![]() |
|
|
|||||||
| Tapahtumat Kisat, kisatulokset, safarit, ajopäivät, kokoukset, yms. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Lähenee, Lähenee - enää muutama päivä. Montako kymmentä autoa on lähdössä, vielä voit vaikuttaa ja ilmoittautua
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Hyvät kisat ja hieno keli
)
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Hyvältä kisalta vaikutti näin katsojan näkökulmasta.
Rasteja sopivam pienellä alueella joten oli erittäin katsojaystävällinen. Mahtoikohan vanha kisakipinä taas syttyä... Viimeksi muokannut murkula_ : 11.04.2026 19:31 |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Paljonko oli osallistujia loppujenlopuksi?
__________________
Kyhyyllä |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Instagramin mukaan 24 teamia.
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Heti alkuun kiitos tasapuolisesti kaikille kilpailijoille, sponsoreille, toimihenkilöille, katsojille, sekä muille tapahtumaa mahdollistamassa olleille.
Kaikki meni mielestämme pääpiirteittäin hyvin, palkintojen jako meni vähän myöhäisempään kuin alunperin piti, pienen teknisen ongelman vuoksi. Muuten oltiin aikatauluissa mielestäni oikein hyvin. Lopullisen pistelistan ja sijoitukset päivitetään tännekin, jahka saadaan jaettavaan muotoon. Teamejä oli aamulla lähdössä 24kpl, jakautui aika tasan pieni ja isopyöräiset. Molemmista luokista palkittiin 1, 2 ja 3, lisäksi palkittiin Showmies, sekä nuori lupaus. Lääniä missä ajettiin on n. 26ha, Nort ry ympäristöluvitettu ajoalue siis. Tervetuloa myös ajopäiville joka kuukauden ensimmäinen Lauantai. Ajelut 10€/auto/kerta, tai 40€/vuosi kannatusjäsenyys. Tämä oli ensimmäinen Noormarkun Off Road Team ry järjestämä suunnistuskilpailu, kuitenkin todennäköisesti ei jää viimeiseksi. ![]() Kaikki palaute on tervetullutta, niin positiivinen kuin negatiivinen, paikanpäällä ainakin positiivistä tulikin jo mukavasti. Nort ry Ilkka Koskiranta 0509115158 Viimeksi muokannut Maestro : 12.04.2026 15:52 |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Tuli positiivista palautetta annettua jo paikan päällä, mutta pyynnöstä lisää ajatuksia...
Otetaan kehitysehdotuksia ensin. - Jos rastikoordinaatteja on jossain ladattavissa, niin osoite olisi hyvä olla kilpailuohjeissa. Jos ei ole ohjeissa, niin pitäisi löytyä vähintään kilpailutoimistolta. Nythän nämä oli jaettu vain sähköpostilla kisaa edeltävänä yönä, joka on sinällään erinomainen tapa - mutta kaikki ei ole sähköpostissa 24/7 eikä kaikilla ole sähköpostia kännykässä. - Aluetta halkovasta aidasta kerrottiin ohjaajakokouksessa, mutta suosittelisin aidan merkkaamista karttaan. - Karttaan ei kannattaisi jättää sellaisia merkintöjä joille ei ole selitystä. Vihreä viiva oli nyt arvattavissa yleisöalueeksi, vaikka se vähän ylisuurelta vaikuttikin. Maininta merkkien kuvauksissa olisi riittänyt. - Kanttiini oli hyvän yleisöparkin ja muun oheistoiminnan lähellä, mutta olisiko yleisöalue ollut parempi paikka kanttiinille. - Muutama rasti oli sellaisessa paikassa, että sinne ei ollut mielestämme riittävää ajoreittiä. Pienien puiden kaataminen oli sallittua, mutta kohtuu siinäkin hommassa pidettävä. Positiiviset vievät kyllä voiton tässä kokonaisuudessa. - Varikkoalue on erinomainen. Ei ole pelkoa, että edes yksivetoinen yhdistelmä jäisi jumiin. - Alue on loistava. Kalliota eri vaikeusasteilla. Metsäisiä alueita lukuisine ajourineen. Pieni miinus siitä, että kauimmalle rastialueelle oli vain yksi ura ja sekin märkä ja kantoinen - olisi mennyt tosi huonoksi jos siellä olisi käyty enemmän. - Rastitus oli hyvää. Oli niin helppoja kuin vaikeitakin paikkoja. Siimoitukset järkeviä. - Kahden hengen tiimi ja pikkupyöräinen auto, niin vaikea ihan varmuudella sanoa, mutta rasteja taisi olla riittävästi. Tykätään tästä tavasta, että rasteja riittää vaikka jättäisi vaikeimmat hakematta. Taktikointi on aina kiinnostavampaa kuin kilpailla siitä kuka hakee nopeiten kaikki. Kaikkien rastien haku olisi vaatinut 3 min / rasti tahtia ja se on mahdollista tällaisella alueella - eli ei kannata vähentää vaikkei nyt kukaan kaikkia hakenutkaan. - Helppo kisa osallistuttavaksi. Ei tiesiirtymiä. Ei yöpymistarvetta ellei kovin kaukaa ole tulossa. Kohtuullinen ilmoittautumismaksu.
__________________
Vannepaja Offroad Team |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Keinuhonka-Offi 2.5.2026 | Jaakkola1 | Tapahtumat | 20 | 05.05.2026 16:31 |
| OFFROAD-KILPAILUKALENTERI 2026 | offroadjouni | Tapahtumat | 3 | 25.02.2026 10:42 |
| OFFIVAARA 2026 - Offisuunnistus | Lylis | Tapahtumat | 14 | 17.02.2026 21:09 |
| KULMAKORVESSA AJOPÄIVÄ 7.2.2026 KLO 10–17 | Kulmakorpi | Tapahtumat | 2 | 04.02.2026 22:02 |
| KULMAKORVEN AJOPÄIVÄT ALKU VUODESTA 2026 | Kulmakorpi | Tapahtumat | 0 | 26.12.2025 20:04 |