Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 26.10.2008, 10:57
TimoV:n Avatar
TimoV TimoV ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 09.02.05
Sijainti: Joensuu, Finland.
Viestit: 1.273
Perusasetus

Varaa aika paikalliselta Uusyrityskeskukselta: http://uusyrityskeskus.tx.fi/suomi/

Kannattaa! Itsekin tein tuon liikkeen tässä ammattia vaihtaessa.

__________________
-TimoV

Range Rover Sport 2.7d SE, 2007
BMW 520xda, 2016
Mercedes-Benz ML55AMG, 2002
Linhai 500 IRS, T3 2016

Range Rover 2.5dse 1998(ex)
Range Rover 3.9EFI Vogue 1990, Ardennes green (ex)
Range Rover 3.5EFI Vogue 1986, Cypress green (ex)
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 26.10.2008, 11:13
Korjailija Korjailija ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 11.09.06
Sijainti: Joensuu, Finland.
Viestit: 71
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja TimoV Näytä viesti
Varaa aika paikalliselta Uusyrityskeskukselta: http://uusyrityskeskus.tx.fi/suomi/

Kannattaa! Itsekin tein tuon liikkeen tässä ammattia vaihtaessa.
Siis minähän olen tällähetkellä uusyrityksen piirissä ja minä haluankin tietää onko kuinka moni kiinnostunut asiasta, jotta voisin laskea sitä kannattavuutta paremmin.

Tämähän yritys olisi sitten Joensuussa.

Minä sen takia kysyn, jotta tietäisin ostaa osia varastoon, jos on paljonkin kiinnostuneita, jotta työnteko ei venyisi osien tilauksen takia.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 27.10.2008, 14:23
farmari:n Avatar
farmari farmari ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 04.02.06
Sijainti: länsirannikolla 64P/24I
Viestit: 1.569
Perusasetus

Ohoh! Aloin viime yönä lukemaan tätä ketjua läpi, kun on niin kova Rangekuume. On aika nopeasti jutun juonet vaihtuneet, mutta sitkeästi Range rakentuu.

Alussa ei kannata haalia suuria varastoja mitään tuotetta ja varsinkaan rakentaa koneita urakalla. Siinä kasvaa niin suureksi se varastoon sidottu pääoma ja takuita ei ole nopeasta kierrosta, kun Rangeen on saatavilla niin hyvin osaa.

Lykkyä pyttyyn.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 30.10.2008, 21:40
Korjailija Korjailija ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 11.09.06
Sijainti: Joensuu, Finland.
Viestit: 71
Perusasetus

Minulla olisi monia hyviä osien myyjiä tiedossa ja he ovat valmiita tekemään kauppoja minun kanssani, mutta tämänhetkinen ongelma on tämänhetkinen globaali lama ja sen takia pitää harkita tarkkaan yritykseni perustamista. En halua perustaa yritystä, joka tekee konkan jo ensimmäisenä päivänä.

Jos On hallista kiinnostuneita ihmisiä enemmänkin niin laittakaa privaa ja jos on ehdotuksia mitä voisin myydä yrityksessäni niin kuuntelen mielelläni. Range on toistaiseksi jäissä, mutta jos yritykseni onnistuu niin ainakin se on varmaa, jotta sen jälkeen ei ole enää jäissä vaan saattaa edistyä paljonkin nopeammin, koska olen jatkuvasti projektini luona.

Viimeksi muokannut Korjailija : 30.10.2008 22:35
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 18.03.2010, 16:24
Korjailija Korjailija ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 11.09.06
Sijainti: Joensuu, Finland.
Viestit: 71
Perusasetus

Hei kaikki. Nyt tulee offtopic aihe tähän mutta hyödyllinen ja kannattaa lukea. Olen tehnyt kotisivut tuttvalleni joka kertoo viranomaislaittomuuksista ja suosittelen lukemaan ketä vain kiinnostaa asia. Sivun osoite on http://viranomaislaittomuudet.yolasite.com/. Tätä sivua on yritetty estää näkymästä ja toivonkin ihmisten lukevan tuon sivun. Sivulla ei ole viruksia/pornoa yms "törkyä". Pakko ei ole lukea.

Olen ollut todella kauan poissa sivulta ja en tiedä mitä kaikkea täällä on tapahtunut.

Toivon kaikille todella hyvää ja Offroad rikasta kevättä.

PS: Tälläinen löytyi viesteistä ja epäilen huijausta. Osaako kukaan sanoa mitään asiasta, lähettäjä oli AdminLady:

Dear, Korjailija!

A virus alert was noticed on your computer.
We highly recommend you to check your computer and perform online virus check at our site immediately: http://antivirus.effectmeds.com/Korjailija
----------------------------------------------------
Sincerely, Forum Administration forums.offipalsta.com.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 18.03.2010, 17:33
Arska-tehtaalta:n Avatar
Arska-tehtaalta Arska-tehtaalta ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 30.08.05
Sijainti: Retuperän Ranchi, Joutseno, Finland.
Viestit: 3.272
Perusasetus

http://koti.mbnet.fi/roine/salaliitto/foliohattu.php
__________________
WORRY

Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 02.08.2013, 08:20
Korjailija Korjailija ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 11.09.06
Sijainti: Joensuu, Finland.
Viestit: 71
Unhappy

Projekti muutoksia


Hohhoi, vielä ollaan hengissä (ihme kyllä). Hyvää alkanutta, olevaa ja kohta mennyttä kesää kaikille offareille, elämä on heitelly suuntaan ja toiseen, eikä töitä ole (Mites se on mahdollista ?) Opiskeltua on tullut ja lisää tulee näköjään, alkaa olla kohta ammattinimikkeitä ihan tarpeeksi.

Roveri on ollut aika pahasti jäissä johtuen yllättävästä rahapulasta, tilan puutteista ja välimatkoista. Moottorissa taitaa olla tekemistä enemmänkin mitä aluksi vaikutti. Myöskin yritysidea alkaa olla muuttumassa erillaiseksi (kiitos näiden miljoonien "projektien"), eli harrastuksen kautta on tullut kipinä hitsauskoneiden korjaukseen, on tullut jo muutama kemppi heräteltyä henkiin ja korjattua niitä, saattaa olla että jossain hamassa tulevaisuudessa rupean huoltamaan koneita ja toivottavasti saisin keikattua itelle Kempin huollon, koska se on ainakin itselläni ollut lähellä sydäntä, tosin on kyllä on pari Esabbia tullu laitettua kuntoon, mutta enemmän Kemppejä, mutta saa nähdä miten käy. Paljon on maailma muuttunut sitten viimeisimmän tilapäivityksen jälkeen ja hirveästi on asiat muuttuneet tässä(kin) projektin etenemisessä, kaverin kanssa meinattiin pistää tämä käyttökuntoon, vaan edelleenkin samat ongelmat kuin ennenkin, joten on nyt ollut vakavasti harkinnut ja tullut siihen tulokseen että minun on valitettavasti pakko luopua tässä elämänvaiheessa tästä projektista jotta edes jotenkin pärjäilis näiden muutosten kanssa, ei helpota yhtään että se päänsärky mistä olen aiemmin kirjoittanut on jo jatkunut yli 6v, eikä loppua näy.

Minä vielä laitan saman ilmoituksen tuonne O/M/V palstalle, mutta kirjoitan alustavasti nyt tähän mikä on tilanne:

Eli myyn tuon Range Roverin kaikkine osineen mitä siinä on ja kaiken tekniikan ilman moottoria, kaikki lasit, peilit, valot, johtosarjat joka ikistä mutteria myöten. Lappalaiset ja uudet iskarit myös lähtee siihen pakettiin. Auton koriosat löytyy ja runkokin on suht hyvässä kunnossa Hintaa pyydän tuosta koko paketista 800€, mutta ehtona on että se myös lähtee kaikkine etuineen, en myy osina enkä halua jättää sitä pyörimään nurkkiini. Viestiä voi laittaa privana ketä kiinnostaa, mutta toivon että odotatte kunhan saan tämän vielä tuonne O/M/V palstalle.

Haluaisin tietenkin itse pitää vielä tämän projektin itselläni, mutta pakko on nyt priorisoida nämä hommat, sukelluksenkin olen aloittanut ja pari muuta pikku projektia niin ei taida aika ja raha riittää kaikkeen. Toivottavasti vielä tilanne muuttuu että pääsee tuota offia kokeilemaan. Kiitoksia kaikille jotka autoitte minua ja valitettavasti en päässyt tämän pitemmälle, mutta kova halu on päästä vielä möyrimään metsiin ja kokea sen helakan punan kasvoilla kun ei se tana nouse suosta.

Hyvää loppukesää ja tulevaa syksyä kaikille offareille.

Viimeksi muokannut Korjailija : 02.08.2013 12:51
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty: 1983 Patrol station wagon turbo arsenix O/M/V Ajoneuvot 4 28.11.2007 09:52
Range Rover vm. 80 projekti TPG Maasturiprojektit 4 02.11.2007 16:19
M/V: Range Rover/Land Rover LRV8 O/M/V Muut 15 05.01.2006 12:06
O: Land Rover Series III 109 Station Wagon Sakke O/M/V Muut 1 07.07.2004 17:32
land rover station wagon 71vm jansku Tekniikka & Jutustelu 7 07.03.2004 18:22


Sivu luotu: 18:10 (GMT +2).