Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 11.07.2021, 09:05
riude riude ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 16.04.06
Sijainti: SLN, .
Viestit: 954
Perusasetus

Taitaa vaatia ecun automaatista kanssa, ja johdotusta sille. Ja sitten ongelmaksi taitaa tulla, että 02 on luultavasti non-vvt ja 08 on vvt kone. Mutuna äkkiseltään veikkaisin että melkoinen savotta, jos edes mahdollinen.

Edit: taisin lukea huonosti, eli uusi kone tulisi autoon, jossa jo on automaatti? Silloinhan ecu on jo kunnossa, mutta vvt/non-vvt ongelma lienee edelleen.


Viimeksi muokannut riude : 11.07.2021 09:07
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 23.07.2021, 11:39
Jero Jero ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 30.10.20
Sijainti: Veikkola, Suomi
Viestit: 10
Perusasetus

SJ410 vm -83 nyt leimassa. Syö öljyä tolkuttomasti. Vaikka käyttö tulee olemaan vähäistä, niin ajattelin tehdä konerempan. Mistähän saa luotettavasti ja edullisesti osia? Tuohon on käsittääkseni tehty kansiremppa pari vuotta sitten eli nyt lähinnä männät, renkaat, laakerit
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 01.08.2021, 15:43
Kuivakangas1 Kuivakangas1 ei ole kirjautuneena
Tulokas
 
Rekisteröitynyt: 01.08.21
Sijainti: Jyväskylä
Viestit: 3
Perusasetus

Suzuki jimny-03


Moi Tämmönen Korotettu Jimny ollu muutaman viikon ,pakkivalot ei pelitä ..lamput ehjät Oisko räjähdyskuvia ja löytyykö oma sulake niihin..Muuten kyl mukava ajella Autossa on 235 /75 R 15 Insa turbot offroad leimattu vielä ja isommat tuli mukaan..🙂😁
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 08.08.2021, 17:13
riude riude ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 16.04.06
Sijainti: SLN, .
Viestit: 954
Perusasetus

http://www.suzuki4x4.net/manual/jimn..._81A20_015.pdf

Jos en aivan väärin muista, niin nuokin saattoi mennä kuskinpuolen takavalon takana olevan liittimen kautta.
Joka ainakin itselläni oli melkoisen pahasti oksidoitunut, kiitos vetokoukun asentajan joka ei ollut tiivistänyt kunnolla tekemäänsä reikää, ryöstettyään takavaloista johdotuksen.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 10.08.2021, 08:50
riude riude ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 16.04.06
Sijainti: SLN, .
Viestit: 954
Perusasetus

Korjataas, eihän se liitin siellä lampun takana ole, vaan puskurin takana, kuskin puolen takavalon alapuolella. Eli siihen käsiksi päästäkseen pitää puskuri irroittaa, tai ainakin löysäillä yläosastaan, ei voi muistaa.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 10.09.2021, 17:07
wikke:n Avatar
wikke wikke ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.04.07
Sijainti: Kupolin alla.
Viestit: 4.108
Perusasetus

No niin ystävät ja kohtalotoverit.

Onko kellään VARMAA tietoa että mikä välikardaani (siis vaihdelaatikolta jakolaatikolle menevä) sopisi varmuudella -08 malliin? Eli onko esimerkiksi koneiden G13BB ja M13A (jälkinmäinen siis tuossa potilaassa) yhteen sopivia? Ja ainakin Laalaa vaihtoja/svappeja tehnyt, niin tietänee meneekö jonkin Samurain/joku SJ:iin tuon kanssa keskenään heittämällä ilman siis mitään laipan vaihtoja, siis aivan "bolt on"? Ja nyt siis kaipaisin todellakin tietoa VARMUUDELLA.

Tuohon vaihdettu välijortikan nivelet nelisenvuotta sitten, mutta rupeavat olemaan taasen väljät. Uskoisin että syynä
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja riude Näytä viesti
vatkaamo vaihdekeppi? vaihda rear engine mount, lakkaa vatkaamasta. marmorilta 30e.
https://forums.offipalsta.com/newrep...eply&p=1409574 ollut jo tuolloin ongelmana mutta sitä ei vain tajunnut. Asia tuli pähkinnän aiheeksi kun toinen jakiksen alumiinisista tuista oli murtunut, ja takakardaanin ristikko orastavasti paskana. Nuo nyt siis vaihdatettu (juuh, vaihdatettu. Ei tämänhetkisessä elämän, tai siis asuintilanteessa ei mitään mahdollisuuksia yhtään mitään rupata itse kadunvarressa jos asia ei vain konepeltiä raottamalla onnistu) mutta juurisyy taitaa olla tuo riuden aikanaan mainitsema & esille tuoma taempi moottorin-/lootankannake: https://www.jimnybits.com/genuine-su...t-bracket.html Olisi pitänyt tuotakin aikanaan tajuta ajatella kun se tarjottimella nenän eteen tuotiin

"common failure point." https://www.bigjimny.com/store/engin...nt-type-1.html Huomioikaa toki muutkin tuo riuden esilletuoma kepinvatkaus! Niin kuin kaikella, niin silläkin johdannaisia seurauksia. Itse en, ja nyt kärsin.

Vaan onko 117010-81A01-000 ja 11710-76J00-00 mahdollisesti muitakin eroja kuin hepatut mutskut?

Se että miksi varmuudella kaipaisin tietoa sopivuudesta on se että ajatuksena olisi hommata sopiva ja vaihdattaa siihen ristikot alan firmassa valmiiksi, ja sitten käydä vain vaihdattamassa se. Tällöin tällä hetkellä talouden ainut toimiva ajokki olisi pois pelistä päivän, ja vaatisi näin ollen vain yhdenpäivän töistä poissaolon...

Laitan kyllä ostoilmonkin jos asia selkiää, mutta tämänkin pohjalta saa tarjota, tahi vinkkejä esittää...
__________________
On epäoptimaalista yrittää elää optimaalisesti epäoptimaalisessa maailmassa.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 10.09.2021, 17:31
LaaLaa:n Avatar
LaaLaa LaaLaa ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 6.277
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja wikke Näytä viesti
Ja ainakin Laalaa vaihtoja/svappeja tehnyt, niin tietänee meneekö jonkin Samurain/joku SJ:iin tuon kanssa keskenään heittämällä ilman siis mitään laipan vaihtoja, siis aivan "bolt on"? Ja nyt siis kaipaisin todellakin tietoa VARMUUDELLA.
Ei löydy varmaa tietoa
__________________
~~~~~~~~~~~~~~
www.suzuki4x4club.fi
~~~~~~~~~~~~~~
Vastaa lainaten
Vastaus

Luokat
jimny, jutustelua, suzuki, yleistä


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty suzuki jimny Pönde O/M/V Ajoneuvot 10 19.05.2013 09:53
Myyty Suzuki Jimny Smäkä O/M/V Ajoneuvot 1 14.06.2012 08:17
Ostetaan Suzuki Jimny ahola O/M/V Ajoneuvot 0 30.01.2012 20:26
Myyty Suzuki Jimny 1.3JLX -02 "Off / On Road Jimny" JER81 O/M/V Ajoneuvot 2 16.09.2009 21:01
M: Suzuki Jimny raw O/M/V Ajoneuvot 0 04.04.2008 11:07


Sivu luotu: 02:26 (GMT +2).