![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() patrollin sähkövika kysymysHaulla ei löydy kaaviota sähköistä, ja vähän hitusesti tietoa muutenkin, vaikka aika tuttua varmaan nämä kyselyt. Muttamutta, Patukka tekee siten että polttelee sulake rasian ekaa sulaketta useesti, siis keulasta ensimmäinen, ja sulake rasia on sellanen yksirivinen, eli kai tuosta voisi päätellä mikä sulake se on? Samalla kun sulake napsahtaa, auto sammuu- katoaa vrrat esim 4 wd merkkivalolta, hehkun merkkivalolta jne, mutta auto starttaa, ja käy muutaman sekunnin. Ehjällä sulakkeella sit taas käyntiin- kunnes taas polttaa. Herkemmin palaa , kun laittaa pakin päälle, tai vilkun vasempaan- voi olla myös oikeelle- en nyt muista, tarkistelen tuonkin vaikuttaako sekin. Mutta siis- miten voi olla koneen käynti ja jotkut valot(pakkivalo?) sulake vilkku jne yhteydessä- ja samalla sulakkeella koska nuo jotenkin liittyy toisiinsa. Jossain vikaa on, mutta missähän- mistä nyt kannattaa alkaa kattelemaan? Ilmeisesti sulakkeen palaminen laittaa päälle sammuttimen, kun sammuu kuin se kuuluisa saunalyhty. Auto osiksi tms tarkoitettu, mut jos ei osia ala mennä niin pakko kai se on sepittää ja korjata moinen sähköhäiriö että pääsee risukkoon ajelemaan- eli kertokaas vinkkejä ja vaikka kaaviota jos löytyy, ja sulake rasian järjestys, siis mikä mikin sulake on. net@wippies.fi
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
öö , ei kaaviota siis missään/kellään ?? tietoa edes mitä johtoja menee sammuttimelle ? pitäskö patrollin pysyä käynnissä jos sen johto pistokkeen irrottaa ? ja saispas edes tietää missä järjestyksessä patun sulakkeet on, eli mikä se eka keulastapäin oleva sulake oikeastaan on, mille se on tarkoitettu.
Viimeksi muokannut tonnisata : 17.09.2008 13:41 |
#3
|
||||
|
||||
![]() |
#4
|
|||
|
|||
![]() sahkö
mulla omassa poltti tota sulaketta kun laitto pakin päälle .vika oli takavalojen johdoissa.
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Hyväjuttu, ainakin selvisi heti että eka sulake on "engine control" ja juuri tuo palaa. Kumma että vilkut on samalla, jos oikein ymmärsin.
Olen ottanut kaikki sulakkeet pois, ja ainoastaan tuon yhden laittaa paikalleen, niin hetkenpäästä se tupsahtaa ja auto siis sammuu. Kumma sinänsä että kun kuitenkin koittaa startata vaikka siis sulake on poks, niin käy muutaman sekunnin aina, ennenkuin sammahtaa. Eli onkohan takapään valojen johdot sittenkään syynä, kun kaikki muut sulakkeet on poissa, ja silti polttaa tuon yhden-koneen käynnissä pysymiselle tärkeimmän? Mitä piuhoja menee sinne sammuttimelle, jos se ittessään onkin rikki- siis kuuuisko auton käydä sen sammuttimen pistoke irtaallaan ollessa? En saanut vielä kaavioita tuolta, onko ruuhkaa tms, mutta "not found" . |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Kaverin Patrollissa oli sama vika. Toinen takavilkku oli oikosulussa. Kaiva ne vilkut sovinnolla auki ja kokeile ilman polttimoita. Tuon ikäisessä ne polttimon kannat on jo niin hapettuneita, että vetää maihin.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
patrollin sähkövika | mikkopk | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 12.05.2008 10:49 |
patrolin sähkövika | jannek | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 31.12.2006 17:34 |
hiluxin sähkövika... | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 24.02.2006 15:11 | |
hj61 sähkövika | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 11.11.2005 08:25 | |
sähkövikA | suzka | Tekniikka & Jutustelu | 14 | 29.10.2003 18:50 |