Mahtava kisa oli taas ja kiitos siitä kaikille järjestäjille!
Viimevuotinen kerroinsekoilu tosiaan oli viety taas huonompaan suuntaan eli kaikki rastit olivatkin samanarvoisia. Jotain järkeä olisi pisteyttää rasteja vaikeustason mukaan. Nyt ei ollut mitään järkeä hakea joitain rasteja koska ei ollut mitään "porkkanaa". Pointtina vaan että eripisteisiä rasteja saisi olla mutta pisteet ilmoitettava selkeästi.
Sitten ihmettelen sellaista rastia kun maali,lähtö,ruokailu? Olisiko se pitänyt leimata myös lähdössä? Ohjeet/säännöt olivat taas liian minimaaliset ja esim. maalirastia tajusin kysyä just samaan aikaan kun pihdit olivat jo vaijerilla. Ihmetystä herätti myös rasti 60 joka koordinaattien mukaan oli park ferme/lähtö alueella mutta ei vaan löytynyt (ellei sitten ollut tuo ruokailu rasti)? Muutenhan järjestelyt toimivat osallamme mainiosti. Ruokaa riitti ja se oli hyvää. Mukavasti oli sponsoreita esillä kisakeskuksessa ja taas tuli listaan muutama pakkohankinta joita standeilla oli esillä.
Itse kisa meni mukavasti. Kerran suoristettiin vinssin kardaani ja hitsatiin takaiskarin alakiinnike muita teknisä murheita ei ollut. Rättikatto pysy ehjänä ja flipikään ei risahtanut kun pikkasen kuskin lokarista. Tällä kertaa jätettiin pohjattomat suohaudat väliin ja ajettiin vaan paljon ja kerättiin rasteja. Rasteja haalittiin jotain 72-80 kpl väliltä (tuloksia kun ei tiedä ja omat merkinnät puutteellisia). Tällä taktiikalla sai puuhastella paljon ja ajaa mutta jos pärjätä olisi halunnut niin sidottuja rasteja olisi pitänyt hakea muutama lisää. Ruuhka rasteille oli vaan niin sietämätön että ei viitsinyt jäädä jonottamaan. Kisan lopussa tuli mieleen että ois ollut myös jotain rasteja joista ei oltu annettu koordinaatteja. No eipä tuo paljoa haitannut kerta kaikki rastit olivat samanarvoisia.
Kiitokset vielä velipojalle ja Tapsalle apukuskin hommista sekä huollosta vastaaville Matille ja Tuomolle. Matille kiitokset myös xenon valojen lainasta. Kyllä meinaan ei ollut ainakaan valotehon puutteesta homma kiinni.
Kisailun ohessa ei oikein ehtinyt kuvailemaan mutta muutaman kuva tarttui kameraan ja kännykkään ->
http://www.g-69.tk/gallery2/kisat/warntrophy06/