Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja SamuLJ
200-400e luokkaan saa jo täysin hommaan toimivan tabletin. Itsellä oukitelin tabletti (kestää vettä ja iskua) ja sim kortilla varustettu että netti pyörii ja karttapohjat latautuu. Maastokartat appi käytössä itellä, netti ei pakollinen ajossa jos lataa kartat etukäteen tabletiln muistiin softasta.
Rastipisteet helppo viedä, qr koodi lukien, sieltä tallentaa pisteet tablettiin ja softasta avaa tiedoston niin pisteet näkyvät kartassa. Maastokartat appiin en aluerajauksia ole saanut näkyviin mutta locusmapissa ilmeisesti onnistuu? Hyvin itse ainakin pärjännyt kun paperikartasta vilkuilee välillä aluerajoja.
tabletin hankintaan nyt suosittelen ainakin katsomaan itselle sopivan kokoisen ja ei välttämättä nyt pienimmällä mahollisella muistilla vain osta. Simmi hyvä olla mielestäni niin ei tarvitse pelleillä netin jakamisella puhelimen kautta tms..
|
Heitäs joku kelvollinen tabletti tai pari mitä kannattas ostatella. Ei ole merkitystä onko nyt satkun kalliimpi vai halvempi, ennemmin vaikka semmonen mihin saa hyvän telakan autoon. Mulla olis Honeywellin teollisuustabletti mut se on työkäytössä vielä ja maksaa yli 3tonnia niin ehkei sellasta sit kuitenkaan. Onneks android, omenakoneet ei sovi mun kans yhteen.