![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Vanha nyrkkisääntö sytytyksen oikeellisuuden tarkistamiseen, 1.sylinteri kun yläkuolokohdasssa ja 1:n ventiilit "vaihtaa eli YKK toisella puolen imu sulkee ja pako aukee, niin tässä kohdassa 4. sylinteri sytyttää. Onhan takuu varmasti tulpanjohdot oikeassa järjestyksessä?
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Bräkkärillä on aiemmin yritetty antaa lisäpotkua tuloksetta.
Yläkuolokohta on myös varmistettu ykkösen tulpanreijästä jakopääremontin yhteydessä. Tsekattu myös ajoituslampulla ja pitäisi olla ennakko kutakuinkin kohdallaan, tämä katsottu akun etupuolella olevan 4-napaisen liittimen alimmat pinnit yhdistettynä eli maadoitettuna. Käynti ei tosin muuttunut mihinkään oli maadoitusjohto kiinni tai ei, syytä en tiedä? Luin että pitäisi kuulla eron tyhjäkäynnissä kun maadoittaa D pinnin. Siitä on aikaa kun viimeksi sytkähilut ja johdot irroitellut mutta pitäisi olla oikeassa järjestyksessä kun kaavio vj kannessakin lukee. Pitää ensi kerralla varmistaa. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Melko mystinen homma.
Pura kone pääpiirteissään atomeiksi, ja palkkaa joku toinen kokoamaan se, alusta asti. Mie tulen ainakin itse monesti "sokeaksi" omille virheille (siis ihan yleisesti ottaen teknisissä asioissa), joku aivan yksinkertainen asia kun tulee tehtyä väärin, sitä ei huomaa vaikka tarkastat kuinka monta kertaa sen. |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Tiedä suzukista mutta subarussa viallinen jakajan hall anturi aiheutti tosi hämäriä käyntihäiriöitä, silloinkin kokeilin toista jakajaa jossa sama vika vasta kolmannella oikeasti ehjällä alkoi toimimaan.
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Propaanissa ei ollut kyse lisäpotkusta, vaan polttoainejärjestelmän ohittamisesta. Sehän voi nääs saada liikaakin kakkua.
__________________
www.OFFROADOULU.com |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Joo tuo hall anturi on tästäkin aikanaan hajonnut ja sitäkin sai hetken tutkia ennen kuin selvisi. Oireet voisi toden totta liittyä siihen mutta olen muistaakseni kokeillut useammalla virranjakajalla.
Mulla on noita virranjakajia 4kpl joista kaksi pitäisi olla ehjiä. Voisin kokeilla niitä muita taas ensi kerralla. Tätäkin on vuosien varrella tutkinut ja ihmetellyt montakin asentajakaveria eikä kukaan ole huomannut tai keksinyt mtn sanottavaa että ei se ainakaan se kaikista näkyvin ja selvin vika ole ![]() Tuotakin tietenkin voisi kokeilla tuota pa-järjestelmän ohittamista, aiemmin olen kanisterista syöttänyt irtopumpulla polttoainetta kun piti mahdollinen bensapumpun vika kitkeä pois. |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Moikka
Kerran oli vitara johon oli kansi vaihdettu ja kävi huonosti. Ainoa vika oli että sytytystä ei oltu osattu säätää. En muista vuosimallia mutta oli nelipiste ja testiliitin löytyi oikean ajovalon vierestä jostä piti hyppylangalla maadoittaa navat jotta sytytys säätyy,, muuten tietokone korjaa sen taas persiilleen. Toimenpiteen jälkeen alkoi toimia. Koitan liittää kuvat ohjeista, tosin eri vuosimalleissa testiliitin voi olla myös rintapellissä. Kannattaa ainakin kokeilla.
__________________
Salon Seudun Offroad |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Suzuki Vitara | I.I | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 15.04.2015 18:08 |
| Myydään / Vaihdetaan Suzuki Vitara 1.6 | HUGE88 | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 01.12.2014 16:35 |
| Myydään M: Suzuki vitara -91 avo | J.T | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 18.03.2012 18:07 |
| Myyty Suzuki Vitara -95 | s@rtsa | O/M/V Ajoneuvot | 4 | 06.02.2011 16:54 |
| M: Suzuki vitara/grand vitara "levikkeet" | rocky4x4 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 14.04.2007 18:07 |