Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 06.02.2023, 12:03
Jull Jull ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 28.08.05
Sijainti: Lieksa
Viestit: 654
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Jull Näytä viesti
Unohtui vielä sanoa, että tuota lokaria hitsatessa oli hyvä todeta miggien eroja. Peltiä hitsatessa tuo oma parikymmentä vuotta vanha Telwin häviää 6-0 pienelle Esabin Caddy invertterivehkeelle. Esabbi ikäänkuin syttyy nopeammin kun liipaisimesta painaa ja hitsaus tuntuu jotenkin kontrolloidummalta ainakin näin harrastelijan silmin. Telwinissä pitää painaa liipaisinta pidempään että täppä sulaa kunnolla, tuon seurauksena isompi alue pisteen ympärillä kuumenee ja riski vetelyyn kasvaa. Esab ei näyttäs myöskään polttavan pellin läpi niin helposti, vaikka se ei ole Telwinilläkään kyllä iso ongelma. Molemmissa vehkeissä oli 0,6 mm lanka ja puhdas hiilari käytössä.

Noilla kokemuksilla himottaisi kyllä entistä enemmän Kempin Minarcmig Evo 200, jota on tullut käytyä läheisessä työkaluliikkeessä hipelöimässä. Mut kun vaan aika kallis on..
Reippaat kolme vuotta oon empinyt tuon invertterimigin hankkimisen kanssa.. Mutta vaikka hinta on noussut parilla satasella jahkailun aikana, nyt lopulta sain moisen ostettua. Olisi pitänyt jo vuosia sitten raskia ostaa, sen verran hyvän tuntuinen laite on ainakin 0,75-6 mm tarpeille, joilla siis oon kokeiluja tehnyt.
Suojakaasuna tuossa on Puuilon argon/hiilari-ostopullo.

Vaikka ennakkoon vähän epäilin, tuo 0,8 mm lanka ei vaikuta olevan minkäänlainen ongelma ohutta peltiä hitsatessa, tosin en tuota ole kunnolla kerinnyt vielä testaamaan.

__________________
BJ75
SLCK #274
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty Bj75 pakettiauton "kovat" takapenkit Erion O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 4 12.06.2018 08:51
Nopeusmittarin vaijeriin "" T-kappale"" Hodarin automaatin päivitykseen BJ-40/76 Tekniikka & Jutustelu 7 26.04.2015 22:05
Ostettu 35",36" tai 37" renkaat 15" reiällä ja 10", vähintään -44 et japsijako vanteet Dectane O/M/V Renkaat ja vanteet 1 19.01.2013 15:02
"nysäakseli" miten virheetön sen tarvii olla?edit, entäs "hubi"? lacrits68 Tekniikka & Jutustelu 5 17.04.2011 17:00


Sivu luotu: 09:12 (GMT +2).