Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Viestiketju on lukittu
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 14.03.2022, 11:53
TimoV:n Avatar
TimoV TimoV ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 09.02.05
Sijainti: Joensuu, Finland.
Viestit: 1.273
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tekniikkamies Näytä viesti
Jos Suomessa koetaan olevan liikaa vaikka kanadanhanhia, miksei niitä metsästetä ja syödä?
Kanadanhanhi on pohjois-amerikkalainen vieraslaji ja sen metsästykseen riittää metsästysoikeus alueella. Ja niitä saa ampua niin paljon kuin pakkaseen ja/tai kompostiin mahtuu. Valkohäntäpeurakin on tosin vieraslaji, mutta sen metsästystä kuitenkin säädellään.

Valkoposkihanhi taas on kotoperäinen. Niitä piruja on paikallisesti liikaa ja meillä niitä ei saa ravinnoksi metsästää, mikä on aivan käsittämätöntä p..kaa. Esim Virossa saa ja kyseessä on ihan ok makuinen lintu.

Hyttyset voi olla v...umaisia, mutta tärkeä osa toukkina vesistöjen ravintoketjuossa ja aikuisina mm. hyönteissyöjälintujen ravintona.

Susi kuuluu luontoomme, mutta tämmöisen metsästävän koulutetun ekologin mielestä sillekin pitää rajat pitää. Vrt.vaikka nallenmetsästys ja sen kannanhoito. Kannat pysyvät kurissa ja ongelmia on harvoin, koska pelko ihmistä kohtaan säilyy.

__________________
-TimoV

Range Rover Sport 2.7d SE, 2007
BMW 520xda, 2016
Mercedes-Benz ML55AMG, 2002
Linhai 500 IRS, T3 2016

Range Rover 2.5dse 1998(ex)
Range Rover 3.9EFI Vogue 1990, Ardennes green (ex)
Range Rover 3.5EFI Vogue 1986, Cypress green (ex)
  #2  
Vanha 14.03.2022, 15:41
jli jli ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 23.09.19
Sijainti: Keski-Suomi
Viestit: 468
Perusasetus

Susihan on äärimmäisen uhanalainen. Ei siksi, että niitä olisi niin vähän vaan siksi, että niitä on Suomessa vähän. Samalla tavoin äärimmäisen uhanalaisia ovat myös vaikkapa kalkkarokäärme, seepra ja tsetsekärpänen.
  #3  
Vanha 14.03.2022, 16:30
wikke:n Avatar
wikke wikke on kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.04.07
Sijainti: Kupolin alla.
Viestit: 4.090
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jli Näytä viesti
Susihan on äärimmäisen uhanalainen. Ei siksi, että niitä olisi niin vähän vaan siksi, että niitä on Suomessa vähän.
Tämä. Ja maakohtaisen uhanalaisuuden tarkastelun tähden näitä liian "ihmisystävällisiä" sitten hellitään kuin olisivat sukupuuttoon kuolemassa. Siellä missä niitä olemaan mahtuu, tulee kyllä naapurista lisää tarvittaessa, kuten aina on tullutkin.
__________________
On epäoptimaalista yrittää elää optimaalisesti epäoptimaalisessa maailmassa.
  #4  
Vanha 14.03.2022, 18:31
TimoV:n Avatar
TimoV TimoV ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 09.02.05
Sijainti: Joensuu, Finland.
Viestit: 1.273
Perusasetus

Tätä menoa rajan takana niistä tulee välleen turkiksia, kun Guccin ja Pradan yms. tuotteiden saatavuus tulee olemaan rajoittunutta vuosia.
__________________
-TimoV

Range Rover Sport 2.7d SE, 2007
BMW 520xda, 2016
Mercedes-Benz ML55AMG, 2002
Linhai 500 IRS, T3 2016

Range Rover 2.5dse 1998(ex)
Range Rover 3.9EFI Vogue 1990, Ardennes green (ex)
Range Rover 3.5EFI Vogue 1986, Cypress green (ex)
  #5  
Vanha 14.03.2022, 18:54
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.047
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja TimoV Näytä viesti
Tätä menoa rajan takana niistä tulee välleen turkiksia, kun Guccin ja Pradan yms. tuotteiden saatavuus tulee olemaan rajoittunutta vuosia.
En keksi käyttöä noille merkeille. Sensijaa Lidl on tuonut ihan ok eksoottista tuulahdusta.
  #6  
Vanha 23.04.2022, 10:47
Kaitsu67:n Avatar
Kaitsu67 Kaitsu67 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 08.07.04
Sijainti: Nurmijärvi, Finland.
Viestit: 5.454
Blog Entries: 5
Perusasetus

Kyllähän se toi Posti taas kyrsii...14.4. tullasin lähetyksen ja seurannassa on lajiteltu ja vapautettu toimitukseen ja lukee kahdessa paikassa mm. "matkalla" sekä "kuljetuksessa", mutta eipä vaan näy. Se siis makaa Vantaalla edelleen tossa 20km päässä kun otin chatissa yhteyttä
Tässä ollu kuitenkin pyhienkin jälkeen jo monta arkipäivää, ja ei edes tarvitse pakettina viedä, kun mahtuu postilaatikkoon.

On se perkele kumma, kun Kiinastakin tulee tuhansien kilometrien päähän tänne 7 päivässä (ja ensin sielläkin kulkee sisäisesti jonkun matkaa), mutta Posti ei saa edes viikossa parinkymmenen kilometrin päähän toimitettua. Chatissa pari kertaa kysellyt että missä mättää, mutta lukevat omasta seurannastaan samoja tekstejä mitä näen itsekin - v*ttu mitä asiakaspalvelua.
__________________
----------------------------------------
If it works, tear it apart and find out why!
https://roverfriends.fi/palsta/


3 Amigos-never travel alone
  #7  
Vanha 23.04.2022, 20:52
kenppi kenppi ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 18.08.13
Sijainti: Kajaani
Viestit: 502
Perusasetus

Posti on kyllä sellainen "yritys" mikä pitää sitä arkivitutusta yllä ihan joka päivä. Työn puolesta pakettia pitäisi tulla lähes joka päivä, mutta kummasti aina osa lähetyksestä jää Vantaan terminaaliin pyörimään tai muuten vaan matkaa väärälle paikkakunnalle.

Tämän päivän vitutusta aiheuttaa oksennustauti jonka nuorempi neiti sai ja aloitti oksentaminen ennen klo 5 aamuyöllä. On se mukava siivota limpparin ja grilliruoan sekoitusta silmät ristissä kesken unien ja pestä vielä neiti sekä unikaveri että pääsee tyhjentämään seuraavaa satsia ämpäristä
Viestiketju on lukittu


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
mikä ihmetyttää,, eli lähes vituttaa mäksä Chit-Chat 1390 15.01.2022 19:25
Mikä vituttaa 2019, 20, 21 artsi777 Chit-Chat 644 29.10.2021 14:04
Mikä vituttaa 2018 artsi777 Chit-Chat 356 01.01.2019 20:53
Mikä vituttaa vuonna 2017 Tojo4wd Chit-Chat 541 31.12.2017 22:17
kerro mikä vituttaa tjl Chit-Chat 4977 12.04.2012 08:28


Sivu luotu: 04:28 (GMT +2).