Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #28  
Vanha 06.06.2021, 17:30
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Akseliputki kiero?


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja vaah Näytä viesti
Saaga saa jatkoa: perää en ole vielä avannut, sillä itse en laakeria osaa simmata, eikä täälläpäin ole pajaa joka sitä kykenee tekemään. Satuin kuitenkin löytämään, että vasen takapyöränlaakeri on jälleen sökönä, kestihän swme ruhtinaalliset 3tkm... Se nyt ainakin menee seuraavaksi vaihtoon, saa nähä miten käy.

Ja lisäyksenä molemmat renkaat on syötynä sisältä enemmän kuin ulkoa, onkohan menny molempien pyörien laakeroiminen niinsanotusti vituiksi? Mikä muu johtaisi jäykkäakselin syömään molempia renkaita epätasaisesti?

Ja lisäyksenä vielä kaivoin suuntauksen lapun esille, ja takana camber vasen -0.3 astetta, oikea -0.2. Auraus vasen -0.63 ja oikea -0.35. Tuolloin oli vasen pyöränlaakeri jo mennyt joten vaikuttaa varmaan hieman lukuihin, mutta onkohan käynyt niin että koko taka-askeli on ihan vinkkuralla?
Olisko joskus peruutettu akseliputki kiveen taikka kantoon, aika paljon haritusta, jos yhteensä asteen verran. (tuo väljä pyöränlaakeri ei juuri vaikuta haritukseen, pyörän pystykallistukseen enemmän)

Mittaappa seuraavasti: Aja auto tasaiselle paikalle, ja merkkaa kulutuspintaan merkkit suoraan akselin taakse, ja mittaa merkkien väli.
sitten siirrät autoa eteenpäin, että renkaat pyörii juuri puolikierrosta, silloin merkit renkaan etupuolella; ja mittaa merkkien väli.
noiden mittojen ero ei saisi olla montaa milliä, ja tuolla asteen harituksella tulee paljon enemmän. > akseliputki kiero, ja silloin syö renkaita epätasaisesti.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myydään hilux taka akseli 4.56 välitys , hilux perä murikka 4.56 toyota4x4 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 5 25.10.2012 21:25
Ostetaan Hilux taka-akseli Sultzi O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 5 27.09.2011 05:16
Ostettu Hilux Taka-vetoakseli/ tai koko taka-akseli jonas_k O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 4 01.06.2010 23:27
Ostetaan O:HILUX HIACE TAKA-AKSELI Rekisteröimätön O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 20.02.2009 16:42
Hilux taka-akseli? joa Tekniikka & Jutustelu 2 29.08.2008 21:25


Sivu luotu: 14:00 (GMT +2).