![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Hyväjuttu, ainakin selvisi heti että eka sulake on "engine control" ja juuri tuo palaa. Kumma että vilkut on samalla, jos oikein ymmärsin. Olen ottanut kaikki sulakkeet pois, ja ainoastaan tuon yhden laittaa paikalleen, niin hetkenpäästä se tupsahtaa ja auto siis sammuu. Kumma sinänsä että kun kuitenkin koittaa startata vaikka siis sulake on poks, niin käy muutaman sekunnin aina, ennenkuin sammahtaa. Eli onkohan takapään valojen johdot sittenkään syynä, kun kaikki muut sulakkeet on poissa, ja silti polttaa tuon yhden-koneen käynnissä pysymiselle tärkeimmän? Mitä piuhoja menee sinne sammuttimelle, jos se ittessään onkin rikki- siis kuuuisko auton käydä sen sammuttimen pistoke irtaallaan ollessa? En saanut vielä kaavioita tuolta, onko ruuhkaa tms, mutta "not found" .
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Kaverin Patrollissa oli sama vika. Toinen takavilkku oli oikosulussa. Kaiva ne vilkut sovinnolla auki ja kokeile ilman polttimoita. Tuon ikäisessä ne polttimon kannat on jo niin hapettuneita, että vetää maihin.
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Pitää ottaa huomisena takalamput käsittelyyn, mikspä ei oikeastaan voisi olla etupäässäkin vilkuissa samaavikaa... Alkuun teki kyllä sitä että vilkku vasempaan, niin silloin sulake paloi.Vähän myöhemmin kun pakin laittoi päälle, niin alko polttaa silloinkin. Nyt palaa oikeastaan hetimiten kun käynnistää- ei tarvi koskea valoihin ollekaan- eli enepi johto häikkää sitten tms. Sitä vaan ihmettelen, että kuin voi nin tehdä, jos kaikki valojen yms sulakkeet on poissa paikaltaan, miten se silti voi polttaa sen yhden vielä.
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
[Sitä vaan ihmettelen, että kuin voi nin tehdä, jos kaikki valojen yms sulakkeet on poissa paikaltaan, miten se silti voi polttaa sen yhden vielä.[/QUOTE]
Vilkut ovat tuon sulakkeen takana. Siellä voi takapäässä olla piuhat jo aika huonossa hapessa. Saattaa joutua uusimaan jonkinmatkaa. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Ei saa tuolta ru sivulta kytkentä kaavaa irti- not found vaan tulee, onkohan enää olemassa sivua? Ois nähnyt takavalojen piuhat niin ties vaik vika löytysi.
Muta edelleen omituisena pidän kuinka ne vois olla syynä jos ei sinne mene virrtoja enää kun niiden sulakkeet on veks, vai meinaatteko että menee oikosulun kautta kuitenkin ja siks palaa se sulake... voi olla. Vähän tympii kun sammui tuohon tallin eteen.. |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Ota sammuttimelta alkuperäinen vaijeri/vipu irti ja lukitse nippusiteellä tai rautalangalla se pumpun vivusto ON-asentoon, niin saat kotteron ainakin käyntiin.
Sammutus sitten vaihteella/kytkimellä. Moni on laittanut käsikäyttöisen vaijerisysteemin sammuttimen ohjaukseen. Laitoin kaavion tulemaan tuonne ekassa postauksessa näkyvään osoitteeseen. |
|
#7
|
||||
|
||||
|
kuulemma pakkivalojen katkaisia monilla ollu syyllinen itsellä hehkun ohjauspoxi,kannattaa varmaan aloittaa katkaisemalla laatikon kupeesta pakin piuhat
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| patrollin sähkövika | mikkopk | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 12.05.2008 10:49 |
| patrolin sähkövika | jannek | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 31.12.2006 17:34 |
| hiluxin sähkövika... | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 24.02.2006 15:11 | |
| hj61 sähkövika | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 11.11.2005 08:25 | |
| sähkövikA | suzka | Tekniikka & Jutustelu | 14 | 29.10.2003 18:50 |