![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
Nissan Terranon hyytymisestä 14.9DIY yritys 16.9 (testiajo 15.9 siirretty) ▪︎ CRC-käsittely ke pa-pumpun liittimille DIY joka saattaa ratkaista kaiken ts teoria on että pa-pumppu oireili kosteassa sumussa koska liitoksissa hapettumaa ja/tai liitokset ei kiinni ja/tai kosketus JP 14.9 Nissanissa polttoaine tankin putki ohutta peltiä mikä lahoaa usein ja jos so putki on rikki niin tankkiin menee vettä ts vaikka pa-pumppu toimii niin ei auta vaikka imee kuraa ja vettä ! Koottua korjaamoilta ti 14.9 A <-- myyjä, tietää paljon,ex korjaaja ▪︎ sähköpuolella kosketushäiriö ▪︎ etsi pa-tankin kansi ▪︎ irrota sähköliittimiä ja CRC käsittele ▪︎ EI ole polttoainepumppu & eikä sitä saa ! & ja törkeän kallis ! ▪︎ EI ole polttoaineessa <-- (!?) ▪︎ ao rele voi aiheuttaa <-- ostin B <-- sähkötyöt 5.10 tekevä ▪︎ tulee tutkimaan polttoainepumppua ▪︎ jos ei ole ok ehkä voi rakentaa jos ei saa ▪︎ tankin polttoaineelle ei ole tynnyriä ▪︎ jos hyytyy ajossa uudestaan - starttaa - 5 sek sisällä pitäs kuulua pa-pumpun ääni ps jos normaali kuulo C ti 14.9 ▪︎ polttoainepumppu ajottain ei ehkä toimi ts ei kokonaan ole rikki ▪︎ tankissa oleva 60l voi ehkä käyttää ts. kannattaa laskea johonkin/ajaa ▪︎hyytymistilanne kannattaa yrittää luoda ts ei välttää esim osia vaihtamalla ▪︎ tutki polttoaineen väri laskemalla kannuun ts onko sakeaa tms ? onko vettä ? ▪︎ pa-tankin tyhjennys pohjaproppu auki ▪︎ polttoainesuodattimen vaihto ei ▪︎turha tankata huoltamolla huom: ** 2x60=120l x 1.85€ = 220€ ** Palautteet edelleen tervetulleet ja kiitokset aikaisemmista !
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Ei terve auto Masinolia kaipaa, mutta jos tankkiin on päässyt vettä niin siihen vo auttaa. Testaa yksi sellainen. Itse en tankkia tyhjentäisi, kun se on aika työlästä. Polttoaineongelmat kosteuden kanssa on tyypillisiä jos tankki on melkein tyhjä, joten itse tankkaisin täyteen silläkin riskillä että se pitää myöhemmin tyhjentää mahdollisen hiekan/ruosteen vuoksi. Jos tankki tai täyttöputki vuotaa niin siitä pitäisi tulla myös hajua ulospäin. Haiseeko?
|
|
#6
|
|||
|
|||
PA-pumpun liitin DIY 15.9.2021
▪︎ puhdistettu hiekasta yms liitännät
▪︎ CRC käsitelty mitä pystyi nb: * irrotettava suoja päällä ei suojaa ulkoa * ts. * tieltä päässyt liittimiin hiekkaa, kuraa * ▪︎muovikotelo ja pressukangasta suojaamaan ~ ei liian tiivis ettei kondensoidu vettä (ruoste) ▪︎polttoainepumppu surisi kun starttas nb: vaimea surina, kaveri oli onneks hyväkuuloinen ~ jos tavaraa ja maastossa niin tuskin kuulis! |
|
#7
|
|||
|
|||
Forte fuel system cleaner tilattu 15.9
Forte fuel system cleaner tilattu 15.9
>> https://www.rst-steel.fi/kuorma-auto...9/#description |
|
#8
|
|||
|
|||
USB tikulla Terrano 1 laturin testausta 16.9
▪︎ USB-tikun näytöstä näkee auton laturin
tuottaman jännitteen, odotusarvo n 14V >> https://auton.fi/tuote/usb-autolatur...a-ek-18000329/ (1) Miksi vain noin 12V kun otti auton tallista ? (2) Miksi vain noin 12V lyhyellä testiajolla ? (3) Miksi ok lukemat auton seisottua n 30min ? a) 14.1V tyhjäkäynnillä !? b) 14.3V kierroksilla 4000 paikallaan !? huom: ~ (1) - (3) vastaavat ehkä hyytymis-ongelmaa ts Aamu 10.9 kun hyytyi 16km jälkeen sumussa: Teoria: (4) akku ei tod näk täysi 10.9 aamulla (5) tosi hitaalla vauhdilla min vauhdilla ei riittänyt laturin teho sekä akun että muun sähköllä toimivan systeemin lataukseen (6) akussa riitti virta kun käynnistin (7) paluumatka onnistui koska (a) kovat kierrokset n 100km/h (b) min heikot halogen valot vain koska sumu oli hälvennyt (8) Tarkistettu tilatusta Nissan laturista + On sisäisellä jännitteen säätimellä ! >> https://auton.fi/tuote-osasto/laturi...volle/UFK-985/ (9) Tilattu myös ao laturin hihna >> https://auton.fi/ (10) Offroad DIY ! - jos saa ajoissa tilatut osat maastoon ja Terranon ao "kenttähuolto pisteeseen"! |
![]() |
| Luokat |
| moottori, nissan, ongelma, sammui, terrano |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Jeep Cherokee hyytyi | igor | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 08.08.2014 16:47 |
| King cap hyytyi aamusta | Kuningaskoppi | Tekniikka & Jutustelu | 19 | 07.03.2012 21:44 |
| Hilux hyytyi... | Hojotojo | Tekniikka & Jutustelu | 47 | 27.01.2010 16:24 |
| miksi!miksi!patrollin kytkin asiaa voi keutana | Tekniikka & Jutustelu | 17 | 24.04.2006 19:18 | |
| Miksi poltat? Miksi kannattaa lopettaa? | MäIte | Health | 0 | 05.05.2002 17:56 |