Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 24.11.2008, 11:48
terppi terppi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 28.11.06
Sijainti: Parainen, Finland.
Viestit: 419
Perusasetus

AIkaisemmin oli niin, että katolla olevien valojen piti olla etummaisen akselin etupuolella.. Ja välillä asia oli niin, että katolla sai olla jossain autoissa katolla, vaikka olikin etuakselin takapuolella.
Nyt taas sanotaan, että etuakselin pystylinjan takapuolella ei sais olla valoja.. Koittakaa ny päättää!

Jossain vaiheessa joku valmistaja toi maahan jotain autoa (oisko ollu joku jeepin versio), jossa oli katolla originaalina jotkut lisävalot. Ja sen jälkeen sen eu päätti sallia. Tai siis Suomessa sallittiin, koska se oli e-hyväksytty systeemi..

Ei ole linkkejä, eikä ole faktaa vaan ihan muistikuvia. TÄältä tai NCF:n foorumilta luin noita noin vuos-kaksi sitten.

Perseestä koko Suomen valomääräykset.. Toi koko referenssihommaki o iha naurettava. JOs meet inssiltä tai poliisilta kysymään, että mitä noi tarkoittaa tai mihin ne perustuu, niin kukaan ei tiiä mitään.

Mun käsittääkseni referenssiluku tulee siitä, että mitä kauemmas valokuvio näyttää (eli kapeampi, pistemäisempi), sitä suurempi ref. Eli jos leveä ja ei-niin-kauas näkyvä valokuvio, niin ref. on pienempi.

Toi muistaakseni oli jossai autowikissä tms..

Ja tuo parilline valomääräkin lienee jo vanhaa tietoa..? EU-maassa, eli esim Ruotsissa, on parittomia määriä valoja hyväksytty.. Ni eikös ne täälläki pitäis olla?

Hmm... Saako moottoritiellä pitää pitkiä päällä?
Itse olen sen verran kusipää, että pidän, koska vastaantulijat, jotka pitävät, eivät häikäise. Vain typerä kuski tuijottaa vastaantulevan valoja. Jos niitä ei tuijota, ei ne häikäise. On aika sokea olo motarilla, jos pitää ottaa pitkät pois päältä. Kyse siis valaisemattomasta motaripätkästä.

TUlipa taas päivän purkaukset tehty.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 24.11.2008, 12:42
Rambleristi Rambleristi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 18.09.07
Sijainti: Mynämäki, Finland.
Viestit: 164
Perusasetus

Mun mielestä noi valomääräykset on aika yksiselitteiset. Lisävaloja saa periaatteessa ole vaikka keulan täydeltä. Tekstihän sanoo yhtäaikaa palavien valaisimien maks. referenssi on 75. Eli jos sulla on kaksi paria lisäpitkiä, niin laita joko vaihto kytkimellä toiset lisävalot ja alkuperäiset tai poista alkuperäiset käytöstä. Periaatteessa H4 systeemissä se poistaminen ihan pilkkua viilaten on vaikeaa mutta tuo vaihtokytkimen asennus ei pitäis olla mikään mahdottomuus.

Valojen asennus jälkikäteen etuakselin takapuolelle on kielletty. Jeepin Liberty/Cherokee Rebegaden katolla on kaksi lisäpitkää (jenkeissä 4). Ne on e-tyyppihyväksytyt tähän automalliin. Samanlaisia valoja ei saa laittaa jälkikäteen mihinkää muuhun auto tyyppiin, kuin sellaiseen johon ne on uutena tyyppihyväksytty. Eli Libertyyn voi sellaiset laittaa jälkikäteenkin, koska ko. tyyppiin ne e-tyypätty.

Työvaloja saa asentaa tarvittaviin paikkoihin. Mutta niiden on oltava merkattu työvaloiksi. Eli sumuvalojen tai lisäpitkien käyttö työvaloina on kielletty. Ja olikos se vielä niin, että eteenpäin suunnattujen työvalojen käyttö (kytkeminen) ei saa olla mahdollista ajon aikana (eli maantiellä).
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 24.11.2008, 13:49
jake74 jake74 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 06.10.08
Sijainti: ii/haukipudas
Viestit: 117
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja terppi Näytä viesti

Hmm... Saako moottoritiellä pitää pitkiä päällä?
Itse olen sen verran kusipää, että pidän, koska vastaantulijat, jotka pitävät, eivät häikäise. Vain typerä kuski tuijottaa vastaantulevan valoja. Jos niitä ei tuijota, ei ne häikäise. On aika sokea olo motarilla, jos pitää ottaa pitkät pois päältä. Kyse siis valaisemattomasta motaripätkästä.
saa pitää jos ne ei häikäse vastaan tulijaa. jos on katuvalot ni sillon on pitkien käyttö kieletty. näin on mulle ainaki autokoulussa opetettu.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 24.11.2008, 16:11
HV HV ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 04.02.07
Sijainti: ikaalinen, .
Viestit: 1.950
Perusasetus

mulle katsastusinsinööri kertoi joskus ja kysy vielä toiselta joka oli juuri kursseja käyny, että työvaloja saa olla ainoastaan kaks taaksepäin, muita ei saa olla. No löytyypä tähänkin lakitekstit nyt niin saa jeesustella insinöörille seuraavan kerran kun tulee aihetta.

ja on suhteellisen käsittämättömiä muutenkin nää suomen lait jotka koskee autoja, kukahan vitun taulapää nekin on keksiny !!!
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostetaan 33-35" korkeat, noin 12,5" leveät, 16" Maastorenkaat MikaJ O/M/V Renkaat ja vanteet 0 12.11.2008 11:08
Ostettu 39,5" tai 42" / 15" SS IROKit ja Volvoon sopivat beadlock vanteet. TeroK O/M/V Renkaat ja vanteet 2 11.11.2008 09:36
Myydään 14" nastat, 18"kitkat, 20" kesät ja 16" insat Zamppa O/M/V Renkaat ja vanteet 11 25.09.2008 13:43
Myyty Jeep TML vateet 15".lev10" -44et, jako 5x4,5" UUDET Kimpsu O/M/V Renkaat ja vanteet 0 23.09.2008 11:18
Myydään Goodyear wrangler 33"-12,5"-15" renkaat kome O/M/V Renkaat ja vanteet 1 24.08.2008 13:33


Sivu luotu: 10:58 (GMT +2).