Lainaus:
quote:
4. Jos vauhdissa alkaa käärmelehtiä niin AINOA oikea konsti oikaista on veto päälle eli hanaa veturiin, ja sitten rullaamalla vauhtia pieneks HUOM! ÄLÄ JARRUTA !
!!! muut onnistuneet kikkailut, jarrutukset ja rukoukset auttaa vaan tuurilla !!!
|
Ikävä kyllä tuo hanat kaakkoon konsti johtaa yhtä usein hyvään, kun huonoonkin tulokseen, jossa se tuuri näyttelee suurempaa osaa. Se kaasun käytökin vaatii juuri oikea-aikaisuuden, jotta heilahdusta rauhoitetaan, eikä vahvisteta.
Jos hinattava kuorma alkaa heilua, siihen on yleensä syynä liian kova vauhti vs kuorman kiinnitys+tasapaino.
Jarruttaa ei saa ainakaan jarruttomalla kärryllä. Jarrullisellakin se kohta pitää olla kyllä tarkkaan tiedossa. Heilahdusta pahempi asia on vain vastaheilahdus.
Ja tietysti veturin pitäis olla painavampi, kuin kuorma, eli kaikki mahdollinen irtotavara veturiin fiksusti pakaten.
Harjoittelulla tässäkin oppii...
-P-
¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
"Vain hullut eivät epäile mielenterveyttään"
-Minä-
Pajero Wagon 2.5 TD IC -90, siis hullu mikä hullu...
¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤