Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Osto ja myynti > O/M/V Muut

O/M/V Muut Kaikki edellisiin alueisiin sopimattomat osto-/myynti-/vaihtoilmoitukset tänne osastolle.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 15.08.2008, 13:58
Kartse1 Kartse1 ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 09.07.06
Sijainti: Ylöjärven Kuru, Finland.
Viestit: 1.064
Perusasetus

Myyty

Sait privaa...

Myyty

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 15.08.2008, 22:24
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

mites tähä sapi pullon liitettyy, siis onx vaikeehomma? ja käykö semmone "normi" mikkihitsausvehken pullo??? iso siis? ja mitähä ne pullot maksaa,onks tietoo, vuokrapullo tai omax?????
t. nyypi
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 15.08.2008, 23:14
Kartse1 Kartse1 ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 09.07.06
Sijainti: Ylöjärven Kuru, Finland.
Viestit: 1.064
Perusasetus

Noiden renkaiden välissä on sellainen tasanne, johon lasketaan pullon pohja ja sitten pyöräytetään mukana olevalla kettingillä pullon ympäri => pullo pysyy kyytissä mukana.

Nämä pienet hitsikoneet on aika huteria kuljetella jos siihen laittaa jonkin 20L pullon telineeseen. Parempi olisi jokin 5-10L:n pullo, tai jos käyttää isoa pulloa, niin jättää sen pullon vaan koneen viereen lattialle ja vaihtaa pidemmän letkun pullon säätimen - koneen väliin.

Suojakaasun letkut ja muut asiaan liittyvät jutskat on koneessa jo valmiina. Ei tarvii kuin lankakela ostaa ja kaasupullo ostaa/vuokrata.

5kg:n kela 0,6 & 0,8mm lankaa maksaa vajaan parikymppiä, eikä ne pienet muutaman kilon CO -pullotkaan maksa kuin muutamia kymppejä.

Tampereen seudulla halvin paikka on IK-asennus Vatialassa joka täyttää pullot odottaessa ja lisäksi myös myy pulloja ja muitakin tarvikkeita.

Kangasalla siinä Lentolan montussa olevalla kirpputorilla myydään useita juuri IK-asennuksessa katsastettuja ja täytettyjä muutaman kilon CO-pulloja ja hinnat oli 30...70€ riippuen koosta (2-5L) ja katsastukset oli voimassa 10v eteenpäin. Ei noilla hinnoilla enää kannata soitella vanhojen sammutinpullojen perään...

Seoskaasupullot on sitten jo vähän kalliimpia (täyttö 50-60€/20L:n pullo), mutta tämmöisten vanhojen raatojen hitsaamiseen auttaa ihan tuo halpa hiilidioksidi.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty Telwin 150/1 Valovirta Mig + Co2 pullo -Stedt- O/M/V Muut 25 14.09.2008 20:09
M: Esap Miggy 125. valovirta 200,- SuurSyömäri O/M/V Muut 3 09.10.2007 18:34
Valovirta Invertteri vs. muuntaja, esim. GYS inver SamiN Tekniikka & Jutustelu 33 30.09.2007 14:33
O: valovirta mikki junnu78 O/M/V Muut 0 17.09.2006 09:08
O: Kempin Valovirta-MIG ### LÖYTY#### SAA POISTAA! Hitsaaja-Jake O/M/V Muut 5 21.06.2006 12:36


Sivu luotu: 15:06 (GMT +2).