![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
n. Kalliita kattotuoleja. Kattopellit/rännit/lumieste n. 5500€ ja eristeet n. 1000€ (puhallusvilla ei sisälly). Ovi on 3000x3000 mm, sisäkorkeus 3425 mm:
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Eihän tuossa linkissäsi edes mainittu kattoa:
"KP54 Autotalli perustoimitussisältö 1.9.2021: Bitumikaista Yläohjauspuut ja alaohjauspuut Seinäelementit: Leveys 1198 Korkeus 2655 Sisäkorkeus 3159/ 3759 (kahdella harkolla) Lomalauta 20×120 Pohjamaalattu valkoinen Runko 42×123 4 kpl ikkuna 9×6 (2k-lasit) 1 kpl lämpöeristetty nosto-ovi Turner 200 3000×3300 Naulalevy kattoristikot 1:2 saksiristikko Päätykolmioiden laudat tarviketoimituksena Pohjamaalattu valkoinen Tukilaudat Räystäsotsalaudat (pohjamaal. valk) Räystäänaluslaudoitus Päädyn katkaisupeltilista Ruoteet peltikatolle 32×100, k350 Aluskate (Kond.suojattu muovi) Aluskatteen kiinnitysrimat Tarvikepaketti Rakennuslupapiirustukset (ei asemakuvaa) Rakennepiirustukset Perustusmittakuva (ei perustussuunnittelua) Kokoamisohjeet".
__________________
On epäoptimaalista yrittää elää optimaalisesti epäoptimaalisessa maailmassa. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Ei olekaan, siksipä erikseen hinnoiteltu (oli tuossa edellisessä viestissä).
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Kyllä sille hintaa alkaa kertymään...miekin noita aikanaan laskeskelin.
Tunnetko ketään oikeasti hyvää timpuria, sellaista jolle voit antaa vapaat kädet ja piikin auki, ilman pelkoa laiskottelusta ja vedätyksestä? Veikkaisin että sillätavalla tulisi paras hinta/laatusuhde. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Alkuperäisessä linkityksessä tuli vain vaikutelma että sitä ei lainkaan huomioitu kustannuksissa.
__________________
On epäoptimaalista yrittää elää optimaalisesti epäoptimaalisessa maailmassa. |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Olin kaverille mesuna parivuotta sitten. Puutalokympiltä tuli prekuttina. Hinta oli tasan sama kuin rautakaupasta kappaletavarasta...puhuin kaverin ympäri tuohon prekuttiin, koska pitkästä tulee noin 30 % hukkaa ja itelle ei kehtaa ostaa niin rimpulaa puutavaraa mistä noi tekee
![]() Kannattaa tehdä hyvä kustannusarvio ja kertoa se sekä aikataulu piillä kun lähtee lainaa kysymään (tai kun kattoo tilin saldoo). Pahinta on se että rahat loppuu siinä vaiheessa kun pitäs jostain saada hommattua epoksimaali lattiaan tms. Ylijäävästä rahasta ei kannata huolestua ![]() Nyt eletään sellaista aikaa että jos joku kysyy minulta kustannusarviota rakentamiseen, niin se on voimassa saman päivän iltaan. Kaikkia materiaaleja ei enää edes saa rahalla, esim. alumiinia. Seuraavaksi loppuu teräs, sitten sementti ja muut. |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
On epäoptimaalista yrittää elää optimaalisesti epäoptimaalisessa maailmassa. |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Ens vuoden puolella tulee moni asia loppumaan ja jos ei lopu, niin hinnat on nykyistä korkeammalla ja toimitusajat jäätävät. Syitä sille on mm. se että jenkit, eu jne. elvyttää niin isolla rahamäärällä, että tavaraa ei riitä kaikille. Toinen syy on se, että aussit ei myy enää Kiinalle kivihiiltä ja sen takia Kiinassa ei riitä tällä hetkellä sähkö kun hiilivoimalat on seis. Eli tehtaat pyörii Kiinas keskimäärin 3pv viikossa ja kaikki energiaintensiivinen teolllisuus mm. alumiiniin valmistukseen tarvittavan magnesiumin valmistus seisoo vielä enemmän.
Harva tietää mistä mikäkin raaka-aine tai kemikaali tulee nykymaailmassa ja kun yksikin aine puuttuu, niin se voi pysäyttää vaikka minkä teollisuudenalan. Eikä puun hintakaan tule heti alas, kun jenkeissä jäänyt asuntokuplan jälkeen rakentamatta 5 miljoonaa taloa joita nyt bygataan. Kanadassa söi mäntypistiäiset metsät sileeks, joten jenkit ostaa nyt sahatavaraa sieltä mistä saavat mm. Suomesta ja ovat valmiita maksamaan mitä vaan pyydetään. Olen Junnun kanssa samoilla linjoilla, että ens vuonna tulee loppumaan moni tuote.
__________________
An nescis, quantilla prudentia mundus regatur |
|
#9
|
|||
|
|||
|
Keväällä ei saanut ikkunoihin alumiinipuitteita 3 kuukauteen kun ei ollut alumiinia. Ruotsissa seisoo useampi työmaa kun siellä ei valmisteta klinkkeriä joka on sementin ainesosa ja ulkkikset (suomi mukaan lukien) eivät suostu niille myymään, kun tarvitsevat kaiken itse. Jos hurrit tulee ison lompakon kanssa ja ostaa täältä sementtitehtaan, niin minne luulet niiden toimittavan sementtiä jatkossa?
Tarkoitus ei ollut "pilata" ketjua, tuli vaan mieleen että nykyään on hyvä olla plan B, jos alkaa jotain värkkäämään. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Lexuksen avaimet hukassa | Korpikumpu | Chit-Chat | 5 | 06.01.2019 12:00 |
| Ostetaan 2L-T moottori/moottorin teko avaimet käteen tyylillä. | cossieboy | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 21.10.2016 11:44 |
| Venemessut 2010 jäikö mitään mieleen/käteen? | Mappe | Chit-Chat | 7 | 28.02.2010 09:02 |
| Avaimet? | Nipa81 | Vuosimallit 1984-1996 | 8 | 05.02.2004 11:30 |
| Mitä jäi käteen? | Elmo | Jokes | 0 | 11.02.2003 04:11 |