![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
audin 2.5 v6 vnt turbo toimii hyvin läjässä.
siipien ohjaus ei ole vaikea ja saa ahtamaan vaikka tyhjäkäynnillä, eikä silti tukehdu isommillakaan kierroksilla kuten vakio turbo.... ja samalla kannattaa melkein tehdä uusi pakosarja niin tulee vielä parempi, toki voi väliadapterilla laittaa vakio sarjaanki. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
kyseleppäs repro:lta...
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Soittelin lds-turbolle ja sieltä ehottivat että ne sais tuosta vakio turbosta irti 150heppaa vaihtamalla siivet ja muutakin. Turbo lähtisi mukaan myös 400kierrosta aikaisemmin kuin nykyään. Uus turbo ei siellä kuitenkaan maksaisi kun 750e, mutta sillon tarviis tehdä uus pakosarja. Vaikea päätös, että kumpi nyt sitten olisi parempi vaihtoehto.
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
VNT ahdin on ihan hyvä, liian pientä sinne ei kuitenkaan kannata laittaa, toi vois vielä mennä kun litratilavuudet on Audissa ja Läjässä samat mut kovin huimia tehoja sillä ei kyllä saa.
150 heppaa ei riitä kuitenkaan mihinkään, sen voin sanoa omasta kokemuksesta. Itsellä on johdinsiipien säätö toteutettu ihan yksinkertaisesti 0.4 barin painekellolla, ei ahtoa = johdinsiivet kiinni , 0.4 bar = johdinsiivet aukeaa ja möly alkaa. Huomioi että painekellossa riittää tangon liikevara koko säädön matkalle ettei siivet jää puolitiehen -> hullut pakopaineet matka-ajossa Pakopainemittari on kuitenkin aivan ehdoton säätöjen hakemisessa, muuten polttaa koneen hyvin nopeasti kun pakopaineet pomppaa yli 3 barin ahtojen ollessa vielä alle kilon, ja yllätys yllätys tuolloin ei tehoakaan ole käytössä kun pakopaineet on taivaissa. Täydellinen säätö vie aikaa jonkin verran, katuajossa hyvä säätö ei välttämättä ole ollenkaan hyvä maastossa, ahdin kyllä herää mutta ilman mitään vastusta ei tule kankea putkesta eikä myöskään ahtopainetta turbolta mutta pakopainetta osaa silti tehdä valtavasti. VNT ahtimella saa kyllä koneen heräämään hyvin, liian isoa tuskin saa laitettua, saahan sen kuitenkin heräämään melko varmasti eri säädöillä. |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Paljonkos läjästä voi ottaa tehoja irti ennen kuin paikat rupeaa hajoamaan? Lds-turbolta saisi aika edulliseen hintaan turboja. Jos oikein muistan niin turbolle jäi hintaa 750e ja tehot siinä riittävät noin 250hv.
|
#7
|
|||
|
|||
![]()
onko kellään kokemuksia master power turboista? Hinta on edullinen ja mitä olen kysellyt niin ainakin turbojen huoltajat ovat kehuneet. Ja onhan tuolla vuoden takuu. Näitä turboja löytyy http://hevosvoima.com/site/tuotteet.php?tid=57 ?
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Mikä turbo läjään? | Kumikameli | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 07.11.2008 21:03 |
o:läjään osia! | pulu | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 17.12.2007 22:56 |
M: Patrollin turbo kone,jarrusatuloita,turbo osia. | tapsa4x4 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 7 | 24.05.2007 12:34 |
O:läjään etu murikka | kares | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 5 | 17.05.2006 11:43 |
Lock right LäJään | murikka | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 27.05.2005 14:44 |