![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
mitäs siel on hajonnu jos se kardaani pyörii sit??
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Eipä paljon muuta vaihtoehtoo kuin jakiksesta jotain. tasauspyörästö varmaankin, mutta taas jos se ei lukko päälläkään vedä takapäästä niin voikohan se sittenkään olla tasauspyörästö mikä on mäsä.
__________________
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
juuh en osaa sanoa ennen ku pääsen tutkiin asiaa. toivotaan parasta ja pelätään pahinta
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Tuota räjäytyskuvaa tuijottamalla päädyin siihen tulokseen, että nelivedon lukko kytkee etukardaanin akselin tasauspyörästön kuoreen. Eli tasauspyörästö rikki tai takakardaanin akseli poikki?
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Juuh se takavedon akselihan siellä oli poikki menny. on tuota voimaa niin paljon
Ihan terveestä poikki oli menny. et ei ollu kulunu eikä mitään. Jaa a seuraava ongelma onkin sit löytää uus akseli tahikka koko loota. Jos on jollain tiedossa niin tänne mainintaa tarve on suuren suuri..
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
Juu oon sen jo löytänytkin. Maksaa aika suolaisesti vain. Katselu päällä jos löytyy jostain halvemmalla tahi pelkkä akseli.
|