koneen korva:


Oikea koneen korva:


Peugeotin flekti:


Vaihde- ja jakolaatikkotunneli. Tuli vähän laatikkomainen, mutta ajattelin että saa tehtyä tohon semmosen "rojukaukalon".:



"Joustoja" edessä ja takaa loppuu ulosjoustot kesken. Parantelua niinhin kunhan saadaan auto liikkeelle:


...Ja paljon vielä tehtävää että saa Nivan valmiiksi... kyllä se siitä.

Tää on "harjotteluprojekti" -ei oo ennen tullu autojen kanssa värkättyy. Pikkuhiljaa kaikkea uutta oppii. Virheitäkin tulee tehtyä ja oppirahoja maksettua..

Saa kommentoida!

__________________
Niva- ei tarvitse katua
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 04.01.2009, 09:26
La tuskaa La tuskaa ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 28.06.08
Sijainti: Raahe
Viestit: 556
Perusasetus

Hienoa että sullakin hommat etenee. Hitto toi voi olla kova kulkemaan. Onko tosiaan toi moottori noin sopivan mittainen että mahtuu orkkis syyläri olemaan paikoillaan. Mulla menee niin tiukille että pitää syylärin olla maskin sisällä. sinäänsä huono ku ei orkkis mahu oleen ku se olis niin tehokas. Mut bx sitikan syyläri sinne passaa. Tänään pääsen itekkin pitkästä aikaa rappaamaa omaa nivaa. Jos sais siihen vetoja et jaksaa vetää muutenkin ku 2 sella kaasu pohjassa juuri liikkuen.. Sais motin iskuun niin ei olis enään kovin paljoa tekemistä et konttorille sais viedä. Se se onkin sitten jännä paikka.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 08.01.2009, 10:13
IHKULAINEN:n Avatar
IHKULAINEN IHKULAINEN ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 09.08.07
Sijainti: Salo, Finland.
Viestit: 148
Perusasetus

Joo hyvinhän toi tonne mahtus. moottori ei taida olla Ladan konetta pidempi. Pistin ton niin taakse ku mahdollista, ettei raidetanko ota vaihdelaatikkoon. Kannesta tulipeltiin vain n.1cm, mutta ei kai toi tossa suunnassa keiku, ku on tukeva vaihdelaatikon kannake. Vaihdelaatikon yläpuolella myös minimissään 1cm tilaa... On kyllä v###umainen homma irrottaa vaihdelaatikko, ku sitä tilaa ei oo ylhäällä eikä alhaalla... Onneks ton pahimman katkopultin saa avattuu vaihdekepin reijän kautta sopivilla jatkopaloilla.

toi on kyllä hyvä että saa ton oman syylärin käyttöön. Helpottaa kummasti. Ja toi puhallinki mahtus sisäpuolelle.
Viel olis tilaa toiselle pienemmälle puhaltimelle, jos lämmöt uhkaa nousta liikaa...

Katsastusta minäkin jännitän. Kyllä ne varmaan jostain keksii valittaa...

Perskeles, ku on niin kylmä. Ei viitti mennä kylmään halliin mitään sähköi värkkää, ku näpit jäätyy ;D
__________________
Niva- ei tarvitse katua
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 15.01.2009, 10:38
-A-:n Avatar
-A- -A- ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 05.12.08
Sijainti: ankkalinna
Viestit: 46
Perusasetus

Tää on nyt vähän OT mut ei teillä niva miehillä sattuis olemaan kuvia panssareista kun pitäisi omaan nivazkaan ne rakentaa.
__________________
"Rautaa rajan takaa"
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 15.01.2009, 14:46
kesis kesis ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 22.12.04
Sijainti: salo, Finland.
Viestit: 934
Perusasetus

No perskeles,sitä on oikeen saatu jotain aikaseks.
Ja sit ku valmis niin kansa vaatii ensiesiintymisen
esim.salaisiin koeajolle,mää ainakin haluun nähä miten niva
kulkee fiatin koneella ja noilla palikoilla.
Vielä kun siihen saa toimivan alustan (lähinnä etupään) ja kaikki
muutkin pikkuseikat kuntoon niin sehän voi olla haastaja maastossa

Ja muutenkin asiallista työjälkeä ja kiva nähä välillä muitakin
rojekteja ku japanilaisia.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 16.01.2009, 11:43
La tuskaa La tuskaa ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 28.06.08
Sijainti: Raahe
Viestit: 556
Perusasetus

Se on haastaja ihan vakionakin jo
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 16.01.2009, 20:50
IHKULAINEN:n Avatar
IHKULAINEN IHKULAINEN ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 09.08.07
Sijainti: Salo, Finland.
Viestit: 148
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -A- Näytä viesti
Tää on nyt vähän OT mut ei teillä niva miehillä sattuis olemaan kuvia panssareista kun pitäisi omaan nivazkaan ne rakentaa.
http://www.ladakerho.fi/ladaboard/vi...p?f=25&t=20798
tuolla on yks hyvä kuva "lieron" ex-nivasta.



... Joo täytyy sit tulla sinne Salaisiin koeajolle kun Niva valmistuu. Hurjilta näyttää noi ajopaikat. Tarkotus olis pitää Niva "suorapeltisenä", joten ei kovin pahoihin paikkoihin viitti mennä. Joku ulkopuolinen turvakaari olis kiva. Semmonen minkä saa helposti pois. ...tai sit offiauto erikseen. :/

täytyy ensin harjotella jossain yksiksee, ku en oo tolla Nivalla ehtiny ajaa maastossa ollenkaa. Ei viiti tulla nolaamaan itseään julkisesti.


Ajattelin tehä tohon Nivaan tuplakäsijarrun. Lukkoon ei oo vielä varaa, niin se olis semmonen "köyhän miehen lukko". Kyllä semmonen varmaan monesta pahasta paikasta pelastaa... Miltä kuulostaa? Onko muilla semmoisia käytössä?
__________________
Niva- ei tarvitse katua
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 17.01.2009, 12:15
apiaani:n Avatar
apiaani apiaani ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 01.01.07
Sijainti: Panelia
Viestit: 940
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja IHKULAINEN Näytä viesti



Ajattelin tehä tohon Nivaan tuplakäsijarrun. Lukkoon ei oo vielä varaa, niin se olis semmonen "köyhän miehen lukko". Kyllä semmonen varmaan monesta pahasta paikasta pelastaa... Miltä kuulostaa? Onko muilla semmoisia käytössä?
Eli siittä tulis samalla myös kääntöjarru?
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 17.01.2009, 17:03
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja apiaani Näytä viesti
Eli siittä tulis samalla myös kääntöjarru?
Kuulostaa aivan hyvältä ajatukselta tuo tuplakäsijarru,se ladan lukko tosiaan maksaa mustaakseni
yli 600e

-Punanenä
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
O: Lada Nivan ohjekirja! O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 3 20.02.2008 09:21
Ostettu o/ 5j-15 lada nivan vanteet gtkossu O/M/V Renkaat ja vanteet 1 04.02.2007 18:26
M:LADA NIVAN OSIA sakari65 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 3 05.10.2006 14:12
LADA NIVAN KÄYNISTYSVEIVI sakari65 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 2 15.01.2006 20:05
O; Lada Nivan kori Pauli O/M/V Muut 0 20.12.2003 12:16


Sivu luotu: 04:51 (GMT +2).