![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() "Kesä-heinäkuun vaihteessa Suomeen kuljetettiin Venäjältä 32 rescue-koiraa. Eläimet sullottiin pieneen kuorma-autoon, jonka ilmastointi ei toiminut kunnolla. Yhteensä kymmenen koiraa kuoli huonojen matkaolojen takia." https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4...9-065a08a85cc6 Ihmetyttää kyllä välillä että minkä tähden näitä koiria pitää tänne rontata ympäri maailmaa, kun kodittomia terveitä rekkuja menee piikille ihan omasta takaakin. Noh, ehkä se vain ei ole niin trendikästä...
__________________
On epäoptimaalista yrittää elää optimaalisesti epäoptimaalisessa maailmassa. |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Maailman tapahtumat on kuin James Bondista, mutta ne on oikeasti ikäviä monelle. Ihmisiltä puuttuu viisasta ja oikeudenmukaista välittämistä ja sen tilalla on suhtautuminen elämään jonain kilpailuna tai taisteluna. Parempi suhtautuminen olisi, että tarkoitus on oppia jotain.
Suuret joukot ihmisiä asuu maissa, joissa on vakavia ongelmia. Dinosaurukset kuoli sukupuuttoon ja tämä vaara on ihmiselläkin. Ongelmien kovimmat aiheuttajat saatetaan kokea varteenotettaviksi valtiomiehiksi. Ehkä evoluutio on suosinut kilpailevia ja aggressiivisia. Ei pahemmin hippiliikettä näy. Kohta maailmalla näkyy kuitenkin käytännössä pakolaisia. Jos elämä on muutoin aika hyvää, valtaapitävillä on maailmalla tapana kurjistaa sitä. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
"Rescuekoiria tuodaan Suomeen monesta eri maasta, esimerkiksi Romaniasta, Kreikasta ja Venäjältä. Osalle pysyvän kodin löytäminen on haastavaa.".
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/7...0-a4a7e2bd5eb1
__________________
On epäoptimaalista yrittää elää optimaalisesti epäoptimaalisessa maailmassa. |
#4
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
__________________
Jukka |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Sähkön hinta. Tämän kuun alussa helen nosti hintaa 58% ja tänään tipahti uusi kirje jossa ilmoitettiin uudesta 60% korotuksesta.
Se alkaa olla tavalliselle tallaajalle jo sen hintaista että ensitalvena pitää selvitä pärevalolla ja lämpimillä ajatuksilla. |
#6
|
||||
|
||||
![]()
"Kun liikenteessä ajaa 180 kilometriä tunnissa 2,5 promillen kännissä ja samalla sytyttää tupakkaa, räplää puhelinta ja lähtee laittomaan ohitukseen, ei kyseessä ole vahinko.".
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e...2-6ed13b7a44a8 Onpahan ainakin hetken kortitta kännissä ajelematta, vaikka tuskin sitä 11 vuotta. Aiheesta tämän kyrvänsyylän urpoilusta aikalailla lisää: https://murha.info/rikosfoorumi/view...5124b63a3f3f09
__________________
On epäoptimaalista yrittää elää optimaalisesti epäoptimaalisessa maailmassa. |
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
mikä ihmetyttää,, eli lähes vituttaa | mäksä | Chit-Chat | 1390 | 15.01.2022 19:25 |
Mikä vituttaa 2019, 20, 21 | artsi777 | Chit-Chat | 644 | 29.10.2021 14:04 |
Mikä vituttaa 2018 | artsi777 | Chit-Chat | 356 | 01.01.2019 20:53 |
Mikä vituttaa vuonna 2017 | Tojo4wd | Chit-Chat | 541 | 31.12.2017 22:17 |
kerro mikä vituttaa | tjl | Chit-Chat | 4977 | 12.04.2012 08:28 |