Mies kirjoittaa asiaa, mihin nyky suomi on vauhdilla menossa...
Lainaus adressin keskusteluista!
Nyky-yhteiskunta
Suomalainen yhteiskunta saa vuosi vuodelta enempi holhousyhteiskunnan ja poliisivaltion piirteitä. Aikaisemmin mainio kotimaamme on sentään luottanut väestöönsä ja heidän kykyyn käyttää tervettä järkeä.
Tästä päästääkin kätevästi siihen, että osa väestöstä odottaa/olettaa valtiovallalta holhoamista ja ei huolehdi vanhemmuuden velvollisuuksista tasolla, jota kehyttyvä nuoriso tarvitsee. Tämä syrjäytyminen aiheuttaa näitä tilanteita, joiden eteen olemme joutuneet Suomessakin. Aikuisten on huolehdittiva lastensa turvallisuudesta ja kasvatettava lapsensa siten, ettei tälläiset asiat pääse toistumaan.
Näihin asioihin ei aseiden (käsiaseiden) totaalikiellolla voida vaikuttaa. Myöntämisperiaatteiden tarkistus voi olla joillain paikkakunnilla tarpeen, mutta yleisesti, ja ainakin Turussa, linja on ollut tiukka jo ennen viimeisintä kouluammuntaa.
Haluan myöskin sanoa, että tilastollisesti tappoja ja murhia tehdään enemmän teräaseilla kuin ampuma-aseilla.
__________________
Ei mennyt kuin Strömsössä...
|