Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 14.07.2022, 20:12
AVRO:n Avatar
AVRO AVRO ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.08.03
Sijainti: Mäntsälä
Viestit: 3.569
Perusasetus

Nättiä hommaa kunnon veheksillä. Kevättalvella tehtiin yhen kylänukon kanssa joitain kymmeniä heittokuutioita Japa, olisko 365, halkomakoneella suoraan suursäkkeihin. Mehumaijalla trukkipiikeillä runkoa syöttöpöydälle ja säkkiä kantoon. Saatiin hyvä flow päälle niin klapi liikkuu, toinen keskittyy sen koneen ajamiseen ja toinen syöttää runkoa koneelle.

Isot rungot vähän hidastaa kun eivät mahu vaan pitää ensin pieniä, riuska ukko halkoi isolla kirveellä siihen tahtiin isoja koivuja sopivaan kokoon etten meinannut pysyä halkomisen kanssa perässä.

Setä leikki ite tänään metsuria kun sain lopulta aikaiseksi ruveta järjestämään lisää tilaa. Portinpielessä on yhdeksän kohtalaisen kokoista mäntyä jotka saa nyt lähteä. Jo vuosia ärsyttänyt sekin kun roskaavat 365päivää vuodessa. Seitsemän noin sähköpylvään paksuista ja pari hieman paksumpaa, kaksi kaatui tänään ja vieläpä just siihen mihin tähtäsin. Karsiminen, pätkiminen, siirtely ja siivoaminen ottaa niin pal aikaa ettei enempää ehtinyt. Toisaalta iltapäivällä alkoi jo tuulemaankin liikaa niin ehkäpä olikin hyvä keskittyä pinoamaan noita.
Neitin mönkkärillä oli kätsä vedellä kärryä, Rankku on vähän kankea tässä pihanurkissa kärrin kanssa.
__________________
Range Rover P38A, bi-fuel. Bensa/CNG.
RRC 3,9SE -90. Valkoinen.
Jaguar S-Type 3.0 Sport -01, RHD, Lontoossa
Rover P6 3500efi -72, "pikkuauto"
Jaguar XJ-S V12, series II -89, "kisu"
Range Rover P38A -95, purkuraato
Volvo C303, muutti pois.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Turbo topicci Mappe Tekniikka & Jutustelu 165 26.09.2016 18:31
Mystinen vika samuraissa JoniS Tekniikka & Jutustelu 1 08.09.2011 11:26
Rangen mystinen käyntihäiriö rangemies Tekniikka & Jutustelu 29 24.09.2010 12:44
Mystinen ABS-vika rhm Tekniikka & Jutustelu 5 13.08.2009 19:41
Banaani - mystinen herkku mikk0 Cooking & Food 0 16.05.2002 12:54


Sivu luotu: 22:13 (GMT +2).