![]() |
|
|
|||||||
| Tapahtumat Kisat, kisatulokset, safarit, ajopäivät, kokoukset, yms. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Jos joku huomannut niin AKK:n kilpailijavakuutus huononi selvösti tälle vuodelle. AKK:n PR-toimisto pistää kyllä parastaa kehuessaan uutta vakuutussopimusta, mutta... ennen kilpailijavakuutus kattoi kuljettajan, apukuljettajan ja kolmannen osapuolen (yleisö) henkilövahingot tiettyyn eurorajaan asti. Kaikki hyvin. Uudessa vakuutuksen ulkopuolelle jäävät kuljettaja ja apukuljettaja. Eli se ei enää milloin tavoin poikkea esim. järjestäjän tapahtuman vastuuvakuutuksesta. Ja juuri tuo vakuutus on ollut se millä puolusteltiin akk:hon kuulumista. Myös liikennevakuutukseen on tuloillaan muutos, jonka jälkeen vakuutus ei korvaisi " kilpailuun tai moottoriurheilun harjoitteluun osallistuneelle ajoneuvon kuljettajalle itselleen aiheutuneita henkilövahinkoja. Lisäksi liikennevakuutuslain soveltamisalaa suljetulla eli eristetyllä ajoalueella ollaan muuttamassa nykyisestä." Mutta tuo muutos tuskin on tulossa vielä tänä vuonna. Se jo tiedetään ettei muutos ole ainakaan parempaan suuntaan.
__________________
Jablonkaa, jablonkaa sitä äiti koittaa piilottaa sama se, löydän ne! |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Tuolla vakuutusasiaa liiton sivuilta https://www.autourheilu.fi/site/asse...turva_2024.pdf https://www.autourheilu.fi/site/asse...fi-v2_2024.pdf |
|
#3
|
|||
|
|||
|
<<<Avaappas nyt Myllis tätä vakuutusasiaa, eli mitä tällä tarkoitat? Huononi miten? Kilpailijavakuutus, mikä se on?>>>
Siis se on liittynyt tuohon AKK.n alaisuudessa ajavien kilpailuilsenssiin, ilman että sitä lunastaa kuskille ja apukuskille ei ajeta AKK:n alaisissa kisoissa metriäkään. Lisenssin hintaa on perusteltu juuri siihen liittyvällä vakuutuksella, joka vielä viime vuonna kattoi kuskin ja apukuskin sekä huonossa tapauksessa myös katsojan henkilövahingot. Tästä vuodesta lähtien vakuutus ei kata enää kuskin eikä apukuskin henkilövahinkoja vaan ainoastaan katsojien. Eli AKK ryssi sopimuksen ja se on selvä huononnus entiseen. Huvittavinta on, että AKK:n PR-toimisto kehuu uutta vakuutusta käänteentekeväksi (jota se kyllä huononnoksien kanssa onkin). Sen lisenssin vakuutusturva ei ole tällä hetkellä sen kummempi kuin mitä on yleisesti tapahtumajärjestäjien käyttämä tapahtuman vastuvakuutus mitä esim. Harrasteautourheilun Keskusjärjestö tarjoaa esim. harrasteautoralliin osallistuville ja se ei maksa autokunnalle mitään eri maksua. Sen maksaa järjestäjä ja vakuutus on halpa, varsinkin kun se jyvitetään kaikkien osallistuvien kesken osaliistumismaksuun. Yhä enemmän tuo AKK:n lisenssi liittyy AKK:n tapaan (joka on AKK:lla aina ollut pääasia) eli kerätä itselleen kaikki mahdolliset roposet kilpailuista. Mitään ei tule vastapainoksi. Korjataan myös samalla se monien virheluulo, että Eurotrial -kilpailiu eli EM:t olisi jotenkin FIA:n ja sitä kautta AKK:n alainen. Eurotrial organisaatiolla ei ole mitään tekemistä ko. järjestöjen kanssa eikä voisikaan,koska monessa Euroopan maassa Offroad ei kuulu paikallisen FIA/AKK kuvion alle. Otetaan nyt vaikka englanti esimerkiksi, missä offroad toimintaa pyörittää All-Wheel-Drive Club. Sen mitä itse tiedän historiasta (Eurotrial organisaatiohan on vanha) niin silloin, kun Ravijoelle 1999 (Ravijoen kisa oli ns. villikisa eli ajettiin AKK:n ulkopuolella) järjestettiin ensimmäiset Suomen EM -kisat niin keskustelu käytiin kokonaisuudessaan Saksan Geläandewagen Klubin kanssa. Sittemmin organisaation töitä siirrettiin Tsekkeihin ja nykyisin pääosa tehdään Sveitsissä. Suomeen on vaan jotenkin piintynyt tuo FIA/AKK - Eurotrial yhteneväisyys.
__________________
Jablonkaa, jablonkaa sitä äiti koittaa piilottaa sama se, löydän ne! Viimeksi muokannut myllis : 08.04.2024 18:08 |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Itse en ainakaan haluaisi olla missään tekemisissä kilpailun kanssa järjestäjänä jollei vakuutus ja lakiasioihin saisi apua, jos pahin mahdollinen tapahtuu.] |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Mielestäni suurin ero harrastarallin ja AKKn rallin välillä on se, että harrasterallissa on kilpailijoita. AKK:n ralleissa joissakin luokissa saa luokkavoiton, kun ajaa maaliin.
Moottoriurheiluliitto, se toinen liitto, maksut ovat taivaissa vrt. autopuoleen. Toisaalta siellä on Bike -luokissa osallistujia, sponsoreita ja yleisöä ihan eri malliin. Eli panokset ovat ihan eri luokkaa, sikäli en vertaisi suoraan. Mönkijät ovat tosin ko. liitossa vähän kuin maahanmuuttajina, kaikki potkivat päähän. Ainoa mitä järjestetään on nopeuskisat motocross -radalla (ns. täyteajona). Ja jos on joskus ajanut Motocross radalla tonnisella Can-Amilla tms. niin ymmärtää miksei siellä ole kilpailijoita. En itse ymmärrä miksi mönkijät ovat yleensäkään Moottoriurheiluliiton alla. Lainaus:
__________________
Jablonkaa, jablonkaa sitä äiti koittaa piilottaa sama se, löydän ne! |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Off Road Trial sääntökeskustelu! | sirP | Tapahtumat | 136 | 12.04.2015 19:36 |
| TMK OFF ROAD TRIAL | RJCOBRA | Tapahtumat | 143 | 28.02.2015 12:02 |
| MRT OFF ROAD TRIAL | RJCOBRA | Tapahtumat | 187 | 02.10.2010 17:47 |
| Off Road trial PM ruotsissa | -B- | Tapahtumat | 2 | 04.05.2005 08:27 |
| TMK OFF ROAD TRIAL 3.5.2003 | imported_offroadjouni | Tapahtumat | 0 | 19.02.2003 08:52 |