Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tapahtumat

Tapahtumat Kisat, kisatulokset, safarit, ajopäivät, kokoukset, yms.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 04.10.2007, 18:27
ugly_hj:n Avatar
ugly_hj ugly_hj ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 11.09.04
Sijainti: espoo, .
Viestit: 1.710
Perusasetus

Lainaus:
quote:
Do dii, Reittisuunnitelma alustavasti ja karkeasti:
RR-07 alkaa Ladogan "tutusta" leiripaikasta N61 15,7236 E29 33,0154 torstai aamuna. Paikalle voi rientää parhaimmaksi katsomallaan aikataululla. Itse ajattelin lähteä Lahdesta ke iltapäivällä eli tulliin about 18.00 aikaan ja tuonne leiriin sitten illan aikana ennen puolta yötä.

Ensimmäinen "setti" suunnataan Hiitolan kupeelta Alhoon radan itäpuolelta. Alhosta parhaimman näköistä uraa Elisenvaaraan ja siellä mahdollisesti tankkaus. Elisenvaarasta itään näytti olevan monta katkoviiva lenkkiä eli sinne ja niiden kautta kohti pohjoista Välimäki-Hankanmäki välille. Sieltä Lahdenpohjan pohjoispuolelta ajellaan kohti pohjoista ja jossain sortavana korkeudella vois alkaa katselemaan mitä kalenteri näyttää. Jos on aikaa niin ajetaan sortavalan pohjoispuolelle katsomaan yksi Ladoga reitti. Epäilisin että tässä vaiheessa viimeistään pitää käätyä takaisin päin. Viimeisen leirin vois katsoa jostain Kilpolan suunnalta.
Ja kuten sanottua tuo on todellakin alsutava suunnitelma. Tilanteen vaatiessa voidaan ajella hyvinkin eri suuntaan jos esim. löytyy sopivasti metsäkoneilla myllättyjä "katuloita".

Leiripaikkoja ei suunnitella etukäteen, periaate on taas, että ajetaan niin myöhään kun porukkaa huvittaa ja pistetään leiri pystyyn ensimmäiseen sopivaan paikkaan. 1/2-joukkuetelttoja otetaan 2 mukaan ja volvo-ukot kuulemma nukkuu autoissaan<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

Kylissä ei ole tarkoitus pysähdllä muuta kuin tankkaamaan ja mahdollisesti kaupassa käyntiin ettei aikaa tuhraannu "turismiin". Ruoka hommat kannattaa varata jokaisen jo suomesta matkaan.

Kalustovaurioita tulee varmasti, PäHäMa:n hitsi on mukana ja varaosia kannattaa ottaa riittävästi mukaan. Pysyvästi vaurioituneita autoja ei kannata letkassa hinailla mukana muuta kuin pakolliset metsätaipaleet. Jos kalusto on kuitenkin tiekelpoinen niin oletuksena on että jokainen osaa ajella kohti suomea yksinäänkin vaikka lainakartoilla. Ketään ei tietenkään pakoteta mutta suun soitto on valtaisaa jos kalusto ei etene<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Tiukkaa pipoa ei kannata ottaa mukaan, sopiva riittää

Mulle(o5o-3643786) tai koopeelle saa soitella jos on kysyttävää reissun tiimoilta ja miks ei muutenkin.
Tällä kertaa RR-reissuun lähtee vain tuo yksi 12 auton letka, mutta jos muut innokkaat ovat vielä lähdössä niin ehdottomasti pistäkää oma safari pystyyn. Mättäät on märkinä varmasti muuallakin kuin "käkkärissä"<img src=icon_smile_approve.gif border=0 align=middle> ja hyviä reittejä kannas täynnä.

-Lasse-

Muistitko käyttää <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/search.asp


Edited by - LaaLaa on 27/09/2007 02:37:26
Sanotko vielä,että mitä paikkakuntia tuohon viisumianomukseen laittas.

Vastaa lainaten
 

Luokat
safari, venäjä


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Riskiretki 2006 safari 26-29.10.06 (venäjälle) KooPee Tapahtumat 121 15.10.2017 09:30
RiskiRetki 2006 DVD tilausohjeet SuurSyömäri Tapahtumat 20 10.11.2010 22:51
RiskiRetki 2006 DVD Valmis! 2 levyn setti. SuurSyömäri Tapahtumat 46 21.05.2007 11:31
SS-Fintroll-Riskiretki-3towers SuurSyömäri Tapahtumat 26 13.12.2006 21:39
Offivarusteen "RiskiRetki" 2006 helatostaina.... KooPee Tapahtumat 19 23.04.2006 02:08


Sivu luotu: 23:47 (GMT +2).