Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 28.07.2005, 12:25
JF JF ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 14.11.03
Sijainti: Espoo
Viestit: 1.786
Perusasetus

Sinulla näyttäisi kyllä mahtuvan tuosta rungon alareunasta ylös korin helmapalkkiin sellainen viisto pohjapanssari, jonka sisälle jäävään kolmion muotoiseen koteloon saisi aika helposti pakoputken äänenvaimentimineen. Ulostulo sitten takarenkaan edestä.

Tuollainen syö tietysti (marginaalisesti) maavaraa, mutta tarpeeksi tasaisena toteutettuna siitä ei kovinkaan helposti pitäisi jäädä kiinni kun sillä voi liukua/nojailla huomattavasti huolettomammin kuin sillä pelkällä pakoputkella. Panssari voisi esim. olla kiinteällä liitoksella (lähinnä pulteilla) kiinni rungossa, ja korin päässä joillain matalilla kumityynyillä, että osat saavat ristiriipunnassa ym. tilanteissa elää ja liikkua jonkun verran. Panssariinhan ei kohdistu juuri muita kuin autoa nostavia voimia, jotka kumit kestäisivät mainiosti, ja rungon puolen pultit kantaisivat kevyesti liukutilanteiden leikkausjännitykset.

Omaan autoon on aika lailla tuollainen suunnitteilla. Rakentamaankin pääsisi kunhan koipi vähän toipuisi kivileikkurin puremasta.



Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit


Sivu luotu: 21:32 (GMT +2).