![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
näille markkina-alueille. Vertailuajoneuvoksi käy ainoastaan mallisarjaltaan ja mallisukupolveltaan samanlainen ajoneuvo, jota on valmistettu vähintään 500 kappaletta ja jonka valmistusmäärästä on valmistajan todistus. Selvityksenä samaan mallisarjaan ja mallisukupolveen kuulumisesta hyväksytään valmistajan todistus taikka ennen 1 päivää tammikuuta 1978 käyttöönotetulle ajoneuvolle myös kirjallisuudesta löytyvä selvitys." Jos on Euroopassa yleisesti myyty niin silloin silloin käy. Mutta saathan sä sen Crownin tehonkin käytännössä tuplata eli yli 200 kaakkia sais ottaa suomimalistakin (vai mitä se painaa?).
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Ja olisi silloin 10kg/kW ja 128kW saisi eli ~173hv. Japsina 182.3kW eli... Mutta noiden vanhojen kohdalla on hiukan hankala todentaa, kun ei niitä ole varsinaisesti kategorioitu eri markkina-alueille. Minun mielestä tulkinnallinen. Ja Korpivaarakin on hyvin karkeasti tyypittänyt nuo mallit, niin löytyneekö mistään tilastosta erikseen MS41L ja MS41S. No tämä selkiintynee aikanaan. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Muutoskatsatuksessa menee sitten todellisen omamassan mukaan, eli jos se vaihdetulla moottorilla painaakin 1400 kg niin moottori saa olla 140 kW ja sitä rataa. Lisää punttia kyytiin niin koneesta saa ottaa voimaa enemmän.
|
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Eli eipä oikeastaan tehoraja muutu sen paremmaksi uusillakaan säännöillä mutta tietysti se tilavuushomma helpottuisi. Mutta toyon omia isompia koneita ei voi käyttää, kun heti menee tehot yli. 80-luvun kaasari sbc menisi hyvin tehorajoihin. |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Hmm.. miten mä en löydä tuosta mitään mainintaa N1G tai M1G autoista, enkä huoltoautoista? Luetaanko nämä samaan vai onko niille silti jotkut eri säännöt?
Edit, löytyihän sieltä Viimeksi muokannut Northern : 28.01.2021 21:18 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Rengas- ja moottorimuutoksien rajat muuttumassa! | -MaTTi- | Tekniikka & Jutustelu | 839 | 19.11.2021 10:25 |
Rajat kiinni ja äkkiä!! | Lars | Society | 3 | 09.02.2016 19:31 |
Gen2 pajeron moottorimuutosten leimaus | Dectane | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 03.01.2013 14:29 |
Kylla ne kohta autoihinkin tarkat rajat... | Korpikumpu | Chit-Chat | 16 | 19.12.2009 20:38 |
Onko pykälät lavan pituudesta muuttumassa? | _Metal_ | Tekniikka & Jutustelu | 25 | 09.07.2007 10:34 |