Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tapahtumat

Tapahtumat Kisat, kisatulokset, safarit, ajopäivät, kokoukset, yms.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 23.07.2008, 21:48
RJCOBRA RJCOBRA ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 30.12.06
Sijainti: Turku, Finland.
Viestit: 847
Perusasetus

Keskiviikko päivä alkaa olla illan puolessa ja leiri on täyttynyt päivän mittaan uusista matkalaisista, päivällä ensin saapui Marjoniemen Janne linjurin kanssa ja hieman Jannen jälkeen Hakalan Esa kotiutui leiriin. Alkuilta rauhallista kunnes Jare saapui ja rauha lähti, vain tunti saapumisesta rokki pauhas lähes sadan desipelin räminällä. Suomen leiristä puutuu enää Birgen porukka ja Popo ja sit eräs kolmaskin suomalaiskilpailija mut nimee ei oikein löydy tuolt mun omast pääkopan kovalevyst, mut se o sellane Lairon aseman seurul joskus asununu lähes komea nuori miäs joka o harrastanu Offii trialin puolel lajin alust ast, no kyl se nimi kait jollekki tulee miälee mut älkää kertoko mulle. Päivä ollu ilmojen pualest ihan loistava lämpöö 27 astet ja Nok kurssi kohallaan.
Keskiviikon kirjotukset
Terv. Kriisiaho

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 25.07.2008, 22:21
RJCOBRA RJCOBRA ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 30.12.06
Sijainti: Turku, Finland.
Viestit: 847
Perusasetus

Torstaina ei vaan helle hellitä, joten nesteytystä on kiskottu kaksin käsin. Tosin Norjalaiset olivat järjetäneet halukkaille, vaatimatonta 25e vastaan "vuonoristeilyn" tuonne Norjan vaatimattomaan saaristoon, niinkuin moni useasti mainitsi, joten kävimme siellä katselemassa meduusoja ja Meduusoja. Yö laskeutui aikanaan matalaan majaamme, jonka miehityksestä osa oli kyllä etsinyt eri kortteerin vastapainoksi edelliselle yölle, jolloin aamupäivällä ylimääräinen miehitys poistui vasta ystävällisiä kehoituksia kuultuaan..
Perjantaiaamu oli siis tuskaisa ainakin yhdelle tästä porukasta, toiset kärsivät vain krapulasta ja yksi nukkui senkin yli.
Tänään olikin ensimmäinen virallinen kilpailupäivä, eli ohjelmassa katsastus. Meillä ongelmia pakoputken kanssa, kelpasi suomes, vaan ei täällä.Hippo ja Jippo taikoivat uuden ja kelpaavan. Sitoli tietty paraati ja kuljettajien esittely norjalaisittain. Mein Reimakin oli Kiirsiööpuu tai jotain.
Jaa..Tänään tuli paikalle Suomen viimeinenkin edustaja, eli KASARI. Oli auto piiputellu siel sun tääl.
Ja mius ei oo viälkää tullu tuplavaarii, jollei tule kilpailumenestystä niin ainakin kotopuolest o tiaros jotakin riemastuttavaa.
Aloitamme keskittymisen huomiseen ja laitapakin suorittavat teollisuusvakoilua, harmi vaan et tiato on yleensä aamulla kadoksis niinku pakkien tolkkuki.
Huomenna klo 8.00 kisat alkavat, väliaikatutoksia sit huomen illal.
Tervessii si vaa täält Norjast.
T. Kriisiaho & Päivi
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 26.07.2008, 22:41
RJCOBRA RJCOBRA ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 30.12.06
Sijainti: Turku, Finland.
Viestit: 847
Perusasetus

Ensimmäinen kilpailupäivä takana ja omalta osalta se ei alkanut ainakaan mitenkään suosiollisesti, ensimmäinen pätkä ja puolet päivän virhepisteistä jo kerätty, elikä siis eka pätkä ja ensimmäiset 8 metriä ja ohjauksen takimmainen varsi panaaniks ja virhepisteit 236 eli se siitä alusta.Pari seuraavaa pätkää viel harjoiteltiin ennenkuin saatiin hieman Land Roverin nikseistä kiinni ja petrattiin loppua kohti, radat oli suzukeille sopivia eli kapeita ja sopivan mutkikkaita, itselläni vei aikaa oppia Lantikan kääntösäde ja diffilukon käyttö, tuli muuten RJtä ikävä näihin radoille.
Popolla Stanuis X90 Suzukilla virhepisteit 126 ja sijoitus 10
Hanhikoskilla vp 427 sijoitus ???
Meil vp 445 ja sijoitus ?????
Kasaril vp 553
Marjoniemi Kaato kaks kertaa ja Oksanen kerran eli ei ihan hyvin mene tollakaan porukal
Protojen Ja Modien Ja promodien sijoituksist ei ole mitään tiatoo. mut Santul ja Samulil on kait menny ihan siedettävästi.
Huamenna jatketaan entistä tarkempana.
Nii ja sit Linjuris taitaa olla viäl pariks yäks vapaa petipaikka ku kesäkolli (toinen laitapakeist) on löytäny uuren uuninpankon jossa loikoilla ja kehrätä.
Jatketaampa huomenna lisää Jaa Hippokin tuli juuri huoltohommist eli Lantikka o tankattu ja tarkastettu. Huolto on pelannut ihan loistavasti että siitä kiitos huoltojoukoille eli Hipolle ja Jipolle sekä Kokille eli Päiville eikä Unohdeta Jarskiiika kyl sekin on vahvast touhus mukan. Mää en oo tääl tehny mittää ku mä oon vain kuski.
Huamioseen,.
Terv. Kriisiaho
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 28.07.2008, 18:33
RJCOBRA RJCOBRA ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 30.12.06
Sijainti: Turku, Finland.
Viestit: 847
Perusasetus

No nii kilpailut on tyakana ja tuloksetkin kait arvottu oikein, suomalaisil ei oikein onni ollu mukana vai olisko taito puuttunut, no eipä puhuta muiden puolesta vaan vain omasta suorituksesta. niin ku jo kertoilin lauantai meni heti ekan pätkän takia pieleen mutta sunnuntaina sitten petrattvpiin ihan mkavasti, johtuisiko se siitä että oppis lantikan metkut pikkuhiljaa niin kulkukinn parani ja virhepisteet jäi sunnuntaina vähempään ku lauantain eka pätkäl. No suomalaisten sijoitukset Stanuis me 20 617vp Popo 24 765vp Hanhikoski 26 830 vp ja kasari 34 1896vp. Karhukopla 18 1580vp ja Ari Siltanen 21 3299vp Jyji 14c1258vp Marjoniemi 18 4200 samuli ja santtu 9 757vp. eli siinä soumen sijoitukset ja virhepisteet.
Kisapaikalt lährimme puolen päivän jälkeen koht lillehammarii mut yärytään n. 100 kilsaa oslost pohjosee ja jatketaan taas huomenna matkaa.
Kirsiahon suku on sit kasvanu yhrellä eli olen ny 49 cm ja 2980 g tytön vaari.
Terveisii Kriisiaho
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 29.07.2008, 15:32
PJH PJH ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 29.05.06
Sijainti: Mäntsälä, Finland.
Viestit: 45
Perusasetus

ONNITTELUT vanhemmille ja vaarille tyttö-vauvan johdosta!!!
Terveisin: offroad team Hanhikoski
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 30.07.2008, 19:58
Jare:n Avatar
Jare Jare ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Loppi, Finland.
Viestit: 8.488
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja RJCOBRA Näytä viesti
Keskiviikko päivä alkaa olla illan puolessa ja leiri on täyttynyt päivän mittaan uusista matkalaisista, päivällä ensin saapui Marjoniemen Janne linjurin kanssa ja hieman Jannen jälkeen Hakalan Esa kotiutui leiriin. Alkuilta rauhallista kunnes Jare saapui ja rauha lähti, vain tunti saapumisesta rokki pauhas lähes sadan desipelin räminällä.

Terv. Kriisiaho
Höh..... me ku tultiin paikalle, niin luultiin, että oltiin tultu kisojen sijasta jonku hautajaisiin Pistettiin sit hiukka eloa suomileiriin, ettei ihan maine mene maailmalla

Eikös se laulussakin sanota, että: "ei se vielä retkuksi tee jos vähän renttuillaan. Ja jos joku muu väittää muuta sanon sille: terve vaan. Ja lähden juhlimaan"
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 30.07.2008, 22:41
POUSA:n Avatar
POUSA POUSA ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 22.11.04
Sijainti: Kangasala, Finland.
Viestit: 707
Smile

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Jare Näytä viesti
Höh..... me ku tultiin paikalle, niin luultiin, että oltiin tultu kisojen sijasta jonku hautajaisiin Pistettiin sit hiukka eloa suomileiriin, ettei ihan maine mene maailmalla

Eikös se laulussakin sanota, että: "ei se vielä retkuksi tee jos vähän renttuillaan. Ja jos joku muu väittää muuta sanon sille: terve vaan. Ja lähden juhlimaan"
Siälähän on norskit ihmeissää, jos suomi pojat on siä iha hiljaa, norskitha ku on ollu hyvässä opissa!
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 02.08.2008, 16:57
RJCOBRA RJCOBRA ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 30.12.06
Sijainti: Turku, Finland.
Viestit: 847
Perusasetus

No nii alotepaan alus ku toi näskenen ei si mennykkää palstal, eik mikkää ihme ku mää taas tääl yritän kirjotel, tai toi automaattinen sensuuri iskee jo het alkuu, mut yritettää uurestaan. no sit maanatai sit jatkettii matkaa eli poistuttii leirilt ja suuntana kohti itä Norjaa ja gayrangeria eli ku vapaasti Suamennan se on homoratsupoliisi, no Norjahan on maa jossa nopeasti maisema jää taakse on muute sen verra mutkii ja notkoi maantiäteellisest tos tiekartas. No suunta kohti itää ja uusia seikkailuja, mut ku huamattii ku päästii mäen huipul ja korkettua ol 1360 m meren pinnas ja laskuu ol sinne noin 3m meren pinnast no matkaan kulus aikka 1h26min ku oltto siäl alhaal ja lämpimien ruakpatoje äärel, mut yks pikku murhe tul siäl miälee mite täält pääsee pois ku nousuu olis sit molemmis suunnis, no homma ratkes sil et skania ei jaksais noust kumpaakaan suunttaa ilma 18 jäähryttelytaukoo, homma ratkes sill et eiku ajetaan laivaan nii säästetään aikaa ja skanian moottorin, no samal si nähtii torellisii Norjan vuanoi. no säästettii neljän tunni nousu ja noin 13 jäähdyttelytaukoo. Sen opin matkan jatkuessa ku laitapakkien testosterooni tason tietien et majapaikat on oltavatta jossakin keskella ei mitään ja siit sit viäl 200 km. laitapakit yrittivät saada matkan aikana maisemallisia valokuvii mut koitin välttää kaikki sellaiset paikat missä on alle 25 vuotisia naispuolisia ihmisiä. matka jatkui ja aamun aikataulu oli et mää nousin siin kahreksan mais jonka jälkkee Kokki raahas ittes ylös ja apuri sen jälkkee vasen laitapakkiki siäl yleens kömpis myäs aamupala jonk jällkkee noin tun pari Oikeakin lait pakkiki nous, sen jälkkee lähtövalmistelut ja matkaa, eli oikea laitapakki takas nukkumaan ja muut kukin istumaan minne millonki. Mennes oltti myäs näin ku tul miälee Lillehammeris olumpiamäen kelkkarintees laskemas alas, lupas 100 km/ 3G vauhtii mäkiauto oli kelkan muatonen ja turvakaarellinen, ihan hieno kokemus sekin.
Matkan yhteen vetona vois toreta et porukka oli ihan hyvä ja hiotui matkan aikana yhteenkuuluvaksi, mitä ny laitapakkien aamu-unisuus. päivien aitaulu oli aamul kahreksalt ylös nousu ja aamupala jonka jälkeen oikealaitapakki tuli syämään. klo 11.00 jälkeen aamupäiväryypyt otti kokki apureineen ja laitapakit parituntii myähemmi. Kierros täyttyy ja taas ollaan sukuloimas Tukholman liepeil ja lauantain on vuoros Rönälundin huvipuisto ja amatka maatai aamul kotii.
Jos vetäis yhteenveron pikasest matkast pääasia ei ole voitto vaan pitkät kilpailumatkat ja riittävän lyhyet ryypynvälit, ajamist tuli noin 3000km ja aikaa 2 ja pual viikkoo, ja opiksi muille joilla on nuoria miehiä matkassa mukana valitkaa leiriytyminen tarkkaan eli keskelle ei mitään plus 100km niin laitapakitkin keskittyy matkailuun avartavasti eli ryypäten.
Kiitoksia koko Suomen ryhmälle ja huoltojoukoille näistä kokemuksista ja hienosta kilpailureissusta niiltä osin kun olitte seunanamme. Laitapakeille myäs kiitos huollosta huolehtimisesta seka unohtamatta kahta tärkeintä eli Kokki Jarskia ja hänen loistavaa ryyppykaveriaan Päiviä maittavista ja runsaista aterioista.
Lisäksi Teamleadirille kiitoksia, jälleen sait hoidettua porukan asiat kohdalleen, "ensi vuonnako taas". Mekin ollaan mukana jos sovitaan joukkoon.
Matkapäiväkirja päättyy tähän minun osaltani, Hippo lisää kuvat ja videot jos o lisätäkseen.
Tää on torellist kertomus jos ja ken uskoo.
Kiitos ja hymyillään.
Terv. Kriisiaho
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 04.08.2008, 13:28
RJCOBRA RJCOBRA ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 30.12.06
Sijainti: Turku, Finland.
Viestit: 847
Perusasetus

Kotona ollaan ja koko matka sujui ilman mitään kommelluksia, meinaan se loppuaika lomast joka viätettii Norjas ja Ruattis, tuli sitä sit käytyy GönaLundissakin huvittelemas siäl Tukholmas.
Ter. Kriisiaho
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
MYYTY:Cobra 19DX IV CB/LA-puhelin samid O/M/V Muut 19 18.02.2008 17:26
M: Lynx Cobra Racing -MYYTY- Arska O/M/V Ajoneuvot 11 29.11.2007 19:34
M: Kuppipenkit 2kpl Cobra [halvat, kunto ihan ok] VonLeka O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 22 21.09.2007 16:00
M: 2kpl Cooper Cobra Radial G/T 275/60-15 HEAVYCHEVY O/M/V Renkaat ja vanteet 0 07.08.2006 20:03


Sivu luotu: 04:33 (GMT +2).