Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 25.07.2005, 11:46
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.414
Perusasetus

MP5:een vai pistooliinko sitä änkkäriä kaipaat? Vaikuttaa aika olennaisesti ratkaisuun. Massasulkuisessa konepistoolissa on kiinteä piippu ja vaimentaminen helppoa. Keikkapiippuisessa pistoolissa taas hiljaisen vaimentimen toteuttaminen ei olekaan ihan kovin helppo homma, jos pitää saada automaattinen lataaminen säilymään luotettavasti toimivana. Kyllä sekin on tehtävissä.

Vaimennin syntyy kyllä kuten kuvasit, päästämällä kaasuja rei'istä paisuntakammioihin, mutta kammioiden mitoitus pitää olla kohdallaan, että pönttö vaimentaa kunnolla. Kaupastahan niitä saa ilman ostolupaa valmiina ja niissäkin on eroja vaimennustehossa. Osa on tehty menetelmällä "suorat prikat", osassa prikat on prässätty eri tavoin kaareviksi pinnoiksi, osassa koneistettu esim. alumiinitankoon kaarevapintaisia eri kokoisia kammioita.

Tässä pari lainattua kuvaa BR-tuotteen vaimenninsivuilta (minulla ei ole mitään sidosta BR-Tuotteeseen, ei edes asiakassuhdetta):





Piipun päälle tehdyn vaimentimen tilaa säästävä merkitys näkyy hyvin mm. tästä FAL:in vaimentimesta, FALin piippu kun on melko pitkä, kuten automaattikiväärissä yleensä on vs. rynnäkkökiväärien ja pistollikarbiinien lyhyet piiput:



Sitten on vielä ainakin tämä piipun päälle tehty ja monella hirviluodikkoampujalla nähty MaSi-vaimennin:

http://www.masina-tuote.com/view.php...pid=2&lang=fin

Vertasin kerran kahta erilaista kaks-kakkosen änkkäriä taittuvapiippuisella pistoolilla, joista toinen oli muistaakseni Ase-Ultran suora prikka -mallia tasakokoisin kammioin (eka kammio suurempi, muut n. 10 väliä tasakokoiset) ja toinen oli Oulun Työstökeskuksen SAK alumiinista koneistetulla sisuksella. SAKissa sisätankoon on koneistettu muutama n. 10-20 sentin kolikon kokoinen sylinterin mallinen kammio poikittain kaasun matkalle siten, että luoti ja kaasu tulevat kammioon aina kammion keskilinjan ylä- tai alapuolelta, kutakuinkin vuorotellen. Tämä saa kaasun pyörteilemään kammiossa tehokkaasti. Testatuista .22-vaimentimista SAK-vaimennin on paksumpi/lyhyempi/hiljaisempi kuin Ase-Ultran ohuempi/pidempi/äänekkäämpi.




Edited by - JiiPee on 25/07/2005 12:48:21

Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
BJ kysymys elhapero Tekniikka & Jutustelu 2 20.03.2008 23:22
Miksei mulla toimi toi quote jutska? jv Chit-Chat 9 29.06.2005 15:26
DVD-R kysymys sippis Chit-Chat 9 24.03.2005 23:09
lj 75 kysymys Tekniikka & Jutustelu 6 01.06.2004 17:47


Sivu luotu: 03:46 (GMT +2).