Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 30.03.2006, 08:35
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Mites semmonen sydeemi toimis autokäytössä(tämmöstä oon ite suunnitellu), missä kaikki data ois läppärissä valmiina, läppäri autoon vaikka tavaratilaan (tai esim. selkänojaan tukeva kiinnitys) näyttö suljettuna. Kojelautaan pikkunäyttö (haaveissa 8-10 tuuman kosketusnäyttö), josta piuha läppäriin ja ohjaus joko langattomalla hiirellä tai kosketusnäytön kautta tms (tai langallinen tasohiiri).

Lapsille vois laittaa taakse toisen näytön, minkä toimintoja vois ohjata edestä. Apukuski voi ajon aikana laittaa lapsille filmiä pyöriin ja toisessa näytössä näkyis samanaikaisesti karttaohjelma.

Näytöille pikakiinnitykset ja kiinteet johdotukset, niin irrottaminen ja asentaminen käy helposti. Ja kun kaikki data on valmiina läppärissä, niin päivittäminen ja ohjelmointi käy helposti sisätiloissa...Eikä jää tietokone yöksi kymään ja kosteaan autoon!

Mahdollisia ongelmia syntynee virransaannissta ja tärinänsiedosta. Ja tuleepa paketille tietysti hintaakin kohtuullisesti! Toisaalta läppärin ominaisuuksista voi tinkiä helposti ja rahaa säästyy...http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/icon_mi_22.gif


Bjtoni

Note! This message was posted anonymously!

Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Roverin 3.5 koneelle käyttöä Traveler Chit-Chat 6 16.02.2007 17:38
Maastureille toisenlaista käyttöä offroadjouni Chit-Chat 4 05.06.2006 20:22
Nopea nettiyhteys muttei hyödyllistä käyttöä?? tttreg Chit-Chat 0 17.05.2006 18:33
Kattotelineille käyttöä Nerd-O Tekniikka & Jutustelu 7 01.06.2005 10:47
Vinssillä muutakin käyttöä nettijussi Tekniikka & Jutustelu 2 23.11.2003 12:08


Sivu luotu: 14:40 (GMT +2).