Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 15.12.2008, 11:46
joa joa ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 15.02.06
Sijainti: Pirkanmaa
Viestit: 229
Perusasetus

vinssejä


pistä se mekaaninen keulaan ja osta sähkökela taakse ja homma toimii, kiinan sähkökelat mitä palstalla on myynnissä on 400-500e.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 15.12.2008, 13:50
mikjus:n Avatar
mikjus mikjus ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 5.965
Perusasetus

Niin tämähän on täysin mietittävissä sen mukaan mikä käyttötarkoitus tulee olemaan. Jos haluat olla pelastava enkeli ja se joka ei koskaan vinssiongelmien takia jää suohon ja lopuksi vinssaa kaikki muutkin ylös niin mekaaninen on silloin asiaa. Luotettavuus on patarautaa mutta kuten mainittu niin jos kone ei käy niin ei vinssikään pyöri. Samoin kuin renkailla auttaminen mekaanisella on lähinnä kaivatusta koska renkaat pyörii samaa tahtia kun vinssi vetää. Vinssi pitäisi saada vetämään nopeammin kuin mitä renkaat pyörii ja se kyllä onnistuu esim. lietekärrystä lainatulla kertojalla mutta taas joudutaan rakentamaan kardaanin väliin painavia kikottimia.

Sähkövinssi taas on helpompi asentaa ja vaihtoehtoja on runsaasti. Yleensä sähkövinssi on kevyempikin kuin mekaaninen ellei puhuta jostain räikästä tai 16.5k kokoluokan vinssistä. Sähköinen vetää niin kauan kun akussa on virtaa ja savu pysyy sähkömoottorin sisällä. Sähkövinssillä on helppo "nypyttää" eli vetää eritahtiin renkailla ja vinssillä. Kuten nyt esimerkiksi suolla vois vetää warpin tiukalla ja sitten aina vedolla vähän nypäyttää että saisi keulan nousemaan pintaan. Sähkövinssi omasta mielestäni pitää olla 24 volttinen että saadaan virrankulutus järkevöitettyä ja lisäksi pitää olla vähintään 2 kpl optima tms. syväpurkausakkuja ja tietysti kunnon laturi.

Tässä nyt näitä samoja joita muutkin ovat jo kertoneet. Itse olen ollut sitkeästi mekaanisen vinssin kannalla mutta nyt kun noita kisoja on tullut tahkottua niin sähköinen vinssi on pakko vaihtaa ettei tarvitse sen takia jättää rasteja hakematta. Kovasti nyt vaan pelottaa että kestävyys kärsii kun joutuu "muovivinssiin" luottamaan mutta saa nyt sitten nähdä. Jos pelkkää safaritoimintaa harrastelisi niin voisi olla että mekaaninen olisi pysynyt keulalla.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 15.12.2008, 14:15
A-P A-P ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 08.03.04
Sijainti: Rehakka, ei enää niin vapaassa Janakkalassa..
Viestit: 2.497
Perusasetus

Sähkösellä vissiin paljo hankalampaa tuo vinssi päällä ajelu. Viime ajeluissa jäi vinssi päälle viimosesta vinssailusta koko kotimatkasiirtymän ajaksi, ja vähän ylikin. Syytin jo jakoaskivauriota äänistä ajon aikana. Oli väännellyt kaikki raudat ympäriltään, ennen kuin vaijeri laukesi. Sokka ehjä!
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 15.12.2008, 14:34
mikjus:n Avatar
mikjus mikjus ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 5.965
Perusasetus

Juu sähköisen kanssa ei kyllä jää ulosotto pälle mutta valitettavan yleinen on vika että solenoidi kyrvähtää niin että veto jää päälle. Monta narua on katkaistu puukolla ettei ole tullut pahempia vahinkoja kun vinssi vaan vetää ja vetää. Pääkatkaisija on tämmösissä tapauksissa poikaa. Vielä kun löytäs sellasen mallin joka kestäis vinssien virrat.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 15.12.2008, 15:14
4x4_88:n Avatar
4x4_88 4x4_88 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 13.12.06
Sijainti: SUOMI
Viestit: 286
Perusasetus

Mulla ei oo paljoa kokemusta vinssaamisesta, mutta omassa Bertassa on mekaaninen ja se on käyny minun tarpeisiin hyvin satunnaisessa offauksessa.
Ainut asia mihin pitää keskittyä vinssauksen jälkeen on se, ettei jää ulosotto päälle. Mutt kunhan on vaa tarkkana ja miettii ennen ajamaan lähtemistä, nii ei pitäs sit tulla vahinkoa.

Itsellä ainaki se vinssin "jarru" ei toimi, eli jos vapauttaa vinssin...haarukan nii kela purkautuu iloisesti. Siksi mulla se haarukka on kiinni aina. Vaaranahan on se, että ulosotto menis päälle kesken ajon, mutta mulla se vinssi vipu on irti vaihdelaatikon kyljestä = heiluu vapaana. Pittää aina kammeta lattiaa vasten, että saa vinssin päälle ja pois. Sen verta tunnoton kepukka, että kaverin pitää olla edessä kattomassa ettei vinssi pyöri.

Jos vain ois joku muu ratkaisu tohon ulosoton liikuttamiseen... hmm... hydrauliikkaa???
__________________
BJ40 ´75
http://www.offroadoulu.com/
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
kumpi parempi hj 60 vai bj 40 badboy69 Tekniikka & Jutustelu 14 07.08.2005 04:14
Kumpi gepsi? Nerd-O Tekniikka & Jutustelu 11 21.03.2005 07:38
Kumpi kone bj45lava Tekniikka & Jutustelu 4 22.06.2004 20:00
kumpi rengas? tapsa4x4 Tekniikka & Jutustelu 24 05.06.2004 11:33
Kumpi parempi? Pauli Tekniikka & Jutustelu 10 01.12.2003 20:40


Sivu luotu: 01:08 (GMT +2).