![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Aikoinaan oli auton nettopaino= yli 1800kg joka helpotti muutoksia paljonkin Sai silloin muutoskatsastuksen yhteydessä lisäys rekisteriotteeseen Erikoisauto ja mihin käyttöön se hyväksyttiin On ollut useampi sellainen auto ja ainoa rajoite oli ettei saa lisätä henkilömäärää(istuimia) kuorma-osassa Makuu/kaappi-tilaa sai olla muttei istuimia;-) Toisaalta ne joilla on Henkilöauto rek.otteessa ei parane muuttaa mitään, voi käydä todella kalliiksi Traficom antaa ohjeet miten tehdä!
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
eipä mittään
Viimeksi muokannut Mika_T : 19.10.2021 21:57 |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Eikö henkilöautot ole jo raskaimman kautta verotettuja niin ei taida olla enää mitään vaikutusta rakenteluun.
Ja oliko vielä niin että trafilta ei yksityiset saa enää ohjeita vaan ne pitää kysyä katsastuskonttorilta. |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Ja JOS rekisteriotteessa M1, eli henkilöauto, ja ei mitään rajoituksia tms. niin olisi mielenkiintoista kuulla, miten voi tulla "todella kalliiksi"? (siis normi henkilöauto, mistä maksettu/kuoleentuneet maksimiverot) Noissa erikoisautoissa paremminkin voi tulla kalliiksi; koska noissa pääsee verottaja rahastamaan..... Sama tilanne esim. pakettiautoissa... |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Tuossa matkailuautoksi katsastamisessa lienee vaikein tuo 185cm sisä korkeus.
Viimeksi muokannut slipoveri : 21.07.2021 08:26 |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Kai tätä korkeutta vieläkin saa kierrettyä kaikenmaailman lattialokerikolla ja toisaalta korotetulla kattoluukulla, mikä suunta nyt on helpoin. Ainaka ennen tuo korkeus kun ei tarvinnu täyttyä "ihan joka" kohdassa.
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
Tarkennetaas hieman,
Eli tarkoitus ei ole olla mikään veropakolainen vaan tukea valtiota ihan koko rahalla ja pysyä henkilöautossa ja pitää olemassa oleva hlö määrä. Lähinnä tarkoitus tehä niinkun Tapsa4x4 tyylinen ratkaisu, laittaa sänky,jääkaappi ja ehkä joku pieni pahka katolle että sopii kamppeet paremmin, niin aiheuttaako nämä lisäykset ongelmia katsastuksessa vai voiko henkilöautoon laittaa "mitä vaan" ilman velvoitetta muutoskatsastaa matkailuautoksi tms? |
|
#8
|
|||
|
|||
|
eipä mittään
Viimeksi muokannut Mika_T : 19.10.2021 21:56 |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Rungon muuttaminen | Gary Grand | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 27.11.2020 14:10 |
| Maastokuorma-auto Camperiksi... | pee | Tekniikka & Jutustelu | 185 | 18.03.2018 08:09 |
| Akselivälin muuttaminen | HeikkiH | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 09.08.2011 23:01 |
| Ozi wpt tiedoston muuttaminen | slipoveri | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 07.02.2006 18:34 |
| rengaskoon muuttaminen | kirurgi | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 16.12.2005 13:49 |