![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Mulla on sellainen edullinen Puuilon halkomakone, ollut jo toistakymmentä vuotta tuolla pihalla. Semmoinen keltainen kunnon profiiliputkilla oleva jaloilla seisova vehjes. Kun vaihtoi paremmat öljyt kiinanvaseliinien tilalle niin toimi palautus pakkasellakin, konkka meni viime kesänä mutta se oli helppo ja halpa korjaus. Muuta vikaa ei ole ollut, seisoo ulkona peitteen alla kesät-talvet. Ristiterää en oo tohon arvellut kun puut mitä teen on yleensä aika isoja, sylinterin päässä oleva talla on jo yhdestä nurkasta painunut jossain taistelussa niin ei viitti kokeilla liikaa. Töitä tämä on tehnyt paljon.
__________________
Range Rover P38A, bi-fuel. Bensa/CNG. RRC 3,9SE -90. Valkoinen. Jaguar S-Type 3.0 Sport -01, RHD, Lontoossa Rover P6 3500efi -72, "pikkuauto" Jaguar XJ-S V12, series II -89, "kisu" Range Rover P38A -95, purkuraato Volvo C303, muutti pois. |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
Tumpula Racing Team |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
https://www.k-rauta.fi/tuote/klapiko.../6438313251026 Pystymalli tuntuu hankalalta jos pitää laittaa autoon tai kärryyn. Noita vaakamalleja voi pitää vaik pickupin peräluukun päällä. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Minä tykkään siitä pystymallista. Kivempi isoja pöllejä halkoa. Ja samanlailla se kyljellää autossa sopii olla. Tosin nää pystymallit yleensä aika raskaita.
__________________
alumiini ja erikoishitsaukset palstalaisille edullisesti. |
|
#5
|
|||
|
|||
pystyhalkoja
Kokemuksia kahdesta pystymallista. Eka "kiinalainen vihreä", noin 5-6 tn laite, ei jaksanut ristiterällä silputa paksuja, oksikkaita puita, jumissa usein. Tämä nykyinen, sininen, Scheppach 810 on 8 tonnin puunmurskaaja, kuvissa. Kumpikin painavia, tuo kuvissa oleva on noin 110 kg työkunnossa. Pelaa pihalla hyvin, mutta pirullinen siirreltävä.
Tuosta kuvien pölkystä piti lohkoa reunoja pois isolla fiskarsilla, että käyttäjä sai nostettua palikan koneen tasolle! - Jos paksuja, oksikkaita puita halottavana, suosittelen ehdottomasti tuollaista, noin 8 tonnin konetta. Ristiterä ehdoton, jos vähänkään isompi urakka! |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
En tiedä miksei näissä ole keskitytty tekemään tarpeeksi jämäkkä, joka halkoo kerralla esim. 8 osaan. Toki se olisi painava ja kalliimpi, Onkos mekaaniset haukuttu? Nä näyttää pelottavilta. https://youtu.be/HvrMHma2Jr0 Tuossa fiksun näköinen kaksisuuntainen malli: https://youtu.be/FkhY-UKTLw8 Viimeksi muokannut tekniikkamies : 30.03.2021 21:33 |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Myös hitaampi, jos samantehoinen moottori pumppua pyörittää. Voiman tuplaaminen puolittaa nopeuden. 1-vaihesähköllä toimivissa koneissa ei yleensä yli 2.2 kW moottoreita ole, joten se rajoittaa pumpun kokoa. Hintaa nostamalla saisi toki avuksi pikaliikeventtiilin ja sen tarvitseman 2-toimisen sylinterin.
__________________
Jukka |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Turbo topicci | Mappe | Tekniikka & Jutustelu | 165 | 26.09.2016 18:31 |
| Mystinen vika samuraissa | JoniS | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 08.09.2011 11:26 |
| Rangen mystinen käyntihäiriö | rangemies | Tekniikka & Jutustelu | 29 | 24.09.2010 12:44 |
| Mystinen ABS-vika | rhm | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 13.08.2009 19:41 |
| Banaani - mystinen herkku | mikk0 | Cooking & Food | 0 | 16.05.2002 12:54 |