![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
Meikkiä poskeenMake sai uuden maaliruiskun. Piti päästä johonkin kokeilemaan. Ehdotin, että jatketaan viime kesänä alkanutta Jameksen meikkausta tässä kun ei mahdollisista epäonnistumisista rankaista. Kävin hakemassa IKH:sta Caterpillar keltaista kun olen päättänyt, että kone muuttuu hissukseen tähän väriin. Vahinko vaan, että hyllyssä oli vaan yksi litran purkki. Aloitettiin pyöristä. Sitten rappuset ja lokasuojiin ym paikkoihin pieniä paikkauksia niin pitkälle kun maalia riitti. Koneen ilme kirkastui taas hieman. Ruiskumestari oli tyytyväinen hankintaansa. En tiedä kummalla oli enempi vaikutusta. Maalin reippaammalla ohentamisella vai paremmalla ruiskulla. Nyt jälki oli priimaa.
|
|
#2
|
||||
|
||||
yllätysremontti
Tänää tuli mursketta tontille ja piti duunata vähän tietä. Pari kuuppaa meni hyvin sitten kone ei enää lähteny käyntiin. Kaikki sähköt hävis. Aavistus, että korjausta odottava päävirtakytkin lopullisesti kaput osoittautui oikeaksi. Perkins heräs kun tyrkkäs 46mm kiintoavaimen kytkimen napojen yli. Nyt ei auttanut enää muu kuin ryhtyä purkuyritykseen. Toistaiseksi ahtain aikka missä olen mitään ropannu. Hytistä pieni ikkuna irti niin pääsi jotenkin kytkimen muttereihin käsiksi. Kyllä se sieltä lopulta irtos.
Ruumiinavauksessa selvisi, että vikakaan ei ollut iso. Saisi kuntoon helposti, mutta ei oikein takas paikoilleen. Korvaava osa on tollanen luotettava 17mm kiintoavaimella käytettävä kytkin. Pitää hommata uusi kytkin ja keksiä sille vähän helpompi asennuspaikka.
|
|
#3
|
||||
|
||||
Etukauhan letkut
Nyt se sitten tapahtui. Sain remonttiin apumiehen ja malliletkut irti. Kolme letkua oli finaalissa. Toisin päin yllätys oli, että useampi alkuperäinen 86 vuosileimalla ollut Aeroequip letku oli ihan virheettömässä kunnossa.
Seuraava yllätys oli kun lähdin letkuostoksille. Nipat 16mm putkimutterille oli luottoliikkeestä loppu eli edelleen sama tilanne kuin alkukesästä oli isompien letkujen kanssa. Onneksi pienen kierroksen jälkeen letkut oli remonttitontilla. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Akku + kaikki muu mikä helposti irti lähtee pois tieltä ja rohkeasti yrittämään nippojen aukaisua. Olihan niitä vähän ennakkoon lioteltu kaiken maailman rost off öljyillä.
Kauhulla odotettiin sitä "kuuden tunnin" mutteria, mutta sitä ei onneksi tullut vastaan. Ergonomia tietysti perseestä ja avaimet ei meinannu mahtua missään kulmassa muttereihin vaikka putken kiinikkeet irroitettu. No oli seassa helppojakin paikkoja. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Siinä se päivä vierähti mukavasti. Tässä ollaan suunnilleen puolivälissä.
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Hämärän laskeutuessa pohjolan tallin ylle oli voitto kotona luvuin 12-0. Pientä viimeistelyä. Kirjaimellisesti pientä kun sormet ei meinannu mahtua hytin ja rungon välissä olevien kiinnikeiden asennukseen. Valmistui kuitenkin ja kaikki liitokset näyttäisi pitävän.
|
|
#7
|
||||
|
||||
Etukauhan tapit
Letkuremontin jälkeen sain etukauhan paikoilleen. En tiedä mitä koneelle on joskus tapahtunut, mutta näyttäisi siltä, että vasemman tapin kolo on jotenkin levinnyt. Ei ole ihan ohutta kamaa tuossa kohdassa. Oliskohan toinen puoli irronnut ja kauha retkahtanut yhden tapin varaan. Homma ratkaistu katkaisemalla sokka jotta menee edes jotenkin paikoilleen. Tuo kun ei taivu millään järjellisillä keinoilla niin hioin otsapinnasta pari milliä pois niin mahtui ehjä sokka paikoilleen. Tossa on kyllä odottava tappiremontti. Tappi 30mm ja reikä noin 33,5mm. Etukauhan puomin ylätapeissa on myös useampi (8..10mm) milli mäljää. Onneksi ei tuossa kohdassa kauheasti haittaa.
Sitten harjoiteltu ojan kaivamista. Paljon on vielä opeteltavaa, mutta alkaa vako kuitenkin näyttämään ojalta. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Kokemuksia kaivataan Suzuki grand vitarasta. | GrapL | Chit-Chat | 2 | 28.04.2017 08:32 |
| Aga tig neuvoja kaivataan. | Pecos | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 27.03.2007 18:28 |
| Kokemuksia Super Swamper LTB:stä kaivataan | okkiM | Tekniikka & Jutustelu | 16 | 07.08.2006 19:08 |
| Vinkkejä / kokemuksia kaivataan | ttimonen | Tekniikka & Jutustelu | 71 | 11.09.2005 10:15 |
| Kokemuksia offimiehiltä kaivataan : PMR puhelimet! | Hujane | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 03.11.2004 20:03 |