![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Onnistu kierretapilla entraus ottamaan ainakin kesärenkaiden ehjään pulttiin, vanha pultti oli huono, sitä ei laitettu vaikka pakalla vedin senkin. Oli päästä sentin markalta kierteet senverran "madaltuneet". Hankkii vielä uuden pultin. Alkuperäisissä on vielä vähän pidempi kierre kun noissa talvikiekkojen tarvikevanteissa oli, reiän alku loppupäässä vielä ihan suht hyvää kierrettä jäi ja kiristy vielä momenttiin (110Nm) sanoin et laittaa sit uuden varovasti vasta 120Nm:iin. Pösön manuaalissa ei ollu mitään momenttia, mutta alut yleensä vedetään tohon, ainakin rengasliikkeissä sanoneet. Ite toki laittanu niihin mitä valmistaja ilmoittaa. Siitä yhdestä kohtaa vähän sorvannu huono pultti. Aika erikoisesti menny, en ole tollasta nähny. Oiskohan sinne jääny vaan jotain paskaa väliin sitten. ![]() ![]()
__________________
---------------------------------------- If it works, tear it apart and find out why! https://roverfriends.fi/palsta/ ![]() 3 Amigos-never travel alone |
#2
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Toinen huono tapa on laittaa pultti hylsyyn ja ajaa se konella kiinni napaan. Jos ei olekaan ihan linjassa ja käyttää voimaa, niin taas rikkoo kierteen alkua. Pitäisi laittaa käsin pultit vähän matkaa kierteelle ja vasta sitten koneella lisää.
__________________
Jukka |
#3
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() Tossa se jenka sieltä navasta oli oudosti menny enempi sieltä reilu puolivälistä reikää ja sitten pultin päästä sen n. 1cm, näytti todella oudolta. (EDit: tää johtunee siitä, että noi talvikiekkojen tarvikevanteiden pultit on vähän lyhkäsemmät eivätkä mene ihan pohjaan asti. ) En tiedä miten ja millasilla pulttimopoilla/hylsyillä sitä on missäkin ajettu kun käynyt vähän eri paikoissa huolloissa, eikä oma auto.
__________________
---------------------------------------- If it works, tear it apart and find out why! https://roverfriends.fi/palsta/ ![]() 3 Amigos-never travel alone Viimeksi muokannut Kaitsu67 : 22.11.2024 10:41 |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Pystyykö kesä diisseliä muuttaan talvilaaduksi?
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Ei taida olla mahdollista kun se ero tulee jo tislausvaiheessa
![]() https://koeajolle.com/kayttovoimat/diesel-laatu-erot/ https://yle.fi/a/3-8612801 https://www.st1.fi/yrityksille/tuott...nikka/jalostus
__________________
http://www.cfline.fi/ |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Ok. Kiitos tiedosta.
|
#7
|
|||
|
|||
![]()
Voiko laturin herätteen vetää suoraan akulta
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 4 (1 jäsentä and 3 vierasta) | |
33SD |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Kysy mitä vaan, vastataan kun jaksetaan 2022 | Catrik | Chit-Chat | 106 | 22.01.2023 00:05 |
Kysy mitä vaan, vastataan kun jaksetaan 2021 | 33SD | Chit-Chat | 280 | 15.01.2022 19:21 |
Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan 2018 | Mika_T | Chit-Chat | 441 | 02.01.2019 14:32 |
Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan 2017 | Nikuzai | Chit-Chat | 680 | 31.12.2017 23:06 |
Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan ! | SuurSyömäri | Chit-Chat | 2358 | 31.08.2012 20:55 |