Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 08.04.2026, 06:39
lepa77:n Avatar
lepa77 lepa77 ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 26.10.10
Sijainti: Salo
Viestit: 3.695
Perusasetus

Täytyy mennä katsomaan.

__________________
.salon seudun OFF ROAD Ry. pari Toyotaa
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 12.04.2026, 20:50
Sorjonen Sorjonen ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 11.02.13
Sijainti: Polvijärvi
Viestit: 429
Perusasetus

Nyt ois saatu kone/laatikko nostettua pois korista. Aika kivuttomasti tapahtui tämä "synnytys" heti kun oli tämä suoritettua niin piti talliin ottaa seuraava sorento jakopää ja leima remonttiin. koneen irroituksesta löytyy videota:https://www.youtube.com/watch?v=cscHVDy-eAA




tarkka silmäiset saattoivat jo edellisistä kuvista huomata että talliin oli tullut muutakin "täytettä"
ja totta siellä koneen takana on vähän aika sitten ostetut hj 61:n akselit.
vein ne eka kaverin hallille hiekkapuhallukseen että on mieluisampi rueta muokkaamaan ja onpahan jo kaikki kolot puhdistettu kun pitäähän ne maalata sen jälkeen kun saa muokattua.
ja siis akseleistahan pitää saada ns. perämurikat siirrettyä toiseen laitaan koska sorennon tekniikassa etukardaanin lähtö on kuskinpuolella. taka akseliahan ei olisi "pakko" muokata mutta haluan että perämurikat ovat saamalla puolella "kyntämässä"

__________________
Hilux on luksus
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 17.05.2026, 15:11
Sorjonen Sorjonen ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 11.02.13
Sijainti: Polvijärvi
Viestit: 429
Perusasetus

tässä kun tehdään rauhakseen niin on jo satu kumminkin kone nypättyä pois ja pääsi vähän vertailemaan vierekkäin koko eroa






kuva vähän hämää muuta kokonaispituus oli molemmissa aika sama ehkä 1-2cm suuntaan tai toiseen.
öljypohjaa joutuu ainakin muokkaamaan että saa edestä pahkaa mahdollisimman matalaksi että mahtuu ohjausvarret liikkumaan koneen alla.

tubessa ähellyksestä videoo:https://youtu.be/zxsCmbO-YQ8
__________________
Hilux on luksus
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 06.06.2026, 16:03
Sorjonen Sorjonen ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 11.02.13
Sijainti: Polvijärvi
Viestit: 429
Perusasetus

nytkähti taas projekti eteenpäin, piti sisustaa purkaa että pääsi tekemään lattiaan tilaa vaihdelaatikolle


ja pikkaisen leikkasin tilaa lattiaan


ja myös konehuoneen puolelle tuli isonnettua aukkoa, ja samalla leikkelin ja siistin vanhojen korvakkojen paikat valmiiksi, niin on hyvä tehdä uusia kun on uusi kone paikallaan

hankala kun on matala talli, mutta vielä sai nostettua tarpeeks korkealle koneen

koneen joutuu laittamaan niin lähelle konepeltiä kun mahdollista että saan tilaa koneen alle ohjainvarsille. Ennen oli koneen alla öljypohjan ja ohjain varsien välissä n.13cm. nyt on n.3-4cm ja kun muokkaan öljypohjan saan 6-7cm lisää. eli vielä pitää jostain taikoa vähän lisää tai rajoittaa sisäänjoustoa tai tehdä mutkalla oleva raidetanko


videotakin löytyy:
https://www.youtube.com/watch?v=FHlF3kybQ44&t=3s
https://www.youtube.com/watch?v=ZQvh2CGqUHw&t=6s

ja kysymys miten projektin otsikon saa vaihdettua? kun eikös se muutu kun vaihtaa otsikon topikin ekaan postaukseen? vai miten se oli? kun ei ainakaan niin ole vaihtunut?
__________________
Hilux on luksus
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 05.09.2026, 21:34
Sorjonen Sorjonen ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 11.02.13
Sijainti: Polvijärvi
Viestit: 429
Perusasetus

Taas on projekti edennyt yllättävän paljonkin vaikkei ole tullutkaan kaikkea ihan päiteltyä.
mutta tehdäänhän pika katsaus mitä on tapahtunut:

kun oli hiluksin tekniikka irti niin piti puntaroida paljon laatikkopaketti ja moottori painaa. tietää vähän paljon nousee paino kia sorennon tekniikalla. koneessa käytännössä kaikki kiinni ja painoa yllättävänkin paljon 230kg




kiasta sain purettua ja niputettua ohjaamon piuhanippuja niin ei ne enää pahalta näyttänyt kun sai vähän siistittyä kasaan



sen jälkeen pääsinkin leikkaamaan koko lattian irti..



"pienilllä" muokkauksilla sen sai sopimaan hiluksiin, aluksi oli tarkoitus käyttää ihan kian omia penkkejä mutta kun ohjaamo on 6cm matalampi kuin kia:ssa niin penkit vaihtui vanhoihin recaroihin.



sitten olikin aika rueta survomaan niitä siistittyjä piuhanipuja paikoilleen niin iski jo epätoivo että mitenkä nuo saa minnekkään mahtumaan:



keskikonsoliakin käytin jo paikallaan ja hyvin tuntuu mahtuvan:



yllättävä hyvin sain mittariston istumaan hiluksin kojetauluun. siihen piti yhdistää hiluksin sähköistä: mittaristonvalot, pitkien merkkivalo, vilkut, jarrunesteen/käsijarrun merkkivalo. muut sähköt toimivat moottorin ohjuksen kautta.



päävirta katkaisimet löytivät paikkansa kuskin penkin etupuolelta. katkaisimilla katkaistaan akkujen maadoitukset. pitää piuhat vetää vielä lattian läpi runkopalkkiin:



kojetauluun tuli viskattua moottorin ohjauksen sulakkeet mitkä aikaisemmin sijaitsi sorennon konehuoneessa. samaan paikkaan laitoin myös sulakkeitten ohjausreleen sekä startinreleen:



ilmanputsariksi valikoitui fiat ducaton ilmanputsarikotelo jonka sai pienillä muokkauksella mahtumaan konehuoneeseen.:



alla olevissa linkeissä vähän enemmän noista rakenteluista jos jotakuta kiinnostaa
https://youtu.be/G51f7v01usI
https://youtu.be/Y46BpguvQlE
https://youtu.be/j8zzyA1-PkA
https://youtu.be/JjW67XiRi0E
https://youtu.be/kLYsRIzYnks
__________________
Hilux on luksus

Viimeksi muokannut Sorjonen : 05.09.2026 21:36
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 06.09.2026, 06:42
lepa77:n Avatar
lepa77 lepa77 ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 26.10.10
Sijainti: Salo
Viestit: 3.695
Perusasetus

Hienoa rakentamista
__________________
.salon seudun OFF ROAD Ry. pari Toyotaa
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 06.09.2026, 13:27
Sorjonen Sorjonen ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 11.02.13
Sijainti: Polvijärvi
Viestit: 429
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja lepa77 Näytä viesti
Hienoa rakentamista
Jonkinlaista räpeltämistä, mutta kiitos
__________________
Hilux on luksus
Vastaa lainaten
Vastaus

Luokat
hilux, kierrejousitettu, teampätkis


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 2 (1 jäsentä and 1 vierasta)
MiKo
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty come up projekti jakenbj O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 4 21.08.2013 21:35
Suikka projekti ”taasen” *Toinen projekti tuli taloon* jonetzu Maasturiprojektit 61 22.07.2011 20:51
M / V Tojo Hiluxsus -> LJ JpP O/M/V Ajoneuvot 0 14.10.2006 17:41
O: Projekti LöpöLassi O/M/V Muut 1 31.10.2005 09:09
M:projekti O/M/V Muut 0 13.10.2004 06:40


Sivu luotu: 13:04 (GMT +2).