![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
Onko perinteisellä mekaanisella jakajapumpulla oleva, n. vm.90?Jos siis syöttöpumppu perinteinen jakajamallin mekaaninen; (kaasuvaijeri tulee pumpulle) niin ilmavuoto suuttimien vuotolinjassa: siis ruiskutussuuttimien juuresta lähtee ohut metalliputki (jokaiseen suuttimeen) ja siitä viimmeisestä kumiletkulla jonnekkin paksumpaan diesellinjaan. -> kun tankki alempana, kuin suuttimet, niin linjassa seisoessa alipaine, ja vuotaa ilmaa sisäänpäin, kun sammuksissa. Ja kun "suodattimen puhtaalta puolen" saanut ilmaa em. suihkujen ohivuotoputken kautta, niin jakajapumppu ei herkästi ilmaa itseänsä, vaan tuo jakajapumpun sisäinen "siipipumppu" yrittää pumpata ilmaa, ja olikohan ???? että ennakonsäädin??? pyrkii pitämään syöttöpumpun sisäisen paineen niin suurena, että ilmat ei poistu edes kohtuu---- pitkällä startilla? (viimmeiset rivit volkkarin -90 luvun TDI -koneista, missä sähköohjattu jakajapumppu) -> jos haluat kokeilla, vaikuttaako auton asento strattauksen pituuteen/käynnistyksen helppouteen (siis että vuotaako suihkujen ohivuotoputkistosta ilmaa): Aja auto mielellään lämpimäksi; ja sitten parkkiin paikkaan missä takarenkaat on vähintään? metrin korkeammalla kuin eturenkaat. Ja kun sammutat auton, niin puhelimeen hälytys 15 minuutin kuluttua, ja sitten sekuntaattorilla aika, kuinka pitkän startin vaatii. -Ja sitten taas lenkki, että akku latautuu em. startin verran, ja lämmöt kohdillaan. Ja sitten auto parkkiin toisin päin, siis eturenkaat n. metrin ylempänä, ja taas puhelimeen häly 15 minuutin kuluttua, ja sekuntaattorilla aika... Siis jos minun epäilevämäni ohivuotoputkien ilmavuoto, niin perä ylhäällä käynnistyminen pitäisi olla paljon helpompaa..... p.s ei juurikaan kokemusta k.o automallista, siis ym. yleisellä tasolla
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Nuo suuttimien ohivuotoputket menivät aiemmin poikki, jonka jälkeen korjasin hopeajuottamalla katkenneiden tynkien tilalle letkunipat ja laitoin suuttimien ohivuotolähtöjen välille kumiletkut. Jos siellä suunnalla on pientäkin vuotoa, niin sitä dieseliä kyllä valuu moottorin käydessä huomattavat määrät sylinterinkantta ja lohkoa pitkin. Kuitenkin siellä suuttimien ohivuotolinjassa on ihan jonkin verran painettakin. Ilmaa ei järjestelmään pitäisi sellaisesta vuodosta kertyä, eikä se vuoto kyllä mitenkään jäisi huomaamatta.
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Jostain se horii ilmaa, syitähän voi olla useita.
Onko tankki sisältä puhdas, ja imuputki kunnossa? Entä polttoainelinja konehuoneeseen? Suodatin on varmasti oikein mallinen ja ehjä? Uusikin polttoaineen suodatin voi olla viallinen. Naapurin auto ei käynyt kunnolla huollon jälkeen. Loppujen lopuksi korjaamolla vaihtoivat vanhan suodattimen takaisin. Itse en usko, että ylivuotopuolelta imisi ilmaa. Siellä on yleensä ylipaine, ja oma linjasto tankille.
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Kuten jo ensimmäiseen viestiin kirjoitin, tutkin järjestelmän ilmavuotojan varalta läpinäkyvän letkun avulla. Letkuun ei tullut ilmaa sen ollessa polttoainesuodattimen ja siirtopumpun välissä. Moottorin ollessa sammuksissa polttoainejärjestelmä kuitenkin täyttyy kaasusta.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Itellä oli Dodgessa vastaava ongelma, että kävi ja kukkui ettei mitään, mut käynnistäminen oli piiitkän vieterin takana. Ulospäin ei vuotanut mistään, ja kun tankkivarustus vaikutti työläältä irroittaa niin otin imuputken irti tankin päästä, ja tyrkkäsin paineilmaa sinne. Ja niinhän se alkoi suihkuttaa polttoainetta heti moottorin takaa missä letkut on jyrkällä mutkalla. Moottorin käydessä ei vetänyt ilmaa läpi niin paljoa että olisi käyntiä häirinyt, mutta moottori sammuksissa imulinja valui tyhjäksi.
__________________
Montenegro Offroad Club #21 Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96 |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Tässä nyt kuitenkin on kaikki letkut vaihdettu ehjiin ja pumpulta tulevat letkut tulevat kaikki huomattavasti ylempänä olevalle polttoainesuodattimen jalalle, joten pumppu ei voi vain "valua tyhjäksi" moottorin ollessa sammuksissa ilman, että polttoaine vuotaisi ulospäin.
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Paluulinjan banjoliittimessä pumpulla on usein messinkisuodatin. Käytäpppä auki ja vilkase, jos kerran ”puhtaalla” puolenkin ollut mujua ja etenkin jos tekee painetta sille puolen suuttimien paluussa.
|
|
#8
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Ostetaan Nissan king cap moottori td25 | sikke | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 30.08.2021 20:12 |
| Nissan king cab td25 turbotus | nissan25td | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 27.10.2019 10:35 |
| Ostetaan Nissan King Cab (vm.1992/TD25) syöttöpumppu | MHa | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 03.09.2013 16:49 |
| Myydään / Vaihdetaan nissan king cab (td25) short off (leimassa) | Kettu_ | O/M/V Ajoneuvot | 7 | 28.08.2013 19:58 |
| Ostetaan Nissan King Cap vm.88 td25 esikammiot tai kansi | Ewerglade | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 23.05.2013 19:05 |