![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Mun mielestäni meidän pitää puhua siitä suunnasta millä tavalla asiaa haluamme (ja enemmistö suomalaisista haluaa) kehittää. Erimielisten ei ole tarvetta puhua vihreiden tavoitteista, koska he ovat poliittinen pikkupuolue, eikä ole seuraavassa hallituksessa enää mukana. Suomen taloudelliset haasteet eivät ratkea yhdelläkään vihreiden idealla ja toisekseen, me muut suomalaiset emme ole päättäneet lopettaa elämäämme ja liikkumista, vaikka vihreät lausunnot sellaista esittäisivätkin. Suomalaiset eivät oikeesti ole niin tyhmiä että äänestävät vihreitä sellaisella voimalla että autoilu kaatuu kokonaan enemmistöllä kansalaisista. Pikkuhiljaa suomalaiset ymmärtävät varoa myös vihreiden kaveripuolueitakin. Tunnistetaan kuitenkin ympäristöhaaste ja tehdään se mitä voidaan. Järkipuolueiden soisi toimittaa halvalla kansalaisille sellaista menovettä, millä normaaali elämä sujuu. Siitä palkkioksi päättäjät saavat CO2 tilastot joka tapauksessa oikeaan ja alenevaan suuntaan. Eikös tällainen ole win-win kansalaisille ja johtaville puolueille eli Suomelle?
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Puoluesiin sen enempää kantaa ottamatta. Eikös tuo muuntosarjan asennus jo itsessään ole jo aika floppi? Kun jos ajat sillä e85 niin eihän sieltä putkesta tule päästöä juuri mitään? Mutta maksat silti bensa vehkeen mukaan veroa, varmaan ajais asiaa paljonki jos tuo päästöverotus korjattaisiin vastaamaan e85 syntyvää päästöä eikä bensiinistä syntyvää. Tietysti vanhoissahan se menee painon mukaan mutta en tiedä olisiko se huono jos valittavissa olisi muuttaa tuolle e85 käyväksi ja sen mukaan verotettavaksi? Myös toinen ihmetyttää kovasti itseä. Minkä takia smart dieseli tai my diesel maksaa enemmän kun perus öljy? Eikö tuossakin olisi järkevämpää tarjota sitä luomua halvemmalla kun tuota normaalia dieseliä? Tuolla jo itsessään saataisiin ihmiset ajamaan ekoloogisemmin.
__________________
Datsuki sj410 a15+jatco 3n71b |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Eipä tuon muuntotuen saaminen kovin nopeaa ainakaan ole. Oon odottany jo yli 4kk ja mitään vastausta ei ole kuulunu. Kaksi kertaa soittanu tarfiin että onko se hakemus tullut sinne edes. Ekalla kertaa kun soitin niin ei voi sanoa onko sielä vai ei. Toisella kertaa kun soitin sinne niin piti jo ruveta möykkäämään niin sitte sanoi että on se täälä mutta ei ole vielä käsitelty. Varmaan meni jonon perälle takaasi sen soiton jälkeen
. No kai se sieltä sitte joskus tulee jos tulee.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
E85 näyttää seuraavan hinnaltaan 95:sta, just ehkä himpun halvempaa kuin 1.3:lla kertoo. Ei kauheesti kannusta muuttamaan mitään. Harva auto osaa hyödyntää oktaanilisäyksen niin että käytännön kulutus jäisi edes lähelle bensalla ajoa. Teoriassa vaatii energiasisällön erona tuon 30%:n kulutuslisän. Auton omat mittarit voi näyttää ihan höpöjä, niistä ei kannata kulutusta katsoa 85:n kohdalla. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
siinäpä olikin ainoat hyvät puolet.
__________________
Datsuki sj410 a15+jatco 3n71b |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Etanoli | Stech | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 12.05.2017 14:19 |
| Valtion velka vaalikauden loppuunmennessä | H_Nietu | Chit-Chat | 49 | 26.11.2015 16:27 |
| Polttoainevero / Valtion bruttoverokertymä/litra. | H_Nietu | Chit-Chat | 27 | 24.08.2011 15:18 |
| volvo c303 ja etanoli. | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 22.08.2008 19:23 |
| Valtion Safari Haminassa 30.9-8.10 | Tapahtumat | 4 | 27.09.2004 12:53 | |