Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 15.09.2008, 22:36
milsim:n Avatar
milsim milsim ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 08.06.08
Sijainti: Orivesi
Viestit: 156
Perusasetus

Erilainen Offroad kilpailu?


Mielessä kävi seuraavaa, toivottavasti joku ei ole jo aihetta tehnyt.
Onko suomessa/ onko mielenkiintoa tapahtumaan jossa olisi toiminta-alue huomattavasti laajempi. Myös kilpailu aika olisi isompi, puhutaan esim. 48h jne, jossa ajassa ajettaisiin esimerkiksi Tampereelta Kuopioon ja välillä olisi hyvinkin paljon helppoja ja hiukan vaikeampiakin rasteja.

Tapahtuma mahdollistaisi mielestäni paljon helpommin sisään astuttavan konseptin, sillä rasteja olisi helppo laittaa vaikkapa ihan joidenkin yleisien tieden päihin, joihin kuitenkin olisi vaikeaa/ mahdotonta päästä vakioautolla. Tämä sinänsä ei olsi sitä "hc offroadia" mutta mielestäni toisi portaan johon olisi helpompi astua kuin ihan suoraan tähän kovempien kalustojen offroad harrastukseen. Luonnollisesti tämä kilpailu melkeinpä vaatisi katastettuja autoja, joten kovepi kalusto ei voisi/ epä sellaisella tämmöiseen kannattaisi osallistua.

Itse mietin vain että mikä olisi mieluinen kilpailu johon omalla autolla voisi osallstua ja tämmöinen konsepti tuli mieleen. Sanotaan nyt vaikka safarikilpailuksi kunnes joku paremman nimen keksii.

__________________
http://www.yritysreaktori.fi
Digitaalisen mainonnan teräksinen osaaja
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 16.09.2008, 00:42
junnu78:n Avatar
junnu78 junnu78 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 06.03.06
Sijainti: mikkeli, Finland.
Viestit: 2.782
Perusasetus

voisi olla hieno ajatus, mutta mitä vastaan ajettaisiin? aikaa= nopeudet tie osuuksilla ja kun ollaan ajettu hetki kannokossa ohjaus laitteet solmussa lähdetään motari nopeuksille, voi se olla enemmän jokkis henkistä touhua, kun offroudia. tämmöinen kisa oli kova juttu, jos sen voisi järjestää niin, että maantie osuuksia tuli vähän ja harvoin. mahdotonta etelä/keskisuomessa. pohjoisemmassa tämä voisi onnistuakin. tämän kaltaisen kisan kun saisikin suomeen järjestettyä!
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 16.09.2008, 08:13
Nalle:n Avatar
Nalle Nalle ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 16.12.03
Sijainti: Sodankylä
Viestit: 1.665
Perusasetus

Hieno idea sinällään..

Eli tuohan voisi olla parhaimmillaan toteutettuna olla sellainen yleisöpommi, notta POX.

Tämä seuraava voipi kuulostaa kopiolta jostain Australian poikain kekkereistä ja eipä ihme, koska sieltähän sen surutta apinoisin.

Kisa-aika olisi vaikkapa viikon. Kisat käytäisiin vain ja ainoastaan kisapaikoilla, eli tiesiirtymät olisivat luonteeltaan sellaiset, että auton on oltava rekisteriotekunnossa.. Mutta kuitenkin niin, että auto on ajettava myös siirtymillä, varusteet messissä, eikä missään huoltokuorkissa. Ja siirtymät luonnollisesti tapahtuisivat tieliikennelain puitteissa, eli tiellä ei kisailtaisi. Tämä sinällään toisi mukaansa sellaisen mielenkiintoisen lisän, että auto olisi saatava jokaisen kisapäivän jälkeen tieliikennekuntoon, jos sen on onnistunut kivikossa rikkomaan.

Kisapaikat olisivat Finland Offroad Tourin tyylisesti järjestetty pitkin maata, eli vaikkapa FOT:n reittiä mukaillen. Kisapäivät luonnollisesti pisteytettäisiin ja joka koko reissun lopuksi on eniten kerännyt pisteitä, voittaisi muhkeat palkinnot.

Kisat sinällään pitäisi olla järjestetty siten, että laji tulisi mahdollisimman lähelle yleisöä. Eli vaikkapa juurikin Australian tyyliin, jossa alueelle on tehty erilaisten esteiden ylityksiä (helevettilisen maahan puoliksi kaivetun rumputorven ylitys, mesi/mutahaudan ylitys, vauhtirata...ym..) Pisteyttämisen ja sääntöjen rukkaus luonnollisesti tehtäisiin keskitetysti siten, että joka tapahtumapaikalla voitaisiin luottaa siihen, että tietyn vaikeustason rasti on tietyn pistemäärän arvoinen.. Ja että ajopätkiä olisi riittävästi.

Tällaisella touhulla saataisiin varmasti maksimaalinen näkyvyys kenties jopa positiivisessa mielessä, pitkä kilpailu, jonka järjestämiseen ei yhdellä kerholla mene kaikki voimavarat, sekä peräänkuulutettua sitä kuuluisaa yhteistyötä.

Vaan kukapa tuon ottais hoitaakseen.. Ajoalueitahan on vaikka kuinka paljon, mutta olisiko innokkaita talkoolaisia noin suuressa mittakaavassa ajateltuna. Ehkä, jos samalla kisattaisiin siitä, kenellä on parhaiten järjestetty "erikoiskoe".

Pohdintaa.. Huonojakin piirteitä tuontyylisestä kisasta varmuudella löytyy, jos niitä alkaa hakemaan, mutta olisko edes teoriassa mahdollista?
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 16.09.2008, 08:39
Racingrabbit:n Avatar
Racingrabbit Racingrabbit ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 27.01.04
Sijainti: Sastamala
Viestit: 4.015
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Nalle Näytä viesti

Tämä sinällään toisi mukaansa sellaisen mielenkiintoisen lisän, että auto olisi saatava jokaisen kisapäivän jälkeen tieliikennekuntoon, jos sen on onnistunut kivikossa rikkomaan.
Joltain yksityiseltä katsastusasemalta saisi varmaan sponsorina katsastusmiehen tarkistamaan oikeasti autojen tieliikennekelpoisuus ennen siirtymille päästämistä?

Mites,sallittaisiinko "laittomilla" renkailla siirtymillä ajo,vai pitäisikö yleisille teille vaihtaa alle tieliikenne säädösten mukaiset,autoon muutoskatsastetut renkaat?
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 16.09.2008, 10:42
ariman:n Avatar
ariman ariman ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 29.12.04
Sijainti: Eagle-City, Finland.
Viestit: 1.033
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Racingrabbit Näytä viesti
Joltain yksityiseltä katsastusasemalta saisi varmaan sponsorina katsastusmiehen tarkistamaan oikeasti autojen tieliikennekelpoisuus ennen siirtymille päästämistä?

Mites,sallittaisiinko "laittomilla" renkailla siirtymillä ajo,vai pitäisikö yleisille teille vaihtaa alle tieliikenne säädösten mukaiset,autoon muutoskatsastetut renkaat?
Ehdottomasti katulailliset kumit siirtymillä ja ite kisassa, lisää varmasti osanottaja määrää.
Rasteilla voisi olla "ihanneaika" josta poikkeamisesta tulisi virhepisteitä, samoin rasteille simppeleitä taitoajotehtäviä, esim vasemmalle kääntyvä 2den tiilen korkuinen jono vaikka 20m joka pitäisi ajaa oikealla etupyörällä ilman kartturin ohjeita. Pisteet matkan mukaan. Ja vastaavia tehtäviä auton käsittelyyn liittyvää joka auttaa maastossakin ajoa.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 16.09.2008, 12:22
milsim:n Avatar
milsim milsim ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 08.06.08
Sijainti: Orivesi
Viestit: 156
Perusasetus

Teoriassahan voitaisiin sallia vaikka isommat renkaat kisaosuuksille, mutta kuka lähtee tunkemaan vaihtorenkaita autoon joka jo muutoinkin on täynnä varaosaa, sekä majoitustarpeet yms tarvittava mitä kisassa menisikään. Toisekseen en usko että pitkiä siirtymiä ajaa kukaan isoilla renkailla, tai sitten on jo sitä kisakovuutta enemmänkin Käytännössähän kuitenkin pyrittäisiin pitämään tämä sellaisena kilpailuna johon voisi lähteä jopa pakasta repästyllä maasturilla mukaan.

Yleisörasteja olisi hyvä olla, mutta ottaisin mukaan myös perinteisempiä suunnistusrasteja, jotka todennettaisiin kameralla. Yleisörasteillehan olisi hyvä rakentaa juuri tällaisia mutaosuuksia ja kiipeilyjä jotka vetäsivät väkeä paikalle. Yleisörasteilla pisteitä saisi suoritetusta osuudesta, ehkäpä jopa ajan mukaan.

Järjestely olisi taatusti kovaa hommaa, mutta offiukkelit näyttää puhaltavan niin mukavasti muutoinkin yhteen hiileen, jotta erillaiset yleisörastit voisi jättää kerhojen toteutettavaksi, kuten nalle tuossa jo mainitsikin.
__________________
http://www.yritysreaktori.fi
Digitaalisen mainonnan teräksinen osaaja
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
M: Erilainen offipeli Leke-83 O/M/V Ajoneuvot 17 07.01.2008 12:17
Hieman erilainen tuning-paja Norrena Chit-Chat 1 23.12.2007 15:40
erilainen versio ramstainin americasta psychobilly Linkit 5 03.10.2007 19:10
Kangasalan formula-offroad kilpailu 2-3.9.2006 -B- Tapahtumat 98 21.12.2006 21:33
Erilainen menopeli Toyoman Chit-Chat 3 14.03.2006 08:06


Sivu luotu: 22:28 (GMT +2).