Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 23.12.2020, 14:23
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.334
Perusasetus

80-luvun satku-audissa, niin sanotussa lötkössä, oli 80 litran tankki. Mulla oli autossa tehtaan jäljiltä 1.9 litran viitonen, minkä vaihdoin 2.2 kokoiseksi. Huonolla alkuperäisellä japsikaasarilla tankilla pääsi helposti 800 km sekalaisessa ajossa. Tienpäällä nätisti ajaen sen tuhat.

Sama auto dieselilla, 2.0d, 2.0td ja varsinkin 2.5Tdi meni helposti reilu toista tuhatta kilometkiä.

Nyt on alla V6 passat, jossa on vain 62 litran tankki, aivan liian pieni...

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 23.12.2020, 16:37
Kaato:n Avatar
Kaato Kaato ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 25.11.17
Sijainti: Finland
Viestit: 147
Perusasetus

Maltillisesti ajamalla saattaisi 1000km mennä tankillisella, tankin tilavuus 225l ja lapin reissulla kellotettiin keskikulutukseksi 23l/100km.
__________________
SISU SA-150 4X4
TOYOTA 4RUNNER LN130 x2
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 23.12.2020, 16:56
tjl:n Avatar
tjl tjl ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 22.07.06
Sijainti: riihimäki, .
Viestit: 1.888
Perusasetus

Rovajärvellä kun intissä vein bankulla maaleja suolle niin paras oli 78km ja 168litraa bensaa. Ei voinu muuta ku vetää lappu lattiassa kokoajan.
Mutta asiaan oma farkku bora 4motion, 55litran tankki ja maantiellä kevyel kaasujalalla menee 5,6l/100km.
130hv 1.9tdi
__________________
alumiini ja erikoishitsaukset palstalaisille edullisesti.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 23.12.2020, 17:07
HJ60_Jussi HJ60_Jussi ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 05.01.06
Sijainti: Haukipudas
Viestit: 845
Perusasetus

Mb E coupe 220 9 vaihteisella automaatilla vie vajaa 4 sadalle jos on ihan matka ajoa ja tankki on 66 litraa. Että meniskö tuo sitten sen vaikka reilu 1600 km tankillisella? Mutta nätisti pitää ajaa. Työmatka ajolla menee hieman alle 5 sadalle
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 24.12.2020, 16:08
Killer-Wo:n Avatar
Killer-Wo Killer-Wo ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 20.01.04
Sijainti: Kemi, Finland.
Viestit: 1.652
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tjl Näytä viesti
Rovajärvellä kun intissä vein bankulla maaleja suolle niin paras oli 78km ja 168litraa bensaa. Ei voinu muuta ku vetää lappu lattiassa kokoajan.
Mutta asiaan oma farkku bora 4motion, 55litran tankki ja maantiellä kevyel kaasujalalla menee 5,6l/100km.
130hv 1.9tdi
Just samaan kulutukseen pääseen Audi A4 quatrolla 1.9tdi koneella. Ja tankki vetää sen verran että matkaajossa pääsee reilun tonnin.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 24.12.2020, 16:15
Killer-Wo:n Avatar
Killer-Wo Killer-Wo ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 20.01.04
Sijainti: Kemi, Finland.
Viestit: 1.652
Perusasetus

Mutta mites "oikeat" maasturit. Millä uudemmalla siis 2010 jälkeen valmistetuilla pääsisi matkaajossa alle 8 litran kulutuksiin. Sen mitä olen seuraillut niin lähes kaikki hörppii sen 10l/100km. Toki tehtaat ilmoittaa alle 8 litran kulutuksia mutta onko se todellista jos ajetaan rajoitusten mukaan todellista nopeutta?? Ja nyt ei ole puhe mersun tai esim audin city maastureista
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 24.12.2020, 16:55
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.446
Perusasetus

Eipä taida mikään oikea maasturi mennä alle kympillä satku iästä riippumatta. Tosin mulla Jeeppi vie alamäessä moottorijarrulla vain 7-8 litraa sadalla, muuten 15-18. Jossain isoimmissa mäissä nähnyt että hetkellisesti katkaisee bensansyötön

'08 Peugeot 207 1.6 hDi:lla (se tehokkaampi malli) pääsi 50 litran tankilla n.1100km maantiellä, seka-ajossa 900-1000km. Varmaan oikein säästellen ajaen olisi mennyt maantiellä vähän kauemmaskin.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 24.12.2020, 21:04
jli jli ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 23.09.19
Sijainti: Keski-Suomi
Viestit: 468
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timo_L Näytä viesti
Eipä taida mikään oikea maasturi mennä alle kympillä satku iästä riippumatta. Tosin mulla Jeeppi vie alamäessä moottorijarrulla vain 7-8 litraa sadalla, muuten 15-18. Jossain isoimmissa mäissä nähnyt että hetkellisesti katkaisee bensansyötön
Kovin paljon ei tarvitse tinkiä oikean maasturin määritelmästä: diesel-duster menee 5 litran tuntumaan dieselinä; ja pikku-suzukit selvästi alle kympin bensallakin.
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 28.12.2020, 08:56
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.877
Perusasetus

Paras itsellä on 1600km tankilla ja sitten en uskaltanut pidemmälle ajaa vaan piti käydä tankilla. Autona oli Citroen C5 2.0 hdi ja vuosimallia 2005. Se peli meni kyllä todella pienellä ja melko helpolla vielä. Vanhempi malli 01 vuosimallia meni kanssa pienellä, mutta tuo tuoreempi oli tehokkaampi ja taloudellisempi. Muutoinkin yleensä nuo ranskan dieselit on ollut melko taloudellisia pelejä, paitsi tuo 2.2hdi motti. Sitä kannattaa kyllä vältellä. Se on melko paskasti suunniteltu moottori ihan huollonkin kannalta. Pääsen nimittäin pienemmällä kulutuksella tuolla Santa Fella kuin mitä Pögön 407 2.2hdi söi. Muutoinkin tuo pögö oli karmea auto sen hemmetin pitkän nokan takia. Ei voi käsittää miten jengi haluaa autojaan madaltaa, koska tuo oli ihan vakio korkeudella ja se saakelin nokka otti joka paikkaan kiinni. Ensimmäinen auto millä ei päässyt edes broidin pihaan ilman, että pohja otti kiinni ja siinäkin se oli aina moottorin pohjapanssari mikä sai osuma. Onneksi tehtaalla olivat sen suunnitelleet pellistä kestämään niitä lukuisia osumia. Hidastetöyssytkin oli sille nokalle liikaa.

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timo_L Näytä viesti
Eipä taida mikään oikea maasturi mennä alle kympillä satku iästä riippumatta. Tosin mulla Jeeppi vie alamäessä moottorijarrulla vain 7-8 litraa sadalla
Dusterilla pääsi, mut en nyt pidä sitä kyllä oikeana maasturina. Samaten nykyisellä Santa Fellä pääsee melko helpolla 6 kulutuksella. Tosin en tuotakaan pidä oikeana maasturina vaikka se onkin m1g Grand Vitaralla pääsi kanssa 6 kulutuksella kun nokalla oli diesel motti. xl-7 ja perus mallin välillä ei ollut suuremmin kulutuksessa eroa. Mutta bensan ja dieselin välillä oli kyllä melkoinen kulutusero. Dieselillä ajoi melkein tuplaten sen mitä bensalla. Siihen kun yhdisti vielä sen bensa mallin karmean veron päälle niin yhtään mitään järkeä bensamallin grand vitarassa. Ja karmea vero siksi kun siinä oli niin valtavat päästöt. Terracan söi joku 8 luokkaa maantiellä. Kaupungissa meni sitten enemmän. Mutta mitä juttelin yhden Terracan omistajan kanssa millä oli manuaali niin se meni kyllä selkeästi pienemmällä. Maantiellä kulutus oli alle 7 ja kaupungissa meni 10 luokkaa. Jos siinä olisi ollut vähän nykyaikaisempi automaatti niin varmaan olisi mennyt automaattina myös pienemmällä. Siinäpä sitten taitaakin olla ne maasturit millä on päässyt alle 10. Sitä en muista mitä Cherokee söi maantiellä, mutta sen muistan että kaupungissa sillä pääsi pihistellen n.12 kulutuksella vaikka oli 4-litrainen bensamotti ja automaatti. Tosin revitellen sen bensatankki ei riittänyt edes 100km matkaan kaupungissa. Nivakin meni yllättävän pienellä kun vertasi muihin vastaaviin Nivoihin. Mut muilla oli silloin alkuperäiset kaasarit kun mulla oli joku vaihtanut sinne weberin kaasarin, joka ilmeisesti vaikutti melkoisesti kulutukseen.

Sitten jos kaipaa joka paikkaan samaa kulutusta niin kannattaa ottaa chevy van. Sillä ei tuntunut olevan yhtään mitään merkitystä ajatko kaupungissa vai maantiellä. Onko perässä iso traileri kuorman kera, auto täynnä kamaa tai täysin tyhjä. Se vaan aina söi sen 10-12l. Eikä tosiaan ollut mitään merkitystä missä ajelit tai miten koitit pihistellä niin välillä meni se 10 ja välillä meni 12 tai jotain niiden väliltä. Se oli vähän kumma peli tuon suhteen. Kaveri ei päässyt omalla vanillaan noin pienellä, mutta mun pelin nokalla oli joku ambulanssidiesel? Siinä oli joku 200hv tehoa tai jotain? Vakio vanissa on kait joku reilu 100hv?

Sitten jos haetaan ihanan kallista ajoa niin se oli Dodgen Ramchargerilla. En muista olikohan sen nokalla 7.3-litrainen V8 vai oliko se joku 6.7? En muista. Yli 6.5-litraa se kuitenkin oli kooltaan. Mutta sen muistan kun se laitos hörppi 8km maastolenkillä mukavat 100 litraa bensaa. Mut onko tuollakaan kulutuksella mitään väliä kun sillä laitteella muuten sai aika huolella pillua Se oli hyvin käytettyä rahaa bensaan.
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 30.12.2020, 12:00
lacrits68:n Avatar
lacrits68 lacrits68 ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 27.01.04
Sijainti: Kuusamossa
Viestit: 973
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Killer-Wo Näytä viesti
Mutta mites "oikeat" maasturit.
josku käytiin ajopäivilla niin Disco 1 3,9 V8 85l/50-60km....tiedä mihin se häipyi mutta hauskaa oli!
__________________
discovery 1 -98 V8 projekti "Fenix"

"".......British humour......!"
Vastaa lainaten
  #11  
Vanha 04.01.2021, 08:37
Repro:n Avatar
Repro Repro ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.10.04
Sijainti: Lappeenranta, Finland.
Viestit: 9.050
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Killer-Wo Näytä viesti
Mutta mites "oikeat" maasturit.
Nikko Suzukilla RE85 polttoaineena n.27 l/100 km, tankin koko 45 litraa.
RE85 asemien tiheys sen verran harva että polttoaine vaihtui takaisin bensaan.
__________________
Montenegro Offroad Club#10
Montenegro Racing #4
Vastaa lainaten
  #12  
Vanha 04.01.2021, 12:34
Racingrabbit:n Avatar
Racingrabbit Racingrabbit ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 27.01.04
Sijainti: Sastamala
Viestit: 4.015
Perusasetus

-95 1,9Tdi Passatissa oli mulla 1500km tankkausväli. Hyvissä olosuhteissa olisi päässyt varmaan 1800 km rangeenkin,mutta ei tullut ikinä ajettua sitä punarajalle.

Ja tämä oli "normaalilla",muistaakseni 70-80 litran tankilla,eikä ,mikään 140 litran tankkinen Venäjän säiliöauto. Kun otti ilmatilan myös täyteen,niin tankkasin enimmillään jonkun 80 litraa.
Vastaa lainaten
  #13  
Vanha 23.12.2020, 17:13
Vormula77 Vormula77 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 06.10.14
Sijainti: Whitlake, Suami
Viestit: 389
Perusasetus

Hyundailla olen ajanut tripin mukaan 1140km kun menin tankkaamaan. Siinä vaiheessa ei vielä poltoainevalo palanut,
Keskikulutusmittari tossakin valehtelee ainakin 0,4litraa alaspäin.
__________________
Näin kerran unta, ettei vi#u##anut yhtään!
Toyotalla ei saa toosaa!
Vastaa lainaten
  #14  
Vanha 23.12.2020, 18:14
Tate Tate ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 25.11.07
Sijainti: Nurmijärvi
Viestit: 255
Perusasetus

Kia Ceed farmari 1.6crdi 2008 meni ilman kikkailuja 1200km tankillisella, toki iisillä ajolla ja pääosin yksi henkilö kyydissä, sekä orkkis rengaskoko ja laaturenkaat alla. Siinä oli käyttöautoksi hinta/laatu kohdillaan. Ekaa kertaa kun ajeli täydellä tankilla ja 1100km oli tripissä niin en tiennyt uskoako silmiä, mutta totta se oli kun sama toistui lähes joka tankillisella.
Vastaa lainaten
  #15  
Vanha 24.12.2020, 13:50
Heguli:n Avatar
Heguli Heguli ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 22.06.06
Sijainti: Espoo / Suomusjärvi
Viestit: 7.323
Perusasetus

Aikanaan Suzuki Grand Vitaralla pääsi sellaset 550 km yhdellä tankillisella. Jatkuva neliveto, 2.4 litran bensakone ja automaattilaatikko tekivät tehtävänsä. Keskikulutus pyöri kaupungissa siinä 10-11 litran paikkeilla. Kilsoja tuli töissä aika reippaasti, niin piti joka toinen päivä tankata 🙂
__________________
Tumpula Racing Team
Vastaa lainaten
  #16  
Vanha 27.12.2020, 14:45
Koppis2 Koppis2 ei ole kirjautuneena
Tulokas
 
Rekisteröitynyt: 16.12.20
Sijainti: MULTIA
Viestit: 2
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Tate Näytä viesti
Kia Ceed farmari 1.6crdi 2008 meni ilman kikkailuja 1200km tankillisella, toki iisillä ajolla ja pääosin yksi henkilö kyydissä, sekä orkkis rengaskoko ja laaturenkaat alla. Siinä oli käyttöautoksi hinta/laatu kohdillaan. Ekaa kertaa kun ajeli täydellä tankilla ja 1100km oli tripissä niin en tiennyt uskoako silmiä, mutta totta se oli kun sama toistui lähes joka tankillisella.
Minulla oli samanlainen aiemmin ja yhtä hyvin meni :-) . Nyt sorento 2015 ja 1000km ajoin tankillisella, tosin tankki isompi, 70 litraa. Varmaan olisi vielä sata kilsaa päässyt about mutta hyvin näinkin :-)
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Pitkälle näyttävä työvalo? Paavo Tekniikka & Jutustelu 12 24.12.2011 22:15
Kuinka pitkälle lentää kaukosäädin ? NORT Chit-Chat 10 02.07.2010 23:57
KUINKA KAUAS MOPOLLA PÄÄSEE.... minivesku Chit-Chat 4 27.07.2007 12:07
luotettava 4x4 pitkälle reissulle! Tekniikka & Jutustelu 37 08.03.2007 16:55
patrolilla pääsee`??? Tekniikka & Jutustelu 10 30.11.2005 20:39


Sivu luotu: 23:34 (GMT +2).