![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Magnaflown rosteriset läpivirtausvaimentimet on mun mielestä kivan kuuloisia. Möree pörinä näissä, kammiovaimentimissa mun mielestä paljon raaempi ja metallisempi soundi (ainakin noissa jenkkiläisissä). Jos haluat hiljaisen niin tuuppaat niin ison pöntön sinne kuin mahtuu. Kyllä se sitten kuitenkin läpivirtaavana kierroksilla vähän laulaa, mutta ei todennäköisesti niin paljoa että sut sekoitetaan karjalalippiksiin.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Nyt tuli joku vika tohon koneeseen.
Siis 2005 vuosimalli ja 3.7 V6. Antaa viaksi nelospytyn poisto vikakoodin lukijalla ja kuuluu napsahteleva ääni ei kuitenkaan minun mielestä kierrosluvun mukaa napsahtele tasaisesti kuitenkin lisääntyy kierrosten mukaan. Voiko olla nostaja jumissa onko tässä hydrauliset? tai sitten rikki vallan. Onko jotain kikaa vai meneekö ventiilikoneiston aukaisuksi. Juu itselle ihan outo kone eka jenkki bensakone. Tuli vika nyt pakkasilla pitäiskö koittaa käyttää kuumaksi tyhjäkäynnillä kun tuntuu välillä napse häviävän pienillä kierroksilla.
__________________
################# Tää on ihan helpporeitti. ################# |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Noissa kutosissa samaa vikaa kuin Power Tech kaseissakin, se on mahdollisesti heittänyt keinuvivun pois paikaltaan. Voihan sitä koittaa endoskoopilla tiirailla tulpanreiästä että liikkuuko pakoventtiili konetta käsin pyöritellen. Jos ei jaksa siis venttiilikoppaa nyppästä irti, siitähän sen näkee suoraan että onko tarvittavat kilut paikallaan vai ei...
Tässäpä yksi video aiheesta V8 myllyyn, baltiarallaa 17-minsan kieppeillä alkaa näkymään miksi ei käy niin kuin pitää https://www.youtube.com/watch?v=Ws9beFSP6SE Viimeksi muokannut Macke : 13.02.2024 20:26 |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Juu vika paikallistettu ja oli tosiaan heittänyt koko keinuvivun pois paikaltaa.
Oli ventiilikopassa ja aivan ehjänä. ![]() Meni myös ihmeen helpposti paikalleen kun keksi kumman kautta muljauttaa paikalleen ei tarvinnut nokka-akselia irrottaa. Ihme vika olisko vaikuttanut kovat pakkaset ettei hydraulinen säätö toiminut kunnolla ja päässy tipahtaan välistä. Pitää jatkossa käyttää varovasti lämpöseksi ennen kun lähtee ajoon.
__________________
################# Tää on ihan helpporeitti. ################# |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Mistähän alkais vikaa etsiä kun syttyy moottorin vikavalo aina uudestaan kuitauksen jälkeen vähän ajan päästä jonkin matkaa ajettua joskus pitempäänkin.
Joskus vasta kun pysähtyy ja sammuttaa auton ja lähtee uudestaan liikkeelle. Antaa koodinlukijalla P2098 ja P2096. Sekä tekstit Post Catalyst Fuel Trim System Too Lean Bank 1 ja Post Catalyst Fuel Trim System Too Lean Bank 2. Käännös oli Jälkikatalysaattorin polttoaineen säätöjärjestelmä liian laiha 1 ja 2 Ja luku laitteessa on Jeeppin ohjelma. Ja autohan on siis GRAND CEROKE 2005 vuosimalli ja 3.7 V6.
__________________
################# Tää on ihan helpporeitti. ################# |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Onko pakoputkessa mahdollisesti vuotoja ennen tuota happianturia? Sen tutkisin ensin ja sitten ostaisin uuden happianturin jos vuotoja ei löydy.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Jeep ZJ kysymyksiä | Prässi | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 31.10.2020 11:34 |
| Taasen jeep xj kysymyksiä | NORT | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 11.12.2009 09:09 |
| Grand Cherokee ZJ kysymyksiä+ehkä XJ | SauliS | Tekniikka & Jutustelu | 57 | 15.01.2009 15:44 |
| Jeep Grand Cherokee (kysymyksiä) | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 13.09.2008 11:40 |
| Jeep Wrangler kysymyksiä | Tepa | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 12.01.2004 14:13 |