![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() jep, etenkin huono maapiuhan liitos...
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Kuinka vanha akku se on? Kuinka kauan ollut käyttämättä? Oma punainen Optima kuoli vuoden seisonnan aikana. Sen jälkeen akku otti kyllä virtaa vastaan mutta päivän seisonnan jälkeen ei jaksanut enää pyörittää. Lataamisen aikana yksi kuudesta kennosta lämpeni huomattavasti muita enemmän.
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Kokeileppas huviksesi ajaa isommalla C-tekillä (7000 tai isompi) Recond toiminto akulle pari kertaa läpi... Itsellä on auttanut tuollainen konsti.
__________________
Vaik mää en mistään mitään tiedäkkään! |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Akku on 1,5v vanha, ostettu tohon suikka projektiin keväällä -07.
Käyttämättä kuukauden pari putkeen, sitten käynnistetty auto ja käytetty/ ajettu tovi. Lämpösestä tallista lähtenyt hyvin käyntiin, mutta nyt, kun on kylmässä ladossa, sieltä ei starttaa ilman lisälatausta tahi kaapeleita. Pitääpä kaivaa akku esiin ja tarkistaa maadoitus. Kaapelit on akulta päävirtakatkaisijan kautta startille samanpaksuiset, kupari halkaisijaltaan 10mm, trukkikaapelia. Maadoitus suoraan runkoon akun ja startin vieressä. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Ei ole tollasta isoo c-tekkiä, joltain lainaan niin vois kokeilla?
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
mitenkähän se startti jakselee, jos on pikku pusla vaivaa niin hörppää pirusti virtaa eikä jaksa rottelo lähteä pakkasessa käyntiin
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
oleks muuten ihan varma että toi sun starttimoottori on kondikses
jos hiukan startatessa ennakkoa hiukan liikaa ja huono startti niin käy jus noin ei noi gm:män startit ainakaan aikaisemmin ole olleet mitään maailman varmimpia laitteita mutta koittaisin ekana kuitenkin varmasti ehjää akkua vaikka siviili kulkineesta.
__________________
laiskuus on lahja mutta ahneus synti |
#8
|
||||
|
||||
![]()
likainen/hapettunut päävirta kytkin aiheuttaa myös vastaavia vikoja. ja kyllä se plussa kaapeli on ihan yhtä tärkeä kuin tuo maadoitus kaapeli.
mitenkä tehokas startti siinä sun koneessas on? mielestäni startin kaapelit kuulostaa melko ohuilta(10mm). |
#9
|
|||
|
|||
![]()
Kyllä optimat kestää seistä vuoden kunhan vain ovat täynnä jäädessään seisontaan. Ne kestävät myös syväpurkauksen mutta tarvitsevat pitkän latauksen (vuorokausia) sen jälkeen mieluummin liian pitkään...
Ja akkuja pitää latailla silloin tällöin ni eivät happane... ![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Lj käynnistys onkelma... | Oskulennu | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 30.10.2008 23:00 |
HJ:n käynnistys ja savutus | Gravedigger | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 02.04.2007 14:12 |
LJ:n käynnistys ongelmia | ugly_hj | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 21.01.2005 21:57 |
Käynnistys | Esko | Vuosimallit 1984-1996 | 8 | 13.09.2003 16:21 |
Käynnistys | jomppa | Vuosimallit 1984-1996 | 4 | 30.06.2003 14:09 |