Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 28.01.2007, 12:40
jappe:n Avatar
jappe jappe ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 04.05.05
Sijainti: Helsini, Finland.
Viestit: 2.511
Perusasetus

Automaattinen kartanvaihto toimii näin. Kun ajetaan kartalta ulos, etsitään seuraavaa tarkinta karttaa. Jos ajetaan gt kartalla ja tullaan alueelle, josta löytyy tarkempi kartta. Automatiikka vaihtaa tarkempaan. Periaate on aina näyttää tarkkaa karttaa. Vaihto tapahtuu kun kartalta ajetaan pois tai ajetaan tarkemman kartan alueelle.

Zoomaaminen ei vaihda karttaa. Jos haluaa vaihtaa gt karttaan, pitää automaattivaihto ottaa pois ja valita gt kartta. Suunnitelmissa on "pikanappi", joka pakottaa tähän.

Ohjelma valitsee automaattisesti seuraavaksi rastiksi aina lähimmän. Sen voi muuttaa manuaalisesti toiseksi. Jos rasti on valittu seuraavaksi, ei mielestäni sitä voi vahingossa ohittaa, vaikka olisikin karttojen rajalla. Mittarin nuoli näyttää aina rastille. Usein ajan vain tuon mittarin avulla. Kuski näkee siitä hyvin tilanteen ja puhe auttaa kertomalla suunnan ja eteäisyyden seuraavalle rastille. Käytännössä tuo lähimmän rastin valinta seuraavaksi toimii hyvin. Hyvin harvoin se ei kelpaa seuraavaksi.


Just do it!
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Jeep Rodeo Drive Safari jappe Maasturiprojektit 376 03.06.2013 14:31
Rodeo drive / Warn / Muut suunnistus ohjelmat SoSo Tekniikka & Jutustelu 28 04.03.2009 16:28
OFF ROAD DRIVE -LEHTIÄ myllis O/M/V Muut 0 23.10.2006 13:53
O: drive flange Rytari O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 3 21.08.2006 14:16
Mulholland Drive KariSalmelainen Movies 5 03.02.2004 09:43


Sivu luotu: 00:55 (GMT +2).