![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#451
|
||||
|
||||
|
Ensin dsclaimeri, etten ymmärrä autoista mitään <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Lainaus:
Tai sit mä en vaan ymmärrä <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> - Lommone Ranke Rooveri - |
|
#452
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
I fell off the stairway to heaven and now I'm on a highway to hell |
|
#453
|
|||
|
|||
|
TÄSSÄ MENEE NYT PAHASTI VESIKIERTO PAISUNTASÄILIÖ JA
ERILLINEN PAISUNTASÄILIÖ JOHON MENEE VAIN YKSILETKU SEKAISIN, VESIKIERTO SÄILIÖSSÄ ON PAINE KORKKI JA YHDENLETKUN MALLISSA EI, JÄLKIMMÄISESSÄ SIJOTUKSELLA EI MIELESTÄNI OLE VÄLIÄ KOSKA TOIMII VAIN VEDEN "YLIJÄÄMÄ VARASTONA" MUTTA VESIKIERTOMALLI TOIMII MYÖS TÄYTTÖ PISTEENÄ JOLLOIN SIJOITUKSEN KANNATTAA OLLA SYYLÄRIÄ YLEMPÄNÄ. Note! This message was posted anonymously! |
|
#454
|
|||
|
|||
|
Ei noihin kaikkiin painekorkillisiinkaan mene enempää kuin yksi letku (esim. Volvon 400-sarja), joten sitä ei voi pitää varmana tuntomerkkinä. Muuten anonyymiltä ystävältämme tuli aika oikean kuuloinen vastine.
Sitten semmoinen käytännö juttu, että jos paisuntasäiliön letku tulee alavesiletkusta eikä syylärin korkista sitä ei todellakaan kannata laittaa alemmas kuin syylärin yläreunan paikkeille, muuten valuu nesteet ulos poikettuaan säiliössä. I fell off the stairway to heaven and now I'm on a highway to hell |
|
#455
|
|||
|
|||
|
Pakko ottaa osaa näin mielenkiintoiseen keskusteluun: mulla oli joskus ammoin Mini, jossa laitoin syylarin takakontin pohjalle ikäänkuin vaakatasoon. Sahasin pohjaan reijän, jonka alle ilmanohjurit painamaan ilmaa syylarin läpi takakonttiin. Vesiletkut/putket kulki auton alla.
Mulla oli just tollanen Volvo 400-sarjan paisuntasäiliö siinä värkissä. Syylarin korkin korvasin sellasella sokeella korkilla, jossa ei ollut painejousikumitiivistesysteemiä ja päästi siten veden virtaamaan vapaasti paisuntasäiliöön ja takaisin. Paisuntasäiliössä oleva korkki huolehti paineiden pysymisestä järjestelmässä. Paisuntasäiliön sijoitin siten, että sen puoliväli oli suunnilleen samalla korkeudella, kuin konehuoneessa olevat ylimmät letkut. Konehuoneen puolella ylimpiin letkuihin piti laittaa ilmausruuvit. Kun paisariin kaatoi vettä ja ilmausruuvit oli auki, koko järjestelmä täyttyi. Hauskuus hommassa piili siinä, että paisari piti täyttää auton sisältä hattuhyllyyn tehdyn reijän kautta . Hyvin homma skulas, mutta se kuuma ilma tunkiki sisälle kabiiniin enkä saanut sitä kulkemaan takakontin reikien kautta pihalle. Oli nimittäin talvellaki lämmin auto ajella! |
|
#456
|
|||
|
|||
|
Anonyymi kommentoija on mielestäni aivan oikeassa, vaikka asiansa ärsyttävästi huutamalla ilmaisi. Jotenkin sitä vaan aina yhdistää paisuntasäiliön, erilliseen paisuntasäiliöön. Minun virheeni, saa ruoskia.
|
|
#457
|
|||
|
|||
|
Eiks tälle jäähdytys asialle voisi pistää oma topikki ja jäädään tällä sivulla odottelemaan monster truckin kuulumisia, HÄ?
Note! This message was posted anonymously! |
|
#458
|
|||
|
|||
|
OT: ei ollu tarkoitettu huuto ilmaukseksi toi mun kommentti olivaan jääny caps lokki työ koneella päälle enkä mä ton lausahduksen oikeelli suudesta tiedä mut aattelin heittää oman mielipiteen ilmoille ja allekirjotuskin unohtu
T:nyybi patukuski Note! This message was posted anonymously! |
|
#459
|
|||
|
|||
|
Kotisivut ovat jo lähes valmiit... Käykää kattoon...
http://www.antero-olkkola.com/ ************************** http://www.antero-olkkola.com/ |
|
#460
|
|||
|
|||
|
Ja nyt hartwall-areenalle nelos-kanavan haastatteluun..
************************** http://www.antero-olkkola.com/ |
|
#461
|
||||
|
||||
|
Milloin näkyy tv:stä?
Offroadkainuu www.hanakkatalo.fi Lisäsimme verkkokauppaamme paljon uusia tuotteita, Tutustu. |
|
#462
|
||||
|
||||
|
hyvinhän se monsteri rupee valmistumaan. millos on arvioitu ensi ajo päivämäärä?
American parts, Russian parts, all made in Taiwan -offipalsta.com sinne ne miehet menneet on- |
|
#463
|
|||
|
|||
|
Buusteri nimiseen ohjelmaan pääsin ja marraskuun alussa pitäis näkyä..
************************** http://www.antero-olkkola.com/ |
|
#464
|
|||
|
|||
|
Hyvännäkönen peli on tuloillaa...
Aatu vaikuttaaki näköjää toholammilla...siellähän on vissii verissä kaikenlaisten härveleitten rakentaminen...(tunnetko hautalan manua kuka rakentelee kunnostusjyrsimiä?) __________________________________________________ _______________________________ Läheltä saa mennä muttei osua! |
|
#465
|
||||
|
||||
|
Olin pari viikkoa ko. isännällä töissä ajamassa yhtä jyrsintä. Täytyy myöntää että hyviä vehkeitä...
|
|
#466
|
|||
|
|||
|
Meiltä löytyy Rolls Royce Meteor moottorit ja varaosat!
Soita 0500 262714 |
|
#467
|
||||
|
||||
|
No sittenhän sä kerrot mulle et mitä tommonen ehjä pata maksaa ???<img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle> Joskus tuli haeskeltua, mut ei oikeasta paikasta näemmä...
-Jeppismeininki ja vitulla päähän- |
|
#468
|
|||
|
|||
|
Käytetty, tarkastettu ja käyttökunnossa alk. 3000,-E
|
|
#469
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#470
|
|||
|
|||
|
Mulla on jo renkaat.. Raahen rengas toimittaa ne. Sain muuten lämpimän hallin käyttööni talveksi. Purin fullerista ylimääräistä pois.. galleriassa kuva..
************************** http://www.antero-olkkola.com/ |
|
#471
|
|||
|
|||
|
Jos tohtii kysyä niin mitä noi akselit maksoi ja minkä painoisesta koneesta ovat peräisin?
Note! This message was posted anonymously! |
|
#472
|
|||
|
|||
|
Sain yhden sponsorin lisää ja se on Kauppilan Autohajottamo Oy
************************** http://www.antero-olkkola.com/ |
|
#473
|
|||
|
|||
|
Mitäs Fullerista purit pois??
|
|
#474
|
|||
|
|||
|
Kytkinkoppa vaihdettiin alumiiniseen ja puolittaja heivattiin. Voi olla että lähtee vielä ylimääräisiä vaihteita. Niin ja tuosta kuoresta sahataan pois 160mm. Laatikko kevenee alle puoleen tehdaspainosta..
Lainaus:
http://www.antero-olkkola.com/ |
|
#475
|
|||
|
|||
|
joskus paininu 1000 heppasen lämpöongelmien kanssa. vika ei ollu kummoinen vaikka sitä etittiin pitkään ja hartaasti. elikkä varmistu ettei flektistä tuleva ilma pyörähdäkkin takisin syylärin etupuolelle. jos vaikka 40% jäähdytys ilmasta onkin jo lämmitetty niin kaikki kyllä tietää ettei syylärin teho ole enää parhaillaan.
Note! This message was posted anonymously! |
![]() |
|
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Monster truck flash peli | SaiQmon | Chit-Chat | 0 | 11.06.2007 18:41 |
| Monster Truck Trials | Rälläri | Chit-Chat | 0 | 22.03.2007 09:16 |
| monster truck tech | slipoveri | Chit-Chat | 1 | 29.12.2006 06:53 |
| Myyty! FG Monster Truck 2-tahtinen rc-auto | Markol | O/M/V Muut | 4 | 05.11.2006 19:03 |
| Monster truck show? | Eskimo | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 13.09.2004 13:03 |