Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 22.10.2005, 17:06
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

en ole koskaan saanut nopeussakkoja, mutta silti olen kovasti ihmeissäni siitä miten sanktioita tässä maassa jaetaan - tavaallisen kansalaisen puolihuolimaton ylinopeus on rankimmin sanktioitu teko, mihin immeinen voi syyllistyä.
meille muutti alkuvuodesta naapuriin semmoinen monialayrittäjä, jonka palveluvalikoimaan kuului ainakin ekstaasin ja muiden lääkeaineiden kaupustelu.
kaveri tyttöystävineen ehti sen puolen vuoden aikana mitä se naapurissa asua syyllistyä muistaakseni 18 kortitta ajoon plus muuhun antisosiaaliseen käytökseen. kerran ne ajoi nallen työkavereita pakoon kaahaten keskellä päivää mm. koulun välittömässä läheisyydessä.
kun sälli sitten joutui tuossa alkusyksystä tuomiolle oli syntilistaa kertynyt 12 luvattomasta ajosta, muutamasta törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja parista rattiksesta. sitten tietysti 300 ekstaasitabletin hallussapito ja kaman myynti, 200 huumaavan lääkeampullin tai -tabletin hallussapito, reseptiväärennöksiä ja olikohan se pahoinpitely vai törkeä sellainen.
kaveri sai ehtoollista, koska oli ilmoittanut hakeutuneensa hoitoon. ajokieltoa sille pamahti ensi vuoden loppuun.
mietitytti, että kun vaimolta kerran karkasi meidän koira sillä seurauksella, että se olisi hiemankin provosoituna saattanut antaa pahasti kyytiä paskiaisen asiakkaalle, niin todennäköisesti muijalle olisi tullut paljon kovemmat sanktiot ja jjjlaunonen olisi ollut pian koiraton mies. tämä siis oli siis vain veikkaus, mutta tuskin kovin kaukana totuudesta.

jjjlaunonen

Note! This message was posted anonymously!

Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Äetsän kämmäkässä ajellaan (taas uusi alue) 12.1 kares Tapahtumat 19 18.01.2008 08:58
M: Garmin GBS 10 ja kartat alue 5 ja 9 Topi1982 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 05.11.2007 18:49


Sivu luotu: 21:51 (GMT +2).