![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
90 asteen kulmalla oleva "suorahiomakone"; "Pirra/pörrä tms." sähkölläSiis se perinteinen "vinku" tms. johon käy suoraan n.3mm tai n.6 mm varrella olevat kovametalli yms. hioma- ja kiilloitus terät/levyt; toki ns. kulmamalli, ja sähköllä. Paineilmakäyttöisiä löytyy noin 13 kpl tusinassa: esim. puuilossa https://www.puuilo.fi/mr-karalaikkah...SABEgLKOPD_BwE Löytyskö mistään vastaavaa (kohtuuhintaan) sähkökäyttöistä, esim 230v? Nuo minun "halpakauppa" suorahiomakoneet toimii harrastekäytössä ihan hyvin, mutta kaikkea ei oikein voi hioa, varsinkaan leikata, suoraan. Ja paineilma ei ole oikein hyvä vaihtoehto, koska kompura ja hiomakone äänekäs, ja vaatii käytännössä vähintään 1 kW tehon, käynnistettäessä virtapiikki niin suuri, että normaaleilla auton akuilla/invertterillä ei toimi kunnolla. Ja tuon minun 230v 6mm suorahiomakoneen nimellisteho on muistaakseni n.400W, ja tuon pienemmän vajaa 200w?
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Dremel ja siihen 90 asteen kulmapää?
|
|
#3
|
|||
|
|||
Paras tähänmennessä, toki noin 150 euron paketti
Ja tehoa saisi olla hivenen enemmän? Tuo kaverin yli 10v vanha dremel, olikohan se isompi? tuntuu pikkuisen tehottomalta, en muista mikä malli, ja paljonko tehoa, mutta isommilla kiillotus/leikkaus/hionta-laikoilla hyytyy kohtuu helposti.
Ja tuota kulmaa tarvii nimenomaan noilla isommilla "laikoilla". Noista nykyisistä, mihin tuo kulma-adapteri sopii, pikaisella hakemisella tehokkain on 175w. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
12V akkukulmakoneita löytyy muutamalta valmistajalta 75mm laikoille, en ole nähnyt ainakaan että sais 6mm varrella olevia työkaluja kiinni. Ebaysta yms saa kiinanpaska 75mm verkkovirtarälläkkää johon saa myös 6mm varret kiinni.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Tartteeko jarrullisessa kevytperäkärryssä olla talvirenkaat?
Eli siis 750kg kokonaismassalla olevassa kärryssä. Jarruttomassahan ei tartte. Ja jos tarvii ni oliko se niin että veturissa ja kärryssä tarttee olla sama rengastyyppi, eli kitkat tai nastat.
__________________
alumiini ja erikoishitsaukset palstalaisille edullisesti. |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Lähes 100% varmuudella uskallan väittää, että tuohon pätee kaikki samat säännöt kuin muihinkin alle 750kg kärryihin. Rengasvaatimukset riippuu ajoneuvoluokasta, eikä siinä erotella onko jarruja vai ei.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan 2020 | wikke | Chit-Chat | 575 | 11.01.2021 06:48 |
| Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan 2019 | JiiPee | Chit-Chat | 566 | 01.01.2020 02:43 |
| Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan 2015 | JiiPee | Chit-Chat | 1300 | 28.12.2015 18:45 |
| Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan 2012 ! | SuurSyömäri | Chit-Chat | 1015 | 03.01.2013 18:46 |
| Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan ! | SuurSyömäri | Chit-Chat | 2358 | 31.08.2012 20:55 |