Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Yleiset > Ongelmia palstalla? Kysyttävää ylläpidolta?

Ongelmia palstalla? Kysyttävää ylläpidolta? Kysymyksiä foorumiin tai sen käyttöön liittyen. Nämä viestit toimivat toistaiseksi FAQ:in tyyppisenä tietolähteenä.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 25.11.2008, 16:12
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.428
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Caddy Näytä viesti
Mihin ihmeeseen jotain hintavarausta tarvitaan? Eikös huutokaupassa ole tarkoitus että se menee korkeimmalla tarjouksella? Eli lähtöhinta siihen millä sen voi jo myydä!
Lähtöhinta ajaa saman asian, jos sitä kerran halutaan käyttää.

En tarkoittanut ollenkaan sitä, että mitään hintavarauksia pitäisi olla, mutta jos myyjällä itsellään sellainen on, niin kertoo sen sitten heti alussa. Jos luet sen kohdan ajatuksella, niin viittasin siinä tarpeettomaan vedätykseen ("Hatuttaa välillä jotkut loputtomiin vedättäjät,..."). Joillakin on ollut tapa vedättää huutokauppaa lähes loputtomiin, eikä tarjoajilla ole mitään tietoa, päättyykö se koskaan.

Jos joku huudattaa kamppeitaan, eikä ole niistä valmis luopumaan alle tietyn hinnan, niin miksi se huutajille tuntematon kaupan ehto pitäisi pimittää? Huutokaupasta menee mielenkiinto, jos kaupan loppua ei ole näkyvissä. Jos huutokaupalla ei ole ajallista takarajaa, niin milloin se korkein tarjous on sitten tehty? Noo, voihan sitä odotella ja kytätä sitä huutokauppatopikkia kuukauden-kaksi-kolmannen..., mutta minulta ainakin menee mielenkiinto sellaiseen. Onpa niissä näkynyt muidenkin kirjoittamia "onko tämä oikeasti myynnissä"-kyselyjä...

Oikeassa huutokaupassa kerrotaan ennen huutojen alkamista, jos on hintavaraus ja siellä tietää, että kyllä se nuija kopsahtaa viimeistään saman päivän aikana. Nettihuutokapupat ilman ajallista takarajaa on /Cstä. On eri asia, jos kampe myydäänkin "tarjousten perusteella", eikä huutokaupalla. Tarjousten perusteella voi olla sellainen loputon jatkumo, jossa myyjä voi jättää lopulta kamppeen myymättä, mutta huutokaupassa pitää minun mielestä olla selvä ja kaikille heti tiedossa oleva päätepiste, jolloin katsotaan, kuka teki sen korkeimman tarjouksen. Hintavaraus liittyy siihen niin, että tietää heti olla huutamatta, jos sellainen oikeasti on, eikä kauppa silloin kiinnosta.

__________________
Jukka
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 02.12.2008, 16:48
Reetu:n Avatar
Reetu Reetu ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 13.02.05
Sijainti: Ruokolahti, Finland.
Viestit: 3.536
Perusasetus

Testzonen puolelle, tai muuten vois järkätä mahdollisuuden treenata myynti-ilmojen tekemistä ja muokkausta ?

Oudosta ympäristöstä pomppaavalle voi aiheuttaa hieman pään vaivaa toi ilmoituksen teko, ja sitten ku se menee käteen niin seurauksena on armoton palaute..
__________________
RUMARACING Esla T4
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 13.12.2008, 15:32
Lehis:n Avatar
Lehis Lehis ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 07.03.07
Sijainti: Imatra
Viestit: 1.628
Perusasetus

Upitus kielto on näköjään kätevä kiertää, esim näin:
http://forums.offipalsta.com/showthr...850#post514850
Eli jätetään ilmoitus tiedot vajaaksi, niin jos ei kukaan palstalainen huomaa ja uppaa niin viimeistään mode...liiasta upittelusta vaikka viimeiseksi ilmoksi, sen vielä haulla löytää jos joku tarvitsee, siinä sitten helpottaa tuo että kardaani on kardaani eikä jordaani.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 13.12.2008, 17:58
samisami2:n Avatar
samisami2 samisami2 ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.12.04
Sijainti: Vilppula, Finland.
Viestit: 3.891
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Lehis Näytä viesti
Upitus kielto on näköjään kätevä kiertää, esim näin:
http://forums.offipalsta.com/showthr...850#post514850
Eli jätetään ilmoitus tiedot vajaaksi, niin jos ei kukaan palstalainen huomaa ja uppaa niin viimeistään mode...liiasta upittelusta vaikka viimeiseksi ilmoksi, sen vielä haulla löytää jos joku tarvitsee, siinä sitten helpottaa tuo että kardaani on kardaani eikä jordaani.
Sinne 12.päivän paikkeille se tipahti kun asia korjaantui.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 28.12.2008, 12:07
popo99:n Avatar
popo99 popo99 ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 23.06.04
Sijainti: Salo
Viestit: 1.306
Perusasetus

Myyntipalsta voisi olla samanlainen kuin nettiauto; kysymyksiä ei näkyisi ellei myyjä vastaisi niihin, samoin kun ilmottaisi myydyksi jäisi vaan kuvat jäljelle.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 14.01.2009, 05:22
Arska-tehtaalta:n Avatar
Arska-tehtaalta Arska-tehtaalta ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 30.08.05
Sijainti: Retuperän Ranchi, Joutseno, Finland.
Viestit: 3.272
Perusasetus

Nyymit wittuun myyntipalstalta !
__________________
WORRY

Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Tapahtumakalenteri, parannusehdotus... samisami2 Tekniikka & Jutustelu 0 09.01.2006 21:37


Sivu luotu: 20:18 (GMT +2).