![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Kiitos jamatille, laitanki illalla pultit tilauksee ni saa ikuisuusprojektia eteenpäin
|
|
#2
|
|||
|
|||
93 zj quadra trac jarrudyno.
Leima lähestyy. Oliko niin että quadra tracia ei jarrudynoo saa viedä. Mistä saan semmoisen lapun että katsuri uskoo jos ei puhe tehoa.
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Kaikilla konttoreilla pitäisi olla nykyisin sellaiset jarrudynot mitkä pyörittää renkaita eri suuntaan, jolloin ei ole mitään estettä testata jarruja rullilla.
Jos ei jostain syystä ole, niin perinteisessä ei periaatteessa saisi testata. Tosin leimalla jarrudynossa käyttö ei riko 249- jakolaatikossa yhtään mitään koska testi on niin lyhytaikainen, että visko toimii melkolailla normaalin käytön rajoissa (vrt. esim. jäätä eturenkaiden ja asvalttia takarenkaiden alla) - eli ei ehdi lähimainkaan kärvähtää pilalle. Sen sijaan auto todennäköisesti pomppaa pois rullilta, eiköhän katsuri silloin viimeistään ymmärrä kokeilla pihalla
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Onko kellään näissä jeepin automaateissa ollu ongelmia huohotuksen kanssa kun on kurassa ja vedessä rymytty?
Tässähän on laatikon huohotus tuolla turbiinikopassa öljypumpun ylälaidassa,A518 automaatti siis minulla.
__________________
RRC -87 |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Tukkii huohotuksen öljypumpusta, ja poraa & kierteyttää laatikon yläosaan "keskiharjanteelle" letkunipan mihin liittää uuden huohotusletkun ja nostaa sen mihin ikinä itse haluaa.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Ainakin pari Wragleria tiedän jotka on rikkoneet vedessä samankaltaisella huohotuksella varustetun 32RH-automaatin. Ei siis kannata isommin uittaa. Itse tulppasin alkuperäisen huohotuksen ja tein uuden letkun päähän ennen vesileikkejä.
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Pitää siis välttää upotuksia. Harmillisesti rupesin tätä pähkäilemään viikko sen jälkeen kun olin saanut laatikon autoon paikalleen, se pari kuukautta oli tossa pöydällä levällään. 🤦*♂️Noh, onpahan syy välttää pahimmat lätäköt, tuskin tuolla muutenkaan kovin syvään veteen kannattaa mennä kun on tuota elektroniikkaa sen verran runsaasti.
Lieneekö tuohon dana 30 etuakseliin väliä minkä valmistajan vetonivelen siihen tilaa, onko hyviä/huonoja kokemuksia? Esim. Pascal merkkinen nivel 27e vs. Maxgear 55e
__________________
RRC -87 |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myydään / Vaihdetaan Jeep Grand Cherokee 4.0 | Jeeep | O/M/V Ajoneuvot | 6 | 02.02.2012 21:06 |
| M: JEEP GRAND CHEROKEE 5,2 -95 | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 08.03.2008 13:40 | |
| Ostetaan jeep cherokee/grand cherokee vanteet | O/M/V Muut | 5 | 16.12.2005 21:50 | |
| M: Jeep Grand Cherokee | O/M/V Muut | 1 | 01.11.2005 19:27 | |